Stravovanie v cukrovke

Príspevok v téme: Stravovanie v cukrovke
Diidy

ahojte :)
chodím na strednú školu a so spolužiačkou píšeme projektovú prácu na tému cukrovka. Používame informácie z rôznych kníh či časopisov ale potrebovala by som pomôcť :)
našiel by sa niekto, najlepšie diabetik aby mi napísal niečo o svojom stravovaní? Napríklad plán stravy, zakázané potraviny, alebo ktoré ste museli vylúčiť zo stravovania(alkohol), potraviny ktoré ste museli obmedziť, výživové doplnky,..
Veľa toho je aj na internete ale viac by nám pomohla vlastná skúsenosť, teda Vaša :) poradí niekto?:) (dám aj mail)

bebe-

...nesmiem jesť sladké, používať cukor, :)
adrianka ako tomu mam rozumieť?..hihi...akoze rozumiem tomu,ale pre nezainteresovaneho je to ako celkom dobry vtip ta veta no nie?

bebe-

Kedze este nebol vymysleny/vynajdeny UCINNY sposob,ako pocitat a narabat z fyzickou zatazou (v pomere k jedlu a inzulinu) a ani sa to neda zovseobecnit na kazdeho,lebo kazdemu to spaluje (a pali) inak :) ,tak nezostava nam inzulinarom nic ine,iba zit z trochu kolisavym cukrom po cely zivot....jedlo je dolezite iba preto,lebo jest clovek sem tam aj nieco musi,aby nezomrel od hladu,napchavat sa nemusi,to nie je podmienka,dolezite je si vsak vediet prisposobyt tumu inzulin...ja som konkretne zo stravy vylucil maso,mlieko,vajicka,chlieb a pecivo a zvysil som prijem najme domacich štiav hlavne zeleninovych,min.dve jablcka,ci ineho ovocia denne must be....ale kedze zijem medzi ludmi,tak si z nimi obcas zakusim aj do klobasy a tak...preco nie,ked uz som tak nabyty tou zivou prepotrebnou energiou :) ,tak si mozem dovolit aj zhresit sometime :) rezervu mam vzdy :) v podstate az skrze inzulin som pochopil co sa deje v ludskom tele.....takze vlastne mozem trochu sarkasticky povedat...dik za inzulin :)

a adriana

ahoj, mám cukrovku 20 rokov. V roku 1991 mi ju zistili a inštrukcie boli také: nesmiem jesť sladké, používať cukor, jesť viac krát menšie porcie.V jedálničku môžem mať max. 1 vajce týždenne a 1/2 banánu. O sacharidových jednotkách mi nikto nič nespomenul. Mám 7 ročného syna, ktorý dostal cukrovku v apríli 2010. Až s ním som sa začala učiť počítať sacharidové jednotky. Jesť môže všetko, iba si to musíme prepočítať. Vajce nemá žiadne sacharidové jednotky, takže obmedzenia nie sú, banán môže zjesť 1 - 140g. váhy so šupkou čo sú 2 SJ, môže zjesť 1 na desiatu a 1 na olovrant. Iba preto, aby mal pestrú stravu, tak na desiatu nedávame to isté ako na olovrant. Keď sme boli v lete na túre, alebo sme plávali, byciklovali, mohol si dovoliť zjesť zmrzlinu alebo nanuk, pretože mal fyzickú aktivitu. Čítala som o jednom staršom diabetikovi,ktorý celú vojnu prežil na strave iba zo zemiakov.Diabetik musí vedieť odhadnúť dávku stravy k pomeru aplikovaného inzulínu. Dia sladkosti mne a môjmu synovi dvíhajú glykémiu tak isto ako horalka.

ondrej45

Mne tipuju diabetes moody ale ešte mi nedošli vysledky testov ale zatial mi vyradili zo stravy chipsy a povedali že nemam konbinovat hranolky z ryžou a normalne sladkosti s rafinovanym cukrom som mal nahradit za dia sladkosti ,takze vam asi nepomožem , to by tu chcelo dotiahnut nejakeho dm1 ti sa do toho podla mna rozumeju najviac , nevravim že dm2 nie ale z mojho okolia ti čo maju dm2 nevedia o nej skoro nič , ale podla mna len stači hladat na fore je tu toho dost

Andel

Diabetik moze jest vsetko co neobsahuje jed, cize jed je jedina latka, ktoru diabetici MUSIA zo stravy vylucit ;o) Koli tomu si pichame inzulin, ale proti jedom zatial nie je ucinny.

S pozdravom,

Jana