Ako sa správne stravovať bez nafukovania

Príspevok v téme: Ako sa správne stravovať bez nafukovania
b4rb1

Zdravím, mám 175cm a 59kg.
Myslím si, že asi je to v norme ale necítim sa dobre. Za posledný rok som pribrala 4 kilá a vidno to hlavne na brucho. Som z toho zúfalá.
Myslím si však, že problém bude v nafukovaní, lebo cez deň (večer) mám brucho ako balón ale ráno keď sa zobudím, je pekné ploché. Na raňajky nezjem veľa, max. pol krajca chleba a pohár mlieka, no brucho sa mi zväčší okamžite.
Mám diabetes a preto si nemôžem dovoliť nejaké extra diéty. Sladkému sa vyhýbam, zeleninu veľmi nemusím(zjem iba paradajku, papriku a uhorku), ale zato ovocie zbožňujem.
Jem 6x denne. Raňajky, desiata(najvýdatnejšie jedlo dňa), obed, olovrant, večera a 2. večera (o 21.hod. - kvoli cukrovke je nevyhnutná)+ jedlo ak mám hypoglykémiu.
Mohli by ste mi poradiť ako sa mám stravovať tak, aby som nepriberala a nenafukovala sa? Ďakujem za všetky rady.

BJ

Pri zmiesani bielkovinoveho jedla so sacharidovym, musi telo najprv aktivovat traviace enzymi, ktore stiepia bielkoviny, cize najprv musi znizit pH v zaludku.
Sacharidy vsak v kyslom prostredi zacnu pomerne rychlo kvasit, kedy sa stavaju zdrojom prekyselenia. Takto sa aj zasadotvorna sacharidova potrava stava kyselinotvornou.

2bodka

Neviem, ci je to mozne pri diabetes, ale skus oddelovat uhlohydraty a bielkoviny. Viem, ze to znie ako dieta, ale odkedy som si precitala knihu od Dr. Katariny Horakovej - Umenie zdravo zit, zacala som sa podla toho stravovat. Nafukovanie zmizlo. Dr. tam vysvetluje, ze ked clovek zje naraz (teda v jednom jedle) bielkoviny (napr. maso/syry/mlieko atd.) spolocne s uhlohydratmi (zemiaky/ryza/cestoviny), zaladuok potrebuje na tieto dve rozlicne potraviny rozne zaludocne stavy. Najprv teda zacne travit to tazsie (bielkoviny) a az potom uhlohydraty. Vysledkom je, ze kym sa travia bielkoviny, uhlohydraty v bruchu kvasia a tym vznikaju plny, cize nafukovanie. Vysvetlila som to uplne laicky samozrejme, urcite by to kompetentni povedali inak :) Ale je to v principe jednoduche. Zelenina sa moze jest s oboma potravinami (teda aj s uhlohydratmi aj s bielkovinami), ovocie sa nesmie miesat s bielkovinami, orechy a semena sa radia medzi uhlohydraty, cize nemiesaju sa s bielkovinami.

Mozno to niekto napadne, avsak mne sa to osvedcilo. Kniha nestoji vela, je pekna, mala (do kabelky), s obrazkami. Velmi prijemny navod na to, aby clovek jedol zdravo a chutne. Vrelo odporucam.

Dalsiu publikaciu, ktoru napisala je Detoxikacia. (tiez velmi dobra kniha). Urcite sa ale na nete najdu clanky od nej, ak nemas zaujem kupovat rovno knihu.

hned prvy, ktory som nasla je tu:

www.noveslovo.sk

2bodka

Neviem, ci je to mozne pri diabetes, ale skus oddelovat uhlohydraty a bielkoviny. Viem, ze to znie ako dieta, ale odkedy som si precitala knihu od Dr. Katariny Horakovej - Umenie zdravo zit, zacala som sa podla toho stravovat. Nafukovanie zmizlo. Dr. tam vysvetluje, ze ked clovek zje naraz (teda v jednom jedle) bielkoviny (napr. maso/syry/mlieko atd.) spolocne s uhlohydratmi (zemiaky/ryza/cestoviny), zaladuok potrebuje na tieto dve rozlicne potraviny rozne zaludocne stavy. Najprv teda zacne travit to tazsie (bielkoviny) a az potom uhlohydraty. Vysledkom je, ze kym sa travia bielkoviny, uhlohydraty v bruchu kvasia a tym vznikaju plny, cize nafukovanie. Vysvetlila som to uplne laicky samozrejme, urcite by to kompetentni povedali inak :) Ale je to v principe jednoduche. Zelenina sa moze jest s oboma potravinami (teda aj s uhlohydratmi aj s bielkovinami), ovocie sa nesmie miesat s bielkovinami, orechy a semena sa radia medzi uhlohydraty, cize nemiesaju sa s bielkovinami.

