Cysticka fibroza

colina

RNG tak potom prepáč , tvoj príspevok som som chápala že radíš ľuďom ako predísť cf.
Áno enzými sú veľmi dôležité v našom tele.
Správna diagnóza a liečba /dodržiavanie inhalovania,masáži,odhlienovania,..../
je to najdôležitejšie.

RNG

Zrejme niekto vie identifikovat zmutovany gen(CFTR) aj bez priznakov priamo. Inac by v literature neuvadzali, ze su dva a jeden z dvadsiatich europanov ma minimalne jeden zmutovany(teda bez priznakov.
Neviem, kde vidis moj omyl, ja som predsa nikde netvrdil, ze viem CF odstranit alebo zmenit genetiku.
Ja som adresoval len zmiernenie symptomov.
Tak ako pri celiakii, je to nedostatok enzymatickej cinnosti, ktory mozno zmiernit dodavanim potrebnych enzymov.
Alebo si myslis, ze zahlienenie nie je mozno dodanim extra enzymov do urcitej miery odburat?
Podobne ako pri celiakii zobrat enzym schopny rozlozit lepku?

colina

RNG: to čo píšeš by bolo super ak by to zaberalo. Musím ťa všeak vyviešť z omylu. CF je geneticky danna to znamená že je dedičná aj napriek tomu ak ani jeden z rodičov nemal prejavy CF/môžu byť nosičmi čo však nie je podložené/.Zdiagostilkovani e sa môže pejaviť už pred narodení, po narodení/stolicami zapachajucami s množstvom hlienu,neprospievaniu ,..../ často sa zamieňa aj caliakiou. Správne diagnostikovanie je niekedy zdlhavé. Každý jedinec má iný priebeh.CF postihuje prevažne pľuca ale niekedy len podžaludkovú žľazu.CF sa vačšinou stanový na potních testoch ktoré sú vyššie ako 60 no niekedy ich treba opakovať .CFTR je 1 400mutaci no na slovensku sa vyšetruje len 30 a preto ak su klinické prejavy a liečba zaberá a nepotvrdí sa genetické vyšetrenie pacient sa zaraduje ako Cf pacient nešpecifický.Táto téma je veľmi obširna.
Na slovenskú máme 3centrá Bratislava,Banská Bystrica a Košice.
Slovenská asociacia Cf pripravuje konferenciu pre odbornú ale aj pre rodičov a priatelov Cf v Banskej Bystrici 16.-17.11.2007
www.cfkonferencia.sk

RNG

Pridam k tomu , co som nasiel v literature.
Gen zodpovedny za CF je v tele dvojmo, nastastie(cystic fibrosis transmembrane conductance regulator (CFTR)).
Tyka sa to hlavne europanov, kde jeden z 20 ma ten jeden gen zmutovany.
(Test na CF je aj z potu.)

Prejav CF moze byt v tele hocikde,hlavne ale v plucach a pankrease.
Napriek vsetkemu priemerny vek ludi z CF je stale este podla literatury 37.5 rokov, tj su v tele mechanizmy, ktore dovolia s tym ako tak zit.

Dalej je to len moja spekulacia, mozno v tom nieco je, mozno je nanic :

Kedze sa choroba prejavuje v plucnej forme zahlienenim, z predoslych diskusii na fore by som sa vyhybal vsetkemu, co zvysuje zahlienenie, tj vsetky mliecne vyrobky.

Kedze maju postihnuti caste komplikacie(rozne choroby), adresoval by som ich imunitny system posilnenim prirodzenymi prostriedkami(logicke, musia to brat cely zivot, akekolvek bocne nasledky su neziaduce, lebo za roky by sa prejavili).

Kedze sa telo nevie zbavit hlienov svojou vlastnou enzymatickou cinnostou
(tu by som posilnil jodom,jod je zodpovedny za niektore enzymy=cistenie tela od neziaducich a nefunkcnych materialov a tkaniv)

bral by som pravidelne proteolyticke= bielkoviny rozpustajuce enzymy(hlieny su sacharido-bielkovinne zluceniny).

Kedze ich telo neprodukuje dost, treba ich doplnit z prirodnych zdrojov.

Aspon mne to znie logicky a kedze sa jedna len o prirodne prostriedky, mozno by to stalo za pokus.

badu

Ahojte, zaujimalo by ma, nakolko vam CF zasahuje do kazdodenneho zivota, a aky je to pre vas pocit, zit s touto chorobou, ci to v sebe nejako riesite. Vdaka

pernicek

Cystická fibróza je vrodené ochorenie, pri ktorom žľazy vylučujúce hlien majú abnormálnu produkciu, čo má za následok nesprávne mazanie pľúcneho tkania a ďalšie poruchy. Hlien u pacientov s cystickou fibrózou má zmenenú konzistenciu, znemožňuje samoočisťovanie pľúc od škodlivých látok. To zapríčiňuje opakovanéé infekcie (zápal priedušiek, zápal pľúc, bronchiektázie), atelektázu (kolaps pľúcneho tkaniva) a zjazvenie pľúcneho laloku.

RNG

Na vsetky nefunkcne "divoko rastuce utvary" v tele pomoze brat extra jod, ktory sa podiela na vyrobe enzymov v tele, ktore mozu tieto utvary zlikvidovat.