Provizia realitke

Príspevok v téme: Provizia realitke
jemci

nasli sme na nete nehnutelnost ktoru chceme kupit(predavaju ju cez realitku) a RK nas(ako zaujemcov) ziada o zlozenie zalohy za proviziu(?)pred podpisom kupnopredajnej zmluvy-v celkovej cene za nehnutelnost co zaplatime je zahrnuta uz aj provizia pre RK, a my ako zaujemcovia mame udajne zlozit realitke polovicu nie malej sumy z tej ich provizie, ktoru si nadhodili ku cene nehnutelnosti.
Zaujima ma,preco to od nas ziadaju?nemame problem zaplatit rovno celu sumu pri prevedeni nehnutelnosti na nase meno.
chcu od nas, aby sme podpisali ich zmluvu o sprostredkovani a zaroven zlozili tu zalohu. s tym celym samozrejma nesuhlasime a osobne si myslim, ze ak by mal niekto platit zalohu realitke, tak je to predavajuci, ktory si RK objednal za ucelom predaja nehnutelnosti a nie zaujemca o kupu. inak,sa mi to zda aj dost vysoka suma. a v podstate sme sa este ani nikam nedostali-teda ku ziadnym uspokojivym krokom ktore by smerovali ku platnemu predaju.moze vobec od nas ako potencionalnych zaujemcov nieco taketo takto ziadat?

0mega

A kto vybavoval navrh na vklad na kataster?
Kto robil zmluvy?
Kolko by si zobral za to pravnik?
Kto inzeroval byt?

Ak ste taki machri, co ste isli cez realitku? Co ste nesli za majitelom priamo?

Uvedomujete si rizika spojene s predajom nehnutelnosti? Uvedomujete si to, ze to je akcia, ktoru bezny obcan spravi za zivot maximalne 2-3 krat a ze je vonku vela podvodnikov, co vas okradnu aj ked mate "vsetko nastudovane" ? To by som zvedavy, co by ste robili, ak by vas niekto obral o 50-100 tisic eur ;)

Aka naivita, klasicka.. usta plne reci, ale skutek utek ;)

Lulu2011

My sme dali realitke za sprostredkovanie 40 000 sk a to nerobili nic, len sme podpisali zmluvu a odovzdali nam kluce, tak sa robí biznis (smajlík prevracajúci oči)

bibi123

ja si tiez myslim, ze aj RK by mali mat nejake prava, lebo tiez sa mi zda nespravodlive, ze niekedy makler ide na nehnutelnost aj 20x a nakoniec ho aj tak majitel s kupcom obidu...

0mega

"aj tak RK nemá žiadne výdavky s tým, že dá nehnutelnosť opäť do ponuky"
- pracovala si niekedy v RK?

Vies kolko klientov len tak pride obhliadnut, popripade nepride, popripade zbytocne zeru cas RK zamestnancom? Vies kolko musi RK platit zamestnancom za duplicitnu pracu? Musia sa nejak chranit.

Ako by si sa ty citil, ak by si predaval nieco co ti patri, napriklad auto a kazdy by len sa prisiel povozit, slubil ti ze predas a potom nepredas? Ono ten MAJITEL toho bytu tiez potrebuje peniaze a nie len plane sluby, cize zaloha je relevantna, tak to funguje aj bezne na zapade. 4000 za 100 000 je vela, to je jasne, tam by som nedal viac ako 1000eur, ak by som to chcel. a ved co davas zalohu, ak na to nemas ?! a co kupujes byt za 100 tisic, ak mas rocny prijem 4 tisic ?!