Mozno to niekto napadne, avsak mne sa to osvedcilo. Kniha nestoji vela, je pekna, mala (do kabelky), s obrazkami. Velmi prijemny navod na to, aby clovek jedol zdravo a chutne. Vrelo odporucam.

Dalsiu publikaciu, ktoru napisala je Detoxikacia. (tiez velmi dobra kniha). Urcite sa ale na nete najdu clanky od nej, ak nemas zaujem kupovat rovno knihu.

hned prvy, ktory som nasla je tu:

www.noveslovo.sk

BJ

Nafukovanie je sposobene nedostatocnym travenim, a mikrobiologickou nerovnovahou v crevach. V crevach ziju vseliaki paraziti, kvasinky, plesne, ktore rozkladaju nedostatocne stravenu potravu (vacsinou sacharidy), a premienaju ich na plyny. Bielkoviny zase mozu byt rozkladane hnilobnymi bakteriami a vznikaju tiez rozne plyny. Cloveku je dost casto nevolno, lebo stav v hrubom creve ovplyvnuje psychiku, a organizmus musi neustale vytvarat novu imunitu na udrzanie tej "rovnovahy" v crevach, navyse toxicke splodiny z parazitov prenikaju cez crevnu sliznicu do krvi, takze pecen musi prioritne odstranovat tieto toxiny a nemoze sa venovat naplno inym energeticky vyhodnym procesom, co sa prejavuje znizenou vitalitou ako aj fyzickou a psychickou silou.

Na pricine moze byt velke spektrum veci, ktore mozu narusit travenie.
Zacina to uz v ustach, ak je potrava nedostatocne rozzuvana, preslinena, ak je vplyvom oslabenej imunity v ustach a hrdle mnozstvo bakterii a kvalita slin je znizena.
Dalsim stupnom moze byt zaludok, ktory nevylucuje dostatocne mnozstvo kyseliny chlorovodikovej, co rozladi cele travenie a imunitny system ostava lenivy.
Dalsim problemom moze byt nizka kvalita zlce, co zas suvisi so stavom pecene. Dalsim problemom moze byt nizka kvalita pankreatickych stiav, co moze byt prave tvoj problem, ked mas cukrovku. Mozno mas oslabeny pankreas.
Dalsi problem moze byt prekyselene crevo v zlom stave, so zapalmi, kde sa potrava nestravi dobre... prave v tenkom creve prebieha rozklad sacharidov. No a v neposlednom rade moze byt na vine zaspinene hrube crevo, s oslabenymi telieskami ktore produkuju imunitu, s usadenymi parazitmi a nerovnovahou.

Jedina cesta su spravne postavene diety, a ocista traviaceho traktu, jedenie v klude, dobre zuvanie, doplnenie mineralov. Zaludok a creva sa nedaju dokopy, ak je pritomny stres a strach, ale aj ine emocie poskodzuju traviace organy.
Toto cez internet doriesis len velmi tazko,a moze to trvat cele roky,
to je akoby chcel niekto ulovit jelena, ktory sa ukryva v lese, tym, ze bude do lesa nahodne strielat.
Ak si chces usetrit cas, poznam cloveka, ktory ti s pomerne velkou pravdepodobnostou pomoze, ak svoj stav opises co najdokonalejsie, ale najvacsiu pracu budes musiet urobit ty sama.

zamčanka

moja mama mala tento problem dlhe roky az potom jej jedna doktorka zistila ze bol na pricine pankreas. a po vylieceni je uz bez nafukovania.

ANTYlopa

mám taký problém ako ty... a popravde som si na to zvykla ja mam 170 cm a 51 kg... ale pomahalo mi na raňajky bebe miny s jogurtom citila som sa najedena a bruško bolo v pohode :)