Zub múdrosti

Príspevok v téme: Zub múdrosti
Michaela112

Ahojte. Veľmi ma trápi môj zub múdrosti. Už som si myslela, že vyrástol a však od soboty ma pobolieval znovu a dnes je to také neznesiteľné, že už neviem, čo robiť. Tabletky nepomáhajú, zajtra idem ku zubárke, ale bojím sa, že ho vytrhne. Máte s tým niekto skúsenosti? Veľmi to bolí? A čo nastrihávanie, pomôže to? Už som tam raz s ním bola a povedala len, že s tým nemôže nič robiť, že musím trpieť. :( Najhoršie je, že o týždeň ma čakajú písomné maturity a vôbec sa nemôžem sústrediť na učenie. :( Ďakujem za odpovede...

lost

Neviem ci to uz bolo pisane, ale zub (8) moze rast OPACNE do dasna, cize preto (ako bolo spominane od DDana) je velmi prospesny RTG, a clovek hned vie na com je :)

DDana, presne ten zvuk vrtacky robi "bolest" uz tak podvedome :D
Ja by som si najradsej dal nejake sluchadla s hudbou pocas vrtania :)

Michaela112

no áno. je to pravda, brácho si dal teraz súkromníka a je síce riadne drahý ale zuby fakt spraví. Lenže ja si to zatiaľ dovoliť nemôžem. :) Mám tú smolu, že u nás v rodine máme dosť biedne zuby a vždy sú s nimi problémy. Ja jediná ich mám ako tak dobré a asi najmenej problémové. Nepoznám našťastie bolesť zubov, ale teraz to mám vynahradené. :( Len dúfam, že to čím skôr prejde, až sa môžem venovať škole. Som zvedavá, čo mi tá naša "odborníčka" zajtra povie. Keď nič iné...vraj vie aspoň kvalitne trhať :) :/

lost

Preto som zanevrel na statne zubarske ambulancie, lebo je to jeden velky podvod.
Slovaci maju zuby ako ... bezdomovci.
Dokaz ze statne ambulancie su nekvalitne.
Nedavno mi vypadla jedna 5 rocna plomba, robena statnym este (zobarka - skolska)
A tak som isiel k sukormnemu.
Mastny ucet, ale zub vyzera dokonale autenticky (ako realny, nezaplombovany) a som spokojny, uvidim ako dlho vydrzi.
Ani nemusim pytat anestezu, on sa opyta mna ci ju chcem, mozem a nemusim..
Proste ZUBAR je ten, co sa o zuby postara aj bez mojho zasahu ze "tuto ma to boli, toto urob a hento urob"
nienie.
To ma byt takto:
Co Vas boli?
A teraz urobim RTG, pozriem sa na stav, potom spravime este toto a toto a Vase moznosti bude taketo a taketo.
Proste "ako vo filme" - plna starostlivost o zuby a hlavne AUTOMATICKA.

Sice som odbocil od temy, ale spravilo mi to radost si zanadavat na statne ambulancie, kde som nechal tisice korun, a hodiny trpel v bolesiat a ABSOLUTNE BEZDOVODNE.
Zubarka (statna) ze "no ale nemozem ti dat injekciu, musim vidiet ako reagujes na bolest, lebo neviem ako hlboko mam vrtat"
mam chut s iz nej vystrelit a ist teraz so zubami k nej, co mi na ne povie, haha. ci tam najde nejaky neexistujuci kaz.

Michaela112

Ďakujem Vám za odpovede. Špecifikujem to asi takto: tento zub je vľavo dole a vždy som si myslela, že je už vonku. Našťastie horné už mám a nerobili mi problémy. Tak som si myslela, že ani tento nebude. Naposledy som však cítila ten tlak a potom bolesť, tak som zašla k našej obecnej zubárke s týmto problémom. Jej odpoveď bola ako som už spomínala, že mi nepomôže, mám to vraj pretrpieť. Na prečistenie mi tam strekla nejakú vodičku a akoby zázrakom bolesť prešla. Lenže teraz je to tu znova a horšie. Cítim ten tlak a horšie je, že asi rastie krivo, akoby von smerom k lícu. Je to neznesiteľná bolesť, obklady moc nezaberajú. Vyzerá to asi tak, akoby sa na ten zub, čo bol už vonku znovu dalo diasno a je nim prikrytý, proste ako keby rástol. Bolia ma od neho aj okolité zuby. Ešte horšie však je, že moja pani zubárka veľmi dobre vie, že rastie už pokazený. Povedala len: "Uvidíme, ako to bude vyzerať, ak sa kaz nezhorší skúsime ho opraviť, ak nie tak to budeme riešiť." a bola som vybavená. :) Teraz chodím celá spuchnutá, v noci nespím a mám strašný strach zo zajtrajšku. Čo mi s nim spraví.:( ale radšej nech je to už za mnou.

Eva531

Presne tak, DDana ma pravdu. Najdolezitejsi je röntgen, co ale bohuzial velka väcsina slovenskych zubarov nerobi. A na lezato ulozene osmicky sa musia bezpodmienecne vytrhnut, cim skor, tym lepsie. Mne narastli na lezato dve dolne, nastastie su uz vonku, ale podla mojho nazoru sa vytrhli az prilis neskoro, jedna az ked som mala 28 rokov a druha pred styrmi mesiacmi. Tiez ma cele roky boleli, ale zubar - tatar tvrdil, ze kym tam nemam kaz, netreba ich trhat. A vrchol bol, ze ked sa mi raz na jednej lezatej osmicke vytvoril kaz a tesila som sa, ze konecne pojdem na extrackiu, tak on ma na extrakciu neposlal, ale mi tu lezatu osmicku zaplomboval, co povazujem za totalne zlyhanie lekarskeho faktora, ale vtedy som o tom este nevedela, lebo som necitala clanky o zuboch a nezaujimala som sa o taketo veci a neinformovaneho cloveka je velmi lahke oklamat.

