Sinus Pilonidalis

Príspevok v téme: Sinus Pilonidalis
DENISAAAAA

Ahojte

Zhruba pred dvomi-tromi rokmi sa mi objavil na kostrci zapal. Najprv ma to miesto trochu svrbelo a drazdilo, citila som aj dost velke pnutie pri sedeni, az mi to prasklo, vytiekol z toho hnis, aj krv, a potom mi to dost dlhu dobu stale mokvalo. Nemohla som ist ani na kupalisko, lebo by mi to pretieklo cez plavky.

Po ukludneni sa mi tam opat zhromazdoval hnis, chvilku bol pokoj ale po case to opat prasklo a takto to slo par tyzdnov az mesiacov. Bola som s tym aj u obvodnej, kedze som si vsimla ze mam nad zadkom malinku dierku (velkost asi spendlikovej hlavicky), ktora sa nechce ani za svet scelit. Doktorka mi na to nic specialne nedala, povedala len ze je to zaparenina (odbornost spominanej doktorky radsej nekomentujem...). To miesto som si pravidelne dezinfikovala liehom, mala som aj nejake masticky, myslim ze asi najviac mi pomohlo \"vajicko\" z oriflame-u (na moje prekvapenie). Potom som s tym mala uz dlhsie pokoj, aj ked dierka mi zostala stale otvorena, co bolo citelne aj na dotyk a bolo to aj viditelne.

Teraz sa mi to po case opat prasklo, nemala som tam v podstate ani zapal, len som zas citila pnutie, drazdenie a svrbenie. Opat sa objavil hnis a najma dost vela krvi. Teraz mi to uz par dni \"slzi\", nie velmi, ale predsa. Zacala som nad ty rozmyslat, ze to asi nie je vporiadku, preto som zacala patrat na nete a dopracovala som sa k diagnoze sinus pilonidalis. Podla obrazkov na internete a popisu symptomov som sa trafila do cierneho.

Len som sa dost vylakala po precitani si diskusnych for. Neviem ci to mam nechat tak, kedze si myslim ze si to viem zahojit aj doma sama (s tym ale, ze dierka sa mi nesceli), alebo ist za doktorom. Nastrasilo ma to ze sa pri tejto chorobe mozu tvorit \"choboty\", a ze mi to mozno vnutorne hnisa, ze to moze zajst az ku konecniku, pripadne otravovat v priebehu tehotenstva atd.

Potom som si to vsetko zacala davat do suvisu s mojimi mensimi zdravotnymi potiazami (mam zle pecenove testy - nikto to neriesi a nevie dovody enormne zvysenych/znzenych hodnot, velmi dlho mam problemy s travenim - nafukovanie brucha, mam pocit ze sa mi dost zhorsil zrak, citim sa unavena, bez energie, objavila sa mi celulitida...Pravidelne sportujem a mam celkom dobru zivotospravu uz vyse 4 roky, cvicim dost tvrdo - silovy trening + kardio, aj ked neutazne ale kvalitou a kvantitou ako sutazne. Nezvyknem rychlo priberat tuk, ale je u mna nemozne vyrysovanie, aj napriek obrovskej snahe. Proste mam pocit ze mam otravene cele telo.)

Najhorsie je ze teraz neviem ci uz mam hypochondricke sklony, alebo to ma ozaj vsetko so vsetkym suvis.
Lekarov som sa nikdy nebala, od malicka som sa velmi zaujimala o medicinske zalezitosti, takze strach ist k doktorovi urcite nemam. Ale viem aka je situacia u nas, ze nik sa nad chorobou nepozastavuje, choroba sa neskuma komplexne, len sa vsetci snazia aby sa potlacili priznaky, neriesil koren problemu a nejaky individualny pristup nehrozi. Bojim sa mozno ze mi viac uskodia ako pomozu, ze budem lezat doma pol roka s rozparanou ritou a po case sa mi to aj tak vrati.

Vedel by mi prosim niekto nejako pomoct alebo poradit? Bola by som naozaj velmi vdacna, netusim co mam teraz robit...

Mafian

Zdravím všechny lidi, co se potýkají touto nemocí :)
Mně je nyní 18 let, ale na operaci jsem to stihl těsně v 17 letech, co byla výhoda ležet na dětském s telkou a vážně hodnými sestřičkami ;) Teď k věci:

Cca 14 dní před zjištěním sínu, který mě dohnal do nemocnice jsem cítil divný tlak nad zadkem v sedacích činnostech, ale nějak jsem to ignoroval, ale poté jsem trpěl a jak jsem zmínil, tak jsem navštívil v okolí nemocnici, kde mi to vyřízli a náhle vyčistili. Domu mě propustili se zprávou, kdy se mám dostavit na kontrolu a až tam mi řekli o co se tedy jedná. Se vším mě seznámila, jak s riziky, tak s úspěšