Prečo hľadáte radu tu na fóre?

Príspevok v téme: Prečo hľadáte radu tu na fóre?
Alexandra R.

Letmo som si prezrela pár diskusií a nerozumiem prečo tu ľudia riešia svpoje problémy. Prispieva sem všelikto, a niektoré nevhodné komentáre mohli podľa mňa pýtajúcich sa veľmi znechutiť a zraniť. Tých konštruktívnych rád je tu dosť málo, ale situácie s ktorými sem ľudia prichádzajú sú zároveň veľmi komplexné a málokedy na ne existuje jednoznačná odpoveď. Prečo si teda vylievate svoje srdiečko tu na fóre a prečo očakávate od neznámych ľudí, že nám pomôžu vyriešiť to, čo vás najviac trápi? Môj názor je, že oveľa múdrejšie je hovoriť o tom blízkej osobe alebo psychológovi...

Alexandra R.

1) K vyhodam mozem pripisat nezainteresovany pohlad na vec, od roznych ludi. ale otazkou zostava: nie je ten pohlad predsa len zainteresovany? kto mi tu odpoveda na moj problem a aky ma dovod, ze odpoveda tak ako odpoveda? su to otazky, na ktore nikdy nezistite odpoved, kedze ich nepoznate. je to zamyslenia hodne. ale zase na druhej strane, nevravim, ze vsetky prispevky su na nic, urcite sa najde aj nieco co ma zmysel.

2) Netvrdim, ze odbornik ma 100 percentnu uspesnost, a ze kazdy odbornik je spickovy, ale tvrdim, ze urcite je ovela vacsia pravdepodobnost ze po patrocnom studiu, patrocnom psychoterapeutickom vycviku a kope skusenosti, psycholog pomoze ak sa jedna o vaznejsi problem. V takych pripadoch casto aj dobre mienena rada od blizkej osoby, nemusi byt uspesna. Blizka osoba, aj ked je laik tu ma ale tiez velmi, velmi dolezite miesto, ak dokaze problem vypocut, byt empaticka, skusit pochopit - ale zase nemali by vymyslat rady podla sedliackeho rozumu, aby vylucili riziko ze nieco este viacej pokazia. Naozaj v niektorych zlozitych situaciach aj dobre mienena rada moze uskodit.

3) Pastelka, ja vo svojom okoli nepoznam ani jednu osobu, ktora by nebola schopna kamaratskeho vztahu. Mojim zamerom nebolo do nikoho rypat ani nikoho zranovat.

4) Bibi, s tebou nesuhlasim. Mam kamaratstva, v ktorych sa citim uplne slobodne hovorit nie len o tom, co ma tesi, ale aj o tom, co ma trapi. Je to obojstranne, a velakrat si navzajom velmi pomozeme. Ja som za uprimnost, darmo sa budem tvarit ze sa mam super, ked sa prave nemam, niekto kto ma dost dobre pozna to na mne aj tak uvidi. Nie je to o zatazovani. Pravdepodobne mas na mysli tie pripady, ked je to velmi jednostranne, kde sa jedna osoba druhej neustale, dlhodobo stazuje, vtedy to moze byt neprijemne.

5)Bibi, co si napisala vzhladom na vztahy, by ti mohli povedat len teenagerske alebo velmi nezrele kamaratky. A rodina asi tazko, ak to mysli uprimne.

6) ano, pre rodicov s chorymi detmi rada aj prostrednictvom fora moze byt velmi prospesna, ale nesmie byt jedina alebo hlavna.

7) Su to moje nazory, za ktorymi si stojim. Vy si kludne myslite cokolvek ine. Dakujem, ze ste sa so mnou so svojimi pohladmi podelili. S tymto sa s vami lucim, moja zvedavost co sa tohto tyka je zazehnana, stacilo mi:)

Alexandra R.

1) K vyhodam mozem pripisat nezainteresovany pohlad na vec, od roznych ludi. ale otazkou zostava: nie je ten pohlad predsa len zainteresovany? kto mi tu odpoveda na moj problem a aky ma dovod, ze odpoveda tak ako odpoveda? su to otazky, na ktore nikdy nezistite odpoved, kedze ich nepoznate. je to zamyslenia hodne. ale zase na druhej strane, nevravim, ze vsetky prispevky su na nic, urcite sa najde aj nieco co ma zmysel.

