strach z trpaslikov:)

Príspevok v téme: strach z trpaslikov:)
[zruseny17]

Nas patrocny syn ma velmi velku fantaziu, ma rad rozpravky, hry a mava zive sny. Naposledy sa mu snivalo, ze mame v byte rozpravkove bytosti a ze v pracke byva trpaslik:) Odvtedy sa boji ist sam do kupelne a vzdy musi najprv zavriet pracku aby z nej nanho nevyskocil trpaslik:)). Ako mu mam vysvetlit rozdiel medzi snami a realitou? Denne mu opakujeme ze duchovia, strasidla, trpaslici u nas nie su, ale moc to nepomaha...

cloud

tak tento argument ti beriem, to je pravda, ze v takej situacii by som mu asi radsej zapol disney channel nech obojstranne nestracame cas a energiu..:D ale mozno aspon by som to vyskusal.. ty nechces doma vyskusat s malym taky experiment a potom ze by si mi zreferovala ake ste dosiahli vysledky?:D

jajka001_

strčím ti do ruky dieťa a ty mu to vysvetli, podaj mu dôkazy a to ta zotrie takym neskutocnym sposobom ze budes len zírať :D
vieš, ja mam empiricke skusenosti s realnymi deťmi :)preto moje nazory vychadzaju z nefiktivnych zazitkov :)

cloud

je rozdiel v nieco verit ze existuje, a vediet ze nieco existuje. pri viere, nevies s urcitostou ci to existuje, pri vedomosti, mas nejake empiricke a apriorne dokazy o danej existencii a vtedy uz nepotrebujes verit, pretoze tu informaciu o existencii jednoducho mas dokazanu. to dieta je presvedcene, da sa povedat, ze vie, ze v pracke su zli trpaslici. usudilo to na zaklade falosneho empirickeho dokazu - vizualna predstava fiktivneho trpaslika prebrateho z nejakej tv rozpravky spojeneho s realnou prackou. tieto 2 veci nevie od seba odlisit, pretoze ich hodnovernost a pravost sa mu zda rovnaka. apriori o tom dieta zo samozrejmych dovodov neuvazuje a z tejto strany to neprebera. ak by mu ale pomohli pochopit urcite suvislosti a nacrtli, ako taka situacia vlastne vznika, mohli by prave prostrednictvom racionalnej uvahy prebit tu falosnu vizualnu skusenost. to co si radila ty nizsie, je neutralizovat jeden blud nejakym nejakym inym ("dobra princezna trpaslikov odcaruje..":))

jajka001_

nikusha, alebo mu daj ochranny amulet nejaky, "protitrpaslíkovský", prípadne vymyslite čarovnú formulku proti zlym trpaslíkom

jajka001_

asi je to hlavne o viere, ci veris na tych duchov ci trpaslikov, alebo nie a to ci ich vidis je zas o niecom inom
pocula som o ludoch ktori vraj ducha videli a pritom na nich neverili
ja aj verim ale nevidela som, zatial:)

jajka001_

:))) zelena gulicka, to je napad pre psychiatrov :D
niektori su zalozeni racionalnejsie, ako ty napriklad, taki by neuverili na ducha, ani keby ho videli
ini zas vidia vselico v vsetkom :) to je povaha

cloud

ja som dospely, fantaziu urcite nejaku este mam a neviem ako ty, ale urcite sa ziadnych duchov nebojim:). a viem ze su ludia ktori chodia aj za vesticami a rozpravaju sa s jeziskom a halucinuju o straznych anjeloch, no mozno keby sa v detstve dozvedeli cosi o tej zelenej gulicke....;)

cloud

no trochu si na nieco spominam, ale priznam sa vcelku netusim ako deti vnimaju svet. ale nemyslim si, ze by to bolo na nieco zle mu to takto vysvetlit. mozno tomu pochopi, mozne nie, ale jeho fantazii to nijak neublizi, len maximalne by sa nebal duchov a trpaslikov v pracke.. mozno aj sam by sa naucil nejakym sposobom regulovat fantaziu a pouzivat ju len vtedy kedy by ju skutocne chcel, napriklad pri malovani, alebo rieseni nejakej kreativnej ulohy.