Socialna fobia

Príspevok v téme: Socialna fobia
Onn

Mam socialnu fobiu a zrejme este radu dalsich psychických poruch z ktorymi sa da zit ...
Mam problem , bojim sa niesom schopny , slaba sebadovera ... strach .. utekam ... Niesom schopny najst si pracu .. NIk nevie ani na urade prace o mojom probleme... Tklacia namna vsetci... Chcem byt uzitocny pre spolocnost ,ale zo vsetkeho mam strach ... maly prijem by aspon z casti riesil moj problem

malyprinc

Musim suhlasit s carkoolkou, psychiater moze pomoct, pokial nevies kde spociva problem - ale pomoct si uz musis sam/sama.

bella12
ja viem, ze to nema zmysel, ale ak vies aky pocit je prezivat to, tak sa nemozes cudovat preco si tu otazku kladiem. Ked si zufala a trpis tazkou depresiou, kazdy stastny clovek je vlastne tvoj nepriatel. K ziadnemu psychologovi ani psychiatrovi nepojdem, ani sa nechystam brat lieky - proste toto musim zvladnut ja sam.

Ludom to znie divne, myslia si ze idem proti sebe, presne preto je velmi tazke sa s tym niekomu zdoverit v realnom zivote - tazko to niekto pochopi. Ano, su aj tazsie choroby a situacie, ale vacsina z nich je viditelna okoliu a takyto ludia sa stretavaju s podporou a sucitom. Ja ale nechcem nikoho sucit ani nechcem aby ma niekto bral ako "aha to je ten tipek, co skoncil na psychiatrii", ja chcem byt normalny chalan.

carkoolka

dala som ti radu, ze vyhladaj odbornika, lebo som chcela vediet ci si to uz urobil a ako ti to pomohlo...lebo moze

ale v skutocnosti si myslim ze ani psychiater ani psycholog ti nepomoze - ved sam vidis, a k ti aj pomoze tak len docasne

problemy z toho povrchneho hladiska sa zdanlivo vyriesia, ale neskor sa objavia v inych rozmeroch, alebo sa jednoducho vratia
iba ty mas tu moc sa zmenit, uz ako

a lieky? ved to je smiesne ak mas nejaky psychicky problem ani chemicka latka v tele ktora ti upravi hladinu hormonov laebo coho ti nepomoze..
akurat su navykove a velmi skodia zo zdravotneho hladiska

mnaukac

Ja by som siel za psychiatrom. Psycholog nie je lekar. Psychologiu studuje dnes hocikto, je to komercna zalezitost.. Musis sa ostrielat medzi ludmi a k tomu ti pomozu lieky. Chod medzi ludi, s priatelmi, usmievaj sa, komunikuj.. ked priatelov nemas, hladaj ich. Iba takto to prekonas. Bez liekov to bude tazke, lebo ta skoli trema. Lieky ti pomozu, podla mna.

bella12

maly princ,

nemá zmysel sa sám seba dookola pýtať: prečo práve ja? Otázka by tiež mohla znieť: prečo práve nie Ty? Veľa ľudí má rovnaké problémy ako Ty, len o tom nevieš - a väčšina tých druhých asi tiež nie. Máš výhodu, že existuje internet, toto fórum, že si môžeme pomáhať. Keď som ja mala na strednej najhoršie problémy s červenaním, myslela som si, že som jediná (prečo práve ja) a internet ešte nebol k dispozícii - trápila som sa s tým sama. Teraz s odstupom času vidím, že ľudia majú oveľa väčšie problémy - a možno práve tí ľudia, o ktorých so si aj ja predtým myslela, že sú šťastní a chcela som byť ako oni. Toto moje terajšie poznanie však nič nemení na fakte, že som to ťažko prežívala a nevedela som si pomôcť. Ako som už písala v predchádzajúcom príspevku, riešenie existuje, aj vtedy existovalo, len som sa k nemu nedostala. Takže neklesajte na duchu, sociálna fóbia sa dá zvládnuť, preto neváhajte a obráťte sa na psychológa, určite vám pomôže.

bella12

Onn,

len odborník môže posúdiť, či potrebuješ lieky alebo nie. Pri sociálnej fóbii však lieky nie sú všetko, bez dobrej psychoterapie Ti budú tlmiť prejavy sociálnej úzkosti bez toho, aby riešili príčinu - tej sa treba poriadne venovať u psychológa. Skús si vyhľadať inú psychologičku, najlepšie takú, ktorá má dobré referencie, a s ktorou by ste si sadli, aby si jej dôveroval. Nenechávaj to tak. Radila by som Ti, aby si nechal prácu zatiaľ bokom a zameral sa na vyriešenie sociálnej fóbie.

Dlhé roky sa trápiš s niečím, čo má riešenie. Možno sa Ti zo začiatku rady psychológa nebudú páčiť a bude Ťa niečo stáť, riadiť sa podľa nich, ale pomôžu. Najťažšie bude začať - prekonávať svoj strach a úzkosť pri kontakte s inými ľuďmi. V tých začiatkoch by Ti mohli byť lieky nápomocné, odbúrali by časť pociťovanej úzkosti a pomohli by Ti tak v terapii.

Je to začarovaný kruh. Máš strach a málo sebavedomia, lebo nemáš skúsenosti v sociálnej oblasti, a skúsenosti nemáš, lebo strach Ti bráni chodiť medzi ľudí. Tento kruh potrebuješ prelomiť. Spolu so psychológom budete nacvičovať jednotlivé situácie, z ktorých máš strach. Pravdaže pomaly a od tých pre Teba najmenej obávaných. Predtým však bude potrebné trochu poopraviť Tvoje myslenie - sociálnu fóbiu totiž živia skreslené myšlienky a postoje, ktorým veríš, a ktoré Ťa utvrdzujú v Tvojom strachu. Psychológom nič nestratíš, naučíš sa, ako funguje sociálna fóbia a ako na ňu. Postupne si začneš veriť, naučíš sa nielen neutekať pri obávaných situáciách, ale ich aj zvládať s prijateľnou mierou úzkosti, získaš sebadôveru. A potom si uvedomíš, o koľko vecí si bol kvôli svojmu strachu ukrátený, lebo si sa ním nechal vydierať a zostával si radšej doma. Aj hľadanie práce bude potom pre Teba oveľa jednoduchšie.

Sociálna fóbia nie je o Tvojej schopnosti či neschopnosti, Ty si schopný komunikovať s inými, len nevieš, ako na to. Nič nie je stratené - psychológ to vie a pomôže Ti získať komunikačné zručnosti. Takže, na začiatok stačí, ak vynaložíš trochu úsilia a poobzeráš sa po nejakom dobrom psychológovi. Ostatné pôjde postupne krok za krokom.

malyprinc

Presne tak, je to na samotnom cloveku, lieky mozu len utlmit tie pocity, ale nikdy sa s nimi nevyrovnas... je to proste tvrdy boj, v ktorom musis zabojovat sam. Ja zatial tento boj prehravam :(

mnaukac

Nie som si isty ake mas tazkosti a v akom rozsahu. Mne lieky pomohli. Ono zazraky sa nestanu, najviac musi aj tak clovek spravit sam, ale lieky pomozu.