Poradíte čerstvej diabetičke I typu?

Príspevok v téme: Poradíte čerstvej diabetičke I typu?
janar

nedávno mi diagnostikovali cukrovku I typu,ostala mi po tehotenskej cukrovke a ešte ma len nastavujú s inzulínom,trochu ked mám čas sa priúčam počítať sach.jednotky,ale neviem napr.vypočítať ked má napr.brumík(30g) na 100 g 58g sacharidiv kolko môžem z neho zjesť aby to bola1 SJ(teda kolko z toho je 1SJ?)
tiež sa neviem rozhodnúť či si mám pichať alebo je lepšia pumpa
jem len také detské porcie ale je mi to málo a po 2 hodinách som už hladná,bola som zvyknutá strašne vela jesť,ale dobre mi pálilo lebo som nepriberala,umelé sladidlo som si kúpila candys ale ešte som ho ani nepoužila,že to treba aj striedať a neni dobre používať len to
a aký je rozdiel ked si chcem dať keksík a dia keksík ked sacharidov majú rovnako

barča

čo sa týka výberu pumpy alebo pera, je to veľmi individuálne. z hľadiska kontroly glykémií je lepšia pumpa, z finančného hľadiska (a najmä ak máš vyrovnané glykémie) je lacnejšie a v niektorých situáciách lepšie pero.
pumpa je určite veľmi dobrým riešením pre detského pacienta, pre športovcov, veľmi aktívnych ľudí.

maruska123

no ja ti verim, ze je to take...ale musis to robit pre seba, ak nechces dopadnut zle..musis to brat tak..cukrovka moze sposobit velmi vazne zdravotne problemy, mozes si ich urychlit prave nedisciplinovanostou...mam v rodine cukrovku, cize viem, co vsetko vazne to sposobuje

s tou pumpu ti enviem poradit

barča

janar, teraz skús vynechať repný cukor, kým ťa nastavia na inzulín. repný cukor je totiž tzv. "rýchly" cukor, môžu ti po nich vyskočiť glykémie a naopak, skôr po nich vyhladneš. fruktóza- ovocný cukor- sa používa v dia sladkostiach práve preto, že nespôsobuje kolísanie glykémií. keď budeš dobre nastavená, vyskúšaš si sama, čo ti spraví konzumácia repného cukru, niektorým diabetikom nespôsobuje hyperglykémie.
a samozrejme musíš mať na pamäti, že hyperglykémie sú nebezpečné hlavne z hľadiska neskorších komplikácií diabetu.

janar

maruška o.k. len sladkosti
ale je to pre mna velmi tažké tá diéta lebo ked som diétovala kvôli malému v tehotenstve tak som nedala nič do ust čo som nesmela ale kvôli sebe samej to nedokážem,tá chuť je silnejšia,ja som pred tým jedávala vela a vžda za jedlom niečo sladké,furt som tvrdila že radšej budem chodiť holá ako hladná a teraz toto,je to strašne obmedzujúce,som zvedavá ako to bude v práci lebo teraz som na materskej,vo februári alebo marci idem na rýchlokurz do Lubochne tak som zvedavá
a s tou pumpou ako?je to lepšie?

maruska123

janar ja som ti nepovedala, ze mas jest len dia veci...pisala som iba o sladkostiach..

pozri sa, ja nejem sladkosti vobec a vidis, som tu a zijem stastne a spokojne dalej..a nemusim to robit, ale chcem..

sladkosti nemusia byt na kazdodennom jedalnicku, a ked si das obcas, mozes aj dia vyrobky

janar

dík za rady,viem že skoro všetky prílohy ohsahujú sacharidy vlastne skoro všetko,okrem mäsa,vajec,rýb.húb...držala som diétu ked som bola tehotná ale vtedy sa to počíta na sacharidy v gramoch nie na SJ a mne aj tak doktorka nekázala počítať sacharidy iba sa obmedzovať a k tomu sme pridávali jednotky inzulínu
no zase že jesť iba dia potraviny tak s tým celkom nesúhlasím ,povedal aj doktor treba to striedať,tiež sa nemôžu prekročiť množstvá(hnačky..)veru cez sviatky ked som si nemerala a nevedela som že mám cukrovku I typu tak som si dobre dopriala aj koláčov ,slaného.....ani nechcem vedieť kolko som mohla mať cukor,teraz kým ma nastavia tak nejem sladké ,len sem tam trochu dojem za malým,aj krupicu som si urobila bez cukru,by som sa zbláznila keby som nemohla trochu zobnúť

maruska123

no ved ano, ked ma napr ten brumik 58g sacharidov na 100 g a ty chces prijat len 1SJ, tak ho mozes zjest len 17,2gramu..ale ty by si brumika jest urcite nemala

lost

Ak mas 50g sacharidov na 100g produktu, tak pouzi rovnicu:

10/50*100 = 20gramov

ak mas napr 73g sach na 100g produktu tak

10/73*100 = 13,7g

ono sa to potom naucis aj z hlavy, zaokruhlene na 1g

ak bude len 20g tak mozes az 50g na 1Sj lebo 10/20*100 a ak 10g, tak mozes az 100g na 1 SJ lebo 10/10*100 :) atd..

(aspon takto to pocitame pre brata)

maruska123

a take veci ako brumik ty vobec jemozes jest..musis jest len dia sladkosti, pretoze tam nie je normalny cukor ale zvacsa sladidlo alebo scasti aj fruktoza

po druhe, ani ovocia nie vela

po tretie, sacharidy su aj ryza, cestoviny, pecivo, zemiaky, knedle, atd atd