2) Netvrdim, ze odbornik ma 100 percentnu uspesnost, a ze kazdy odbornik je spickovy, ale tvrdim, ze urcite je ovela vacsia pravdepodobnost ze po patrocnom studiu, patrocnom psychoterapeutickom vycviku a kope skusenosti, psycholog pomoze ak sa jedna o vaznejsi problem. V takych pripadoch casto aj dobre mienena rada od blizkej osoby, nemusi byt uspesna. Blizka osoba, aj ked je laik tu ma ale tiez velmi, velmi dolezite miesto, ak dokaze problem vypocut, byt empaticka, skusit pochopit - ale zase nemali by vymyslat rady podla sedliackeho rozumu, aby vylucili riziko ze nieco este viacej pokazia. Naozaj v niektorych zlozitych situaciach aj dobre mienena rada moze uskodit.

3) Pastelka, ja vo svojom okoli nepoznam ani jednu osobu, ktora by nebola schopna kamaratskeho vztahu. Mojim zamerom nebolo do nikoho rypat ani nikoho zranovat.

4) Bibi, s tebou nesuhlasim. Mam kamaratstva, v ktorych sa citim uplne slobodne hovorit nie len o tom, co ma tesi, ale aj o tom, co ma trapi. Je to obojstranne, a velakrat si navzajom velmi pomozeme. Ja som za uprimnost, darmo sa budem tvarit ze sa mam super, ked sa prave nemam, niekto kto ma dost dobre pozna to na mne aj tak uvidi. Nie je to o zatazovani. Pravdepodobne mas na mysli tie pripady, ked je to velmi jednostranne, kde sa jedna osoba druhej neustale, dlhodobo stazuje, vtedy to moze byt neprijemne.

5)Bibi, co si napisala vzhladom na vztahy, by ti mohli povedat len teenagerske alebo velmi nezrele kamaratky. A rodina asi tazko, ak to mysli uprimne.

6) ano, pre rodicov s chorymi detmi rada aj prostrednictvom fora moze byt velmi prospesna, ale nesmie byt jedina alebo hlavna.

7) Su to moje nazory, za ktorymi si stojim. Vy si kludne myslite cokolvek ine. Dakujem, ze ste sa so mnou so svojimi pohladmi podelili. S tymto sa s vami lucim, moja zvedavost co sa tohto tyka je zazehnana, stacilo mi:)

bibi123

Alexandra-ved to, nie si pravidelnym navstevnikom tohto fora a tak nemas komplexnu predstavu, ako funguje a ake ma velke prinosy pre ludi..
Vela ludi je takych, ze nerado zatazuje svoju rodinu a priatelov.. Kedze robim velkemu poctu ludi dovernikov, tak dobre viem, ze to nie je len tak zatiahnut niekoho do svojich problemov. Pretoze kazda informacia, staznost zasiahne a ovplyvni aj adresata, ktory sa moze uz len z empatie kvoli danemu cloveku trapit.(napr. pozeras TVnoviny, kde vodic zrazil chodca-nevyvola to v Tebe ziadnu prehnanu emociu, ale keby napr. tym chodcom bol Tvoj otec, tak sa Ta to dotkne, sposobi Ti to smutok, vyvola to v Tebe negativne emocie). Takze vela ludi sa tu zdoveruje preto, ze nechce ublizit svojim blizkym, sposobit im smutok.. Tu je to volne, nikoho nezatazujes, kto ma zaujem, Tvoj problem si pecita a ked ma zaujem, tak sa vyjadri...
Dalsia vec, toto forum je aj pomocou pre ludi, alebo rodicov, ktori maju deti so zavaznymi alebo ojedinelymi ochoreniami. Mozu si vymienat skusenosti, rady a vzajomne sa podporovat. Lekari bohuzial nemaju tolko casu na pacientov a niektore ochorenia nemaju dostatocne prestudovane, takze aj v tomto smere ma toto forum velky prinos...
Pokial tu ide o riesenie vztahov, rodina a kamaratky su vzdy zaujate a nedovolia Ti na Tvoje staznosti na priatela povedat- Ty sebecka krava, ja byt na jeho mieste, tak Ta kopnem hned do riti-zarucene Ti povedia - Je to chudak, rozid sa s nim a nestracaj pri nom cas, Ty si taka uzasna, ze mozes mat takych dalsich 100..
a k Tvojmu poslednemu odstavcu, nie je podla Teba sebecke, ked na niekoho hadzes svoje problemy??? Ak niekoho sustavne zatazujes, dany clovek sa Ti bude po case urcite vyhybat, aby si aj jeho nestiahla do depresie a z vlastnej skusenosti viem, ze ked ides s niekym na 3 hodinovu kavu, z toho 2.55hod rozprava len o jeho problemoch, tak to vztahu (kamaratskemu) urcite neprospieva, ver mi, viem o com hovorim:O))))

