Sebapoškodzovanie

huhu

nijaky26, hej, sme tu narušení, preto sme v časti "psychické problémy". Máme problém, a snažíme sa nájsť riešenie napríklad aj prostredníctvom rád od ostatných.
Meretseger, ja mám 27, aj keď neviem, či otázka smerovala mne alebo garibolo-vi :)

huhu

skutočný problém je stres. Sebapoškodzovaním sa ľudia zväčša ukľudňujú, keďže to nevedia inak. Tiež je to môj prípad. Hoci po tom sa necítim lepšie, ja ten stres inak riešiť neviem. Skrátka to robiť "musím". A stresu sa dnes vyhnúť nedá. Len ho treba vedieť zvládať inak, nie sebapoškodzovaním. :-/ Viem, že toto nie je správne riešenie; to nie je vôbec riešenie. Možno tak krátkodobé - akurát počas toho aktu je to akési zvláštne uvoľnenie.

garibolo

nie, ono sa to uz hoji. mylim ze to bude v poriadku. len chcem mlademu vysvetlit ze to nie je take neskodne ako to vyzera.

Meretseger

garibolo: Preboha, to si použil motorovú pílu, či čo? 0_o Hlavne si tú šľachu nepretni, to by si mal, predpokladám, ruku pekne v pr*eli...

garibolo

tiez si myslim, ze tu nejde o ,,zbavenie sa rezania", ale o vyriesenie skutocnej priciny :) a na to su odbornici

ja sam odbornikov navstevujem a pracujem na tom, aby som dokazal zniest psych. bolest tsku silnu, ktoru inak neviem spracovat ako fyz. bolestou. Nerobim to, aby som bol zaujimavy ani pred sebou ani pred inymi (ti o tom ani nevedia). Naposledy som si porezal ruku tak silno, ze mam poskodenu slachu, ktora mi aj po tyzdnoch sposobuje bolest. Nie je to dobre, ani liecive, ani pomahajuce. Skus si v mysli uvedomit, ze to nie je spravne riesenie. Ak to je pre teba tazke, tak skus ine odreagovanie, sport, box, nieco take. Ale skutocne, predovsetkym vyxries ten skutocny problem nie dosledok.

Meretseger

Zatiaľ som to sama nedokázala, to si musím s hanbou priznať :-/ Odporúčala by som ti psychoterapiu. Tá mi na pol roka pomohla seknúť s tým, avšak bol to nátlakový spôsob: "budeš sa rezať - skončí terapia." Napokon som to nevydržala a túto dohodu sme s psychológom zrušili.
Myslím, že: musíš nájsť príčinu, prečo to robíš; snažiť sa nájsť iný spôsob odbúravania napätia; snažiť sa potláčať nutkanie a zaoberať sa čímkoľvek iným; mať niekoho, kto ťa vypočuje a podporí.
Prestať sa dá, toto maj na pamäti:)