Eva531

A od takeho zubara, ktory ti povie, ze musis trpiet, vezmi nohy na plecia a ujdi co najdalej a najdi si ineho. Ide o to, ze bolest sa mozno vydrzat da, ale do buducnosti ti z toho mozu vyplyvat problem, ze sa ti zuby dostanu do tesnejsieho rozostavenia, moze sa ti zmenit zhryz, ze uz horne a dolne zuby nebudu dobre zapadat do seba, pripadne ak maju tie osmicky naozaj velmi malo miesta, tak sa ti z toho mozu pokrivit aj predne zuby. Aspon toto som vycitala z roznych clankov o zuboch a z roznych internetovych zubnych poradni. Zubar, ktory ti povedal, ze musis trpiet, velmi dobre vie, ze ak by sa ti kvoli rastu osmiciek zuby dostali do velmi tesneho rozostavenia, ze ti tam uz nevojde ani medzizubna kefka, ani dentalna nit, velmi dobre vie, ze ti potom vzniknu kazy a on aspon bude mat co opravovat... Takze asi tak. Clovek musi byt informovany, citat clanky o zuboch a internetove zubne poradne, pripade aj napisat internetovemu zubnemu poradcovi, ak treba, lebo inac nas zubari oklamu a poskytnu nam zavadzajuce informacie, zubarom sa naozaj verit neda a na Slovensku obzvlast. Kazdy clovek, ktory je neinformovany, na svoju neinformovanost iba doplati, mne zubari najviac ublizovali v case, ked este v ziadnej domacnosti nebol pocitac a internet a jedinym zdrojom informacii, podotykam, ze vo väcsine pripadov nespravnych a zavadzajucich informacii, boli pre nas zubari, bohuzial. Ak chces, napis internetovemu poradcovi, mne sa najviac pozdava tento: www.dentalalarm.sk

DDana

Bolo už robené rtg? Ak sú ležiace, musia von. Apropo ja mám väčší strach z vŕtačky ako zo stomatochirurgie a vyberania osmičiek. Umrtvia to, počuješ len kadejaké praskania, ale vôbec to nebolí. Keď vyprchá injekcia tak len trocha, mne na to zaberal algifen a studené obklady.

Eva531

Co ta boli? Iba ta svrbi dasno a mas ho podrazdene? Alebo citis silny tlak na vedlajsom zube? Pripadne aj na niektorych dalsich zuboch v rade? Ak citis tlak na vedlajsom zube alebo aj na dalsich zuboch v rade, alebo ak ta bolia korene sedmiciek na zahryznutie, tak potom osmicka nema miesto medzi ostatnymi zubami a nevie sa tam vpratat. Ja uz mam 30 rokov, prvykrat som to na hornych osmickach pocitila v 18-tich rokoch, pretlacali sa velmi tazko a velmi dlho. Az v 23 - rokoch som uvidela, ze kusocky z nich su uz vyrastene, ze uz vytrcaju von z dasna, pricom rastli velmi pomaly, dlho boli vyrastene len do polovice a az v 28 - rokoch som ich uz mala vyrastene uplne, ale tento problem u mna pretrvava este stale, cize aj ked su tie osmicky uz vyrastene uplne a nemam ich na krivo, aj tak tu bolest a tlak obcas pocitujem este aj v takomto veku. U mna to nie je az taka neznesitelna bolest, ze by som musela byt kvoli tomu na tabletkach, ale boli to dost, no neviem, mozno nejaky iny clovek na mojom mieste by si uz tabletku dal. Necitim som to sustavne, iba z casu na cas, no vtedy trva par dni, nanajvys tyzden, kym to prejde. Tieto bolesti sa objavuju dost nepravidelne. Niekedy prejdu aj 2 alebo 3 mesiace a necitim som vobec nic, ale vzdy sa to znovu a znovu vrati, potom to zmizne a po nejakom case sa to zase vrati. Je mi jasne, ze pokoj nebudem mat, kym si ich nedam vytrhnut, zubari tento problem ignorovali, neriesili, no nedavno som si nasla dobru zubarku na jednej sukromnej klinike v Bratislave, ktora mi slubila, ze mi tie horne osmicky vytrhne. Takze konecne jedina normalna osoba, ktora ma pre mna pochopenie. No kedze uz mam v hornej celusti aj nejake mrtve zuby, tak uvazujem o moznosti, ze by som si radsej dala vytrhnut tie mrtve zuby a zdrave osmicky by som si nechala, ale s tym, ze by som dostala fixny strojcek, ktory by potom ostatne zuby posunul tak, aby jednak nespratne zdrave osmicky konecne ziskali svoje miesto a zacali normalne sluzit na hryzenie, a jednak predne zuby, ktore su celkom zdrave, ale krive pre nedostatok miesta, by sa posunuli so strojcekom tak, aby sa vyrovnali. Kazdopadne ale nieco odtial vytrhnut treba, lebo bez trhania sa problem s nedostatkom miesta pre zuby nevyriesi, to je mi jasne. Pisala som ohladom toho uz aj jednemu internetovemu poradcovi pytala som sa ho, ci by bolo taketo riesenie u mna mozne, odpovedal, ze teoreticky ano, ale musim sa v prvom rade poradit s celustnym ortopedom. Pisala som aj jednej celustnej ortopedicke, ktorej som polozila tiez tu istu otazku a odpisala mi to iste, ze by ma najskor musela vysetrit, pytala som sa k nej na konzultaciu, no momentalne sa zdrziavam v zahranici a skor ako v polovici aprila na Slovensko nepridem. Potom dam vediet, ako to pokracuje dalej...