N1BOOM

Ľudia nenechajte sa ovládať realitkou!!! Nedávajte realitkám zálohu akú si povedia. Idete kupovať nehnutelnosť v hodnote 100 000€ realitka od vás chce vytiahnúť zálohu v hodnote 4000€ - 120 000SK (ročný príjem niektorých ľudí). Načo? aby keď odstúpite od zmluvy vás o tie peniaze pripravila! Je jedno, že z akého dôvodu od zmluvy odstúpite, ale RK nemá právo Vás okradnúť o váš ročný príjem!!! Áno, dám zálohu, ale nie takú ktorá bude mať zásadný vplyv na môj následný život to znamená tak do 500€, aj tak RK nemá žiadne výdavky s tým, že dá nehnutelnosť opäť do ponuky. A 500€ -15 000SK nie je tiež malá suma. Všimnite si hlavne ako zástupca RK znervózne keď začnete jednať o hodnote zálohy. Dokonca niektorý začnú hystericky meniť tón hlasu.
Takže kupujúci, bojujte proti zlodejstvu realitiek!!!

bibi123

orsr.sk
vyhladaj aj podla obchodneho mena...
inak neviem, ci RK nemoze podnikat aj na zaklade osvedcenia o zivnostenskom opravneni, takze pozri aj www.zrsr.sk
ako pise mate-urcite maju webovu stranku, tam myslim, ze zo zakona musia mat aj uvedene ICO...
ano, u nas to bolo tak, ze sa spravila zmluva medzi RK a nami o vyplateni provizie, cize za sprostredkovanie sme im vyplatili odmenu, ked predavas, vacsinou si stanovis sumu a keby to RK predala aj za 2000 000eur, tak 1945 000eur by jej isla odmena, lebo sme sa tak dohodli...
zaloha je preto, aby ste im neodskocili od zmluvy, ale urcite sa da u notara vinkulovat tato ciastka, kym sa nezrealizuje obchod... napr. ked som kupovala auto-zadavala ho do vyroby, musela som dat 15% z ceny auta zalohu. Vacsinou sa jedna o nevratnu zalohu, je to poistenie podnikatelskeho subjektu, keby si odstupila od zmluvnych podmienok na pokrytie akoze jeho nakladov...
ale ked nie je LV v poriadku, tak do toho nechodte-na nete je kataster, pozrite sa nan

jemci

ako si najdem obchodny register, kde, pod cim a tam ma zadat nazov realitky? lebo ico neviem...
v asociacii RK nie su registrovani
a to akoze vy ako predavajuci ste platili tu proviziu do tych 60000 EU ?teda tych zvysnych 5000?
lebo u nas je to naopak. proviziu by sme platili celu my, ale dobre, s tym pocitame. ale zaloha za sprostredkovanie?ked este neboli vyvinute ziadne kroky, ani LV nieje v poriadku...

bibi123

jemci-REALITNA KANCELARIA NA SEBA PREBERA RIZIKO, KEBY SA JEDNALO O PODVOD. Preto je v dnesnej dobe hlupe kupovat nehnutelnost len tak...poviem Ti to z pohladu predavajuceho, predavali sme chatu, podali sme si inzerat, ze ju chceme predat za 55 000eur. Zacali nam volat relitky, ci ju mozu vziat do ponuky, suhlasili sme, ale nepodpisali sme zmluvu o vyhradnom zastupeni, takze sme neboli upisani len jednej realitke. Prva relitka si nadhodila proviziu a s cenou to bolo 58 000eur, takze v inzeratoch uz figurovali 2 ceny nasa a ich. Ostatne realitky uz cenu nepodliezali a predavali za 58 000(vacsina si to bola zvlast nafotit a neuvadzala adresu v inzeratoch, aby to niekto nespoznal a neobisiel realitku). Jedna si to dala na 60 000 a ta to aj predala(provizia pokryva ich naklady na inzerciu, udrzbu stranky, benzin, letaky, sluzobne auto, provizie real. maklerov - tato konkretne tam so zaujemcami bola 6x a my sme im spatne zaplatili 5000eur proviziu-taka bola zmluva.) Pokial si nasla nehnutelnost cez realitku a nieco si u nej podpisala, nemozes ju obist, lebo by Ta to na sude vyslo pekne draho. Podla obcianskeho zakonnika ma kazdy spotrebitel narok na nahliadnutie zmluvy pred jej podpisom-takze si ju pekne vypytaj dopredu a prestuduj. Vypytanie zalohy je legalne-sluzi na to, aby ste neodskocili od zmluvy. Ale mozte napisat zmluvu o buducej zmluve. Toto je klasicke spravanie realitiek, pozri si obchodny register, ci existuju..