majka, vnútromaternicové teliesko je v prvom rade ani nie tak antikoncepčný ako potratový prostriedok. Slovo antikoncepčný vyjadruje, že zabraňuje počatiu. V prípade Mireny však k počatiu často dochádza, žena sa o tom však nedozvie, pretože teliesko sa následne postará o to, aby sa oplodnené vajíčko neuchytilo v maternici a bolo vypudené z tela von. Je to zjavné už z príbalového letáku k Mirene, ktorý popisuje princíp jej fungovania:
Mirena zabraňuje otehotneniu tým spôsobom, že riadi mesačný vývoj výstelky maternice, takže endometrium nie je dostatočne hrubé na to, aby mohlo dôjsť k otehotneniu. Mirena tiež bráni gravidite tak, že spôsobuje zhustnutie hlienu pri krčku maternice, takže spermie nemôžu vniknúť do maternice a oplodniť vajíčko.
Výrobca zavádza, ak považuje za moment otehotnenia moment uchytenia oplodneného vajíčka vo výstelke maternice (endometrium) a nie moment spojenia vajíčka so spermiou. Zároveň tým priznáva, že s Mirenou dochádza k počatiu a jej antikoncepčný účinok(zabránenie splynutia spermie a vajíčka) zlyháva.
Po zavedení telieska do maternice zostáva v pošve visieť časť vlákna (slúži na vybratie telieska). Toto vlákno spája maternicu s pošvou a umožňuje baktériám pošvy prístup do inak sterilného prostredia maternice, čo môže zapríčiniť mnohé zápaly vnútorných ženských orgánov. Okrem zápalových ochorení môže teliesko spôsobiť aj iné zdravotné komplikácie (uvádza sa okolo 30), ako sú napr. abnormálne krvácanie, bolesti v malej panve, bolestivá menštruácia, alergické reakcie, vypadávanie vlasov, bolesť chrbta, perforácia (prederavenie) maternice, čo môže zapríčiniť následnú neplodnosť.
Majka, ak máš problém so silnou menštruáciou, zvážila by som radšej iný spôsob "liečby". Teliesko zostáva vždy len cudzím, neprirodzeným objektom v tele ženy. Navyše, nie je možnosť opakovaných potratov vlastných detí príliš veľkou cenou za prípadné vyriešenie problému s menštruáciou?