hypotekárny úver, ale odkial?

arnie11

Ak mate dostatocny prijem na to aby ste splnili kriteria na hypouver, dajte si spravit ponuku (model) vo viacerych bankach. Mozete skusit aj nejake dat schvalit, aj ked to uz nemusia byt vsade ochotni - ked uz mate jednu schvalenu (aj ked ste este nezacali cerpat) mate uz formalne v registri dlh. Ale da sa vysvetlit ze ste este realne necerpali a schvalit viac hypouverov. Ak mate nejaky hypouver schvaleny mozete skusit ho ukazat v inej banke, ak ste pre nich zaujimavy klinet, mozno skusia podliezt. Ale teraz isli uroky nahor :-(.

Lulu2011

aj my mame na 30 rokov, na chudobných sa najlepsie zaraba, kto ma peniaze nepotrebuje hypoteku, kto vie skor splatit ma to fajn, lebo nepreplati ako ten, co sa bude trapit 30 rokov, moj negativizmus poslednej doby mi akosi berie nadej, ze to splatime skor

treba si obehat banky, ktora ma najnizsi urok, ale inak nechapem preco oproti zahraniciu mame raz take uroky, ked tu su mizerne platy, des a hroza, kto nechce hypoteku moze si vziat podnajom, ale je to horsie platite tak isto vela, len do buducnosti nic nemate

anamarie

tpch, my mame hypoteku s moznostou splatenia kedykolvek bez "pokuty" a ked nam ju ponukli na 30 rokov, preco nie? Jasne, ze pri splacani 30 rokov by sme to riadne preplatili, ale s tak dlhym splacanim nepocitame.

lost

jj zuno a mbank je OK, podla mna zuno je najlepsie, ma na sporiacom ucte 2% (resp 2,01 haha) minus 19% dan samozrejme. NIE JE to nic extra - ale aspon ciastocne to pokryje inflaciu, ja tam mam asi vsetky dukaty, teda 98% doma mam nejak desat eur :)

tpch, a co s co s mensimi usporami .. hm tak tazko povedat, ono velmi velmi tazko sa radi, a to z 2 dovodov
1. nemam namjensie tusenie co je idealne riesenie a ba - co je vobec srpavne riesenie :)
2. nerad by som bol, ak by som zle poradil..

ale tak hypoteticky ak ich nebudes potrebovat a ak su mensie uspory tak medzi 0-10.000eur, tak asi nejaky sporiaci ucet.. alebo terminovane vklady.
ono s tym clovek nezbohatne, len to "uchova" peniaze, aby sa pobili s inflaciou (ktovie aka je v sutocnosti..), idealne ale taky "produkt" kde nie su pokuty, skryte poplatky atd, a osobne preferujem nieco, s cim ide lahko hybat, tj. aby som nemusel stat frontu na poste, lebo ponuka do leta garantovany urok 2,5% rocne, (ale pozor, vyber je za 7eur, ak nevyberiem 100% co tam dam, cize ciastocny vyber), ehm no a takze preto radsej mam na zune, lebo tam su podmienky rovnake, i ked len urok 2,01% (to s tym 01% myslia ako vtip :D zle sa to pise) ... a posielaju do inej banky rychlo, ak nahodou chcem vybrat, a predovsetkym, je to jednoduche s tym hybat :)

do niecoho ako fondy atd, tak to nemam paru o tom, i ked mam nejake setrenie, ze konzervativny fond :D no ale za 1 rok som tam prerobil cca 1%, cize nic moc :) to som skusil len tak pre zabavu.

vseobecne mam pravidlo : nikdy sa neviazat, ziadne sporiace produkty, tj. zivotne poistky, pretoze aj ked mi slecna povie, alebo mlady ambicioozny mladik, alebo stary profik, ze "ale ved, vy tam date 7000 za 40 rokov a dostanete 15000, 20000" znie to fajn, lenze.. 1.03^30 = 242% .. to iste dostanem, ak to budem kazdy rok pchat do terminovaneho vkladu, s tym rozdielom, ze ak nieco - mam to doma jednoduchsie a takmer ihned..

ale zas - extremne tazko povedat, lebo neexistuje univerzalny recept, a vseobecne mam inak nastavene preferencie ako vacsina ludi (mam vyssiu toleranciu risku, pre vyssi risk, gembler :P ) ale to zuno je asi najjednoduchsie, bez rizika (zuno je v pripade krachu kryte na slovensku, mbank v polsku! vyplatia nam ZLOTE a nie eura) , popripade kto chce, na poste maju teraz tych 2,5%

dlhy prispevok :D

no a ak su mensie uspory nad 10 tisic, tak mozno uz nejake to zlato (ale zas, toto je spekulacia, osobne ak by som mal zlato, bral by som to tak, ze asi to nkdy nepredam, resp. najskor na dochodku, taka "zlata poistka" .. ale je to tazke, treba to strazit, skovavat, neda sa to zjest.. fakt len spekulacia :) ) popripade mensi byt niekde..

no ale zas pravidlo starych mam, "nedavaj vsetky vajcia do jedneho vreca"

paranoja mi skor hovori, ze clovek by mal mat "nejaky cas" zasob penazi v jedle a vode (dlhotrvacne jedla, konzervy atd), zas netreba ani to prehanat, ale ak to clovek zaroven konzumuje, moze to obmienat, ja to mam tak, ze mam doma napr 5KG cestovin, a vzdy ked klesnem pod 2-3KG, tak nakupim nove a stare zjem, vydrzia 3 roky, zjem to do max 1/2 roka, cize neni v tom ziadny hacik, a ak nahodou pride naozaj skutocna hyperinflacia, mam par KG cestovin k dobru :) to iste voda .. a ine potraviny.. toto ma vyhodu predovsetkym aj v tom, ze ak pridem o pracu, mam par KG cestovin k dobru :) zatial co nemam prijem a hladam inu pracu..

a kam inde investovat.. hm... mozno nejake zberatelske kusky :) kupene co najnizsie, a predatelne o neco vyssie, ale to len ked je clovek zberatel niecoho specifickeho asi (ja niesom, cize toto mi len tak napadlo ani neviem ako :D )

cize tazko povedat :) problem je, ze kazdemu sedi nieco ine, niekomu dokonca "sadne" (tj. as sa mu naozaj skor hodi) poistenie s investovanim (co ja uplne zavrhujem), a to z dovodu: ja este mam energiu kazdy rok sa hrat s peniazmi a presuvat ich, co najvyhodnejsie. niekto preferujem raz sa rozhodnut a "drzat sa planu" ... cize preto :)

sice som asi neporadil :D (uprimne aj o to mi islo :D - co najsirsie zabrat vsetky moznost ktore mi akutalne napadli)...

tpch

Ja na to nemam nejako chut sledovat urokove sadzby a tak. Pravdupovediac netusim, co s mensimi usporami, aby som si s nimi nemusela utriet o par mesiacov zadok.