pastelkaa

Alexandra, možno je to aj tým, že je len veľmi málo psychológov, čo sú fakt dobrí...ktorým môže človek dôverovať a ktorý mu poskytne rady, ktoré za niečo stoja.....lebo mne osobne niekedy rada od psychológa pripadá taká istá ako od nejakého laika....česť výnimkám, ale keď vidím riešenie niektorých prípadov, prípadne nadopovanie človeka tabletkami od psychiatra, tak nech sa radšej človek, ktorý je sám a nemá nikoho zverí nejkým spôsobom anomymne a možno mu odľahne, častokrát ani nepotrebuje radu, len s chce vyrozprávať....a to, že tu píšeš ako je smutné, že si nedokážu nájsť niekoho blízkeho, komu sa môžu zveriť, im tiež nepomáhaš, tiež zbytočne riješ do niečoho, čo je zraniteľné, lebo je mnoho ľudí, ktorí si nikoho blízkeho nenájdu za celý svoj život, hoci sa akokoľvek snažia......
každému vyhovuje niečo iné, mnohé baby z tém anorexia a bulímia písali, že psychológa navštevujú, tak o čom je to potom? a myslím, že stačí jedna zlá skúsenosť so psychológom a už na neho človek zanevrie, psychika je veľmi tenký ľad a pokiaľ tam pôsobí človek, čo tam nemá čo robiť, je to o ničom....treba sa na to pozrieť aj z tejto stránky....

lost

A niekedy ani odbornik nedokaze poradit. Jeden clovek nemoze byt vseved a knizky a rovnice nie vzdy poomzu v zivote.
ak uz odbornik, musel by pracovat 240hodin denne a zit aspon 240hodin, a maldokonalu pamat, aby sa mohol vyrovnat "skupinovej praci", podla mna :)
alternativne navstivit 5 odbornikov, ale tak internet mam doma, napisem, pockam a dostanem nejaku radu, je to relativne jedonduche..
ktovie ake su ale reane dovody ludi, kazdy moze mat iny dovod preco sem pisu tak komplikovane veci.. :)

lost

No aj ked mam "osobny" problem, alebo vzathovy, alebo akykolvek, tak az na 99% nazor ineho neovplyvni moje plany, ciny, atd..
ale niekedy je dobre pocut uplne nezainteresovany nazor, proste moze clovek najst niekoho kto uz v rovnakej situacii bol.
moja rodina ma extremne obmedzene skusenosti.
1000 ludi ma niekolkonasobne sirsie videnie do problemu a aj skusenosti..

ja by som sa ked uz opytal, tak hlavne z dovodu ze nazor je na nezaplatenie, lebo ak na strom pozera 50 ludi, kazdy vidi nieco ine, iny pohlad a niekedy to moze byt EXTREMNE dozelite a napomocne. no ale nie vzdy, mozno len velmi obcastne, avsak kazde percento sance je prospesne :)

Alexandra R.

Zuzka, velmi vela ludi sem chodi s problemami, ktore patria do ruk odbornikov. Dostala som sa sem cez google, ked som hladala info na seminarku. Studujem psychologiu a velmi ma prekvapuje co vsetko ludia sem napisu, a co im ini odpisu a pochybujem ze to ma nejaky hlbsi zmysel. Tak som si povedala, ze polozim tuto otazku. A tvoju otazku, preco sem chodim ja beriem ze dost nevydareny vtip. Po prve, nechodim sem, ale trikrat som sem prisla. A po druhe, mam velmi dobre kamaratky a krasny vztah, takze by som tu nikdy neriesila hlbsie zalezitosti. Urcite si si vsimla, ze tu neriesim svoje osobne veci, ale pytam sa zo zvedavosti na to, co mi asi ludia, ktori budu prispievat na toto vlakno(ako napr. ty), na moju otazku odpovedia...

zuzkas

Alexandra prečo sem chodíš napr.ty?nemáš v okolí niekoho s kým by si sa porozprávala?nie vždy je pri nás niekto,kto má čas na počúvanie našich problémov,alebo ak aj je možno ho nechceme zaťažovať...teda ja osobne nemám žiadne problémy,kt.by som musela riešiť cestou fóra,ale chápem tých ktorí si pýtajú takouto formou radu a možno sa chcú len vypísať,vyrozprávať a žiadnu radu nepotrebujú.ja nechápem len tých,ktorý majú nejaký ťažký zdravotný problém a tu sa ho snažia vyriešiť.napr.keď tehotna na rizikovom napíše:krvácam,alebo mám strašne bolesti,..je to vážne?to ma ide roztrhnúť,lebo sa mi to zdá nezodpovedné!..a myslím,že by to mal riešiť odborník zoči-voči.

Alexandra R.

Nemyslela som otazky typu aky krem mam pouzivat a ako schudnut. Tomu rozumiem. Skor som mala na mysli vztahove problemy (kedze nikto nevie ako to nakoniec dopadne, aj ked pocuvneme mudru radu, nemusi to dopadnut dobre- preto si myslim, ze sa clovek nakoniec musi rozhodnut sam, aby mohol byt za svoje rozhodnutie v pripade ze to vyjde na seba hrdy, a v pripade ze nie, bude si niest nasledky, ale za svoje rozhodnutie, nie za rozhodnutie co mu napisal nejaky neznamy clovek pod anonymitou. Teda napr. ak mi nieco nevyjde, som rada, ze viem, ze vtedy som urobila podla seba najlepsie co som mohla, a lahsie to znesiem, lebo viem ze nie vzdy vsetko vychadza. Ale keby mi to poradil niekto, mohla by som ho za to vinit. Musime zit podla seba a nie podla druhych!) A najsmiesnejsie je, ze ludia, ktori vam radia vo vztahu castokrat sami nemaju dobry vztah, a casto z toho, co sem napisete do vasho vztahu nevidia dostatocne na to, aby vam mohli poradit naozaj kvalitne.
Pre tych, ktori tu pisu, ze nemaju ani jednu osobu, ktorej mozu doverovat a zverit sa im s tym, co ich trapi - mozno by ste mali lepsie porozmyslat, a mozno niekto taky vo vasom okoli existuje, dobra kamaratka, alebo niekto z rodiny. A ak nie, skuste si nejake naozajstne priatelstvo vytvorit, lebo je smutne a tazke zit takto osamoteni.
Co sa tyka tazsich problemov, napr. anorexie a bulimie, mozno je fajn tu na fore zistit, ze v tom nie ste sami. Ale je to porucha, ktoru treba zverit v prvom rade do ruk odbornikov, a cim skor, tym lepsie. Nie je ziadna hanba ist ku psychologovi, sikovny psycholog vie v takychto pripadoch velmi pomoct, viem to z pripadov z okolia. Je to ako ked ma niekto chripku, ide k doktorovi. Ked ma niekto poruchu potravy, alebo strach, ide k psychologovi. Nie je to sranda, taketo problemy(konkretne napr. anorexia) ohrozuju vas zivot a na fore sa z nich nevyliecite. Znie to mozno kruto, ale je to tak...
Ludi z ustipacnymi poznamkami nemozem zniest, nechapem ako sa opovazuju takto spravat.
Ziskat objektivny nazor viacerych ludi moze byt v niektorych pripadoch uzitocne, ak to prijimas kriticky. Az na to, ze to, co ti ludia pisu je odrazom ich osobnosti a z toho co som precitala, prispieva sem vela podivnych ludkov, od ktorych by som si nechcela nechat radit.
Este nieco k tej anonymite, jasne, je pohodlnejsie napisat problem do compu a odoslat pod nejakou prezyvkou. Ale ovela prirodzenejsia a podla mna kvalitnejsia varianta je nabrat odvahu a aj ked je to tazke, povedat to niekomu, realnej osobe, ktorej doverujes, medzi styrmi ocami, tvarou v tvar. Nie je nad kvalitny ludsky kontakt. Tak mozes posunut dalej seba ako osobnost, a posuvas automaticky dalej aj ten kamaratsky vztah. Stoji to za to.

jajka001_

pretoze sem chodi vela ludi, viac skusenosti, viac nazorov, psycholog ma obmedzeny priestor vzhladom na svoju profesiu, rodina a pribuzni nie su objektivni