Materska dovolenka v zahranici

Príspevok v téme: Materska dovolenka v zahranici
pyrana

Ahojte vsetci, som cerstva tehulka a predpokladany termin porodu je august 2011. S manzelom zijeme aj pracujeme v zahranici, bohuzial tu je materska dovolenka iba 4mesiace. Aj ked si potom vezmem celu dovolenku a PNku, maximalne to natiahnem na 6mesiacov. Zda sa mi to zalostne malo. Co potom s babatkom este netusim, ked by som chcela dlho kojit. poradte pliiiiz

dazadaza

Ahoj pyrana,

ja som tiez v zahranici, rodit budem uz v aprili a tu je materska dokonca len 3 mesiace po porode. Tiez s tym nie som spokojna a zda sa mi to hrozne malo, ale ak nechcem prist o pracu a tym o prijem, nemam inu moznost ako pekne po troch mesiacoch naklusat do roboty. Kolegyne to tu vsetky beru ako normalnu vec, jaslicky s malinkymi babatkami tu funguju a vsetci mi tu tvrdia, ze dietatku to psychiku nijak neovplyvni, takze sa musim na to spolahnut.
Viem, ze pokial je materska dovolenka v zahranici kratsia ako v SK mas pravo poziadat o zvysok materskej na Slovensku, ale to by si pravdepodobne musela odist zo zamestnania (teda aspon ja ano) a to v mojej situacii nemozem. Tiez som z toho nestastna a bola by som rada, ak by som mohla ostat doma dlhsie, ale neda sa.
Pozri, ber to pozitivne, obaja mate pracu, pride Ti pomoct svokra, iste to nie je idealne, ale budete mat krasne babatko, budete sa mat zaco on starat a budes mat niekoho kto Ti pomoze resp. si naozaj najdes nejaku au pair...mas este dost casu si to premysliet a nemusis to dlho dopredu planovat. Ja som tu sama a bolo to neplanovane tehotenstvo, ale napriek starostiam, ktore su s tym spojene, sa velmi tesim (aj ked mi chvilu trvalo sa s tym zmierit).
Drzim Ti palce!

pyrana

no ved my mame uz obaja tesne pred 30, tak myslim, ze sme do toho nevhupsli bez rozmyslu a je pre nas ten naj cas. niekedy planujes a potom to nevyjde, nechcem zakriknut. mam vela kamosiek a znamych, co sa snazili o babatka aj 5 rokov a preto to beriem ako uzasny dar, ze nam sa to takto krasne podarilo. Ema 1234- Nemocenske poistenie mam tu na cypre, cize aj rodit musim tu. Aj odvody do socialky si platime tu.
perfiska - verim, ze planovanie je super vec, len nie vzdy je vsetko cierno-biele. Ak by sme sli na slovensko a planovali babatko tam, tak jednak musi byt mamicka rok pred otehotnenim poistena aby bola kryta pri porode a vysetreniach, takze sme nechceli len tak odist odtialto a ist domov, co tam? mamka, otec, sestra - vsetci rozlezeni po svete a dokonca kazdi inde. a myslim, ze doma by sme si niektore veci nemohli finance dovolit, teraz sme aj tu zaviazani, splacame tu byt, tak nie je take lahke odist. Ale vobec nechcem aby to vyznelo, ze sa stazujem, velmi sa tesime a vsetko bude urcite super, len som chcela pocut ako je to v inych krajinach a rady, ako to ine baby riesia. tak snad sa este nieco dozviem :-)

perfiska

Ahoj vebe, ja viem, my mozno planujeme az prilis. Len aby sme nepreplanovali... Na druhej strane, nas budu stat skolka a skola obrovske peniaze, preto do toho vhupnut rovnymi nohami tiez nie je najlepsie napad. Aspon aky-taky plan mat treba a treba vediet, s cim moze clovek pocitat.
A s tou mladostou- ja som dieta zacala chciet az pred 30tkou, "zamlada" som sa venovala studiu a ani ma to nenapadlo. V prvom rade je dolezity pevny vztah, na tom by malo stat vsetko.

vebe

Perfiska, ono s detmi je to tak, ze aj prilisne a prilis dlho trvajuce planovanie je na skodu. Deti treba mat kym je clovek mlady, ono veci sa vzdy utrasu a ked treba riesenie sa vzdy najde. Toto nie je teoria, ale moje vlastne skusenosti

perfiska

pytana, nic v zlom, ale taketo veci (finacie a materska) sa maju planovat este pred otehotnenim, nie? Dakujem Bohu za mojho racionalneho manzela, ktory toto so mnou rozobera x rokov pred pocatim.

Blahozelam k dietatku.

Ema1234

Na materský príspevok je nárok, ak sú splnené určité podmienky. Zisti si v Sociálnej poisťovni. Si na Slovensku nemocensky poistená?

pyrana

dakujem za odpovede. chcem sa spytat, co je to kocikove? v zivote som o takom niecom nepocula. akoze prispevok na kocik??? to by bolo teda super. inak dnes som bola u dr. a mam to uz na 100% potvrdene, malinke ma 3.8mm a sme 6 tyzdnov tehotni :-) a pocula som uz aj srdiecko a mam uz aj prve foto, jupiiii:-D

mmmmmmmmmmm

ano mozes ziadat o matersku na sk len musis ist s malym na sk a tam poziadat najneskor do 6 mesiacov od narodenia maleho a mala by si riadne dostat matersku aj ked budes v zahranici a aj kocikove by si mala normalne dostat viem to od mojej kamaratky ktora tiez rodila v zahranici v taliansku aj tam je materska len 3 mesiace a po narodeni isla s malou na sk a poziadala o matersku ale to musis ziadat najneskor do 6 mesiacov....vela stastia

pyrana

No asi to inak nebude, len svokra bude musiet prist, aj ked neviem si to dost pdbre predstavit, mame sice fajn vztah, ale zase svokra je svokra, chapete. Nastastie az kym babo nema 9 mesiacov, mamicka moze odist kazdy den o hodinu skor z prace, kolegyna robila tak, ze stale nazbierala a potom sla jeden den pol dna skor domov, aspon volaco. No ale rozmyslala som, ze by som mozno odisla z prace a ostala s babatkom rok doma, myslite, ze kedze som tu na Cypre, dostavala by som zo SR vobec nejake peniazky? Alebo by som sa tu prihlasila na urad prace a brala podporu v nezamestnanosti. no ale potom si neskor hladat pracu, pochybujem, ze tu by ma vzali naspat, uz by si dovtedy urcite niekoho nasli. no netusim co bude :-( ale aj tak sa uz na malinke tesime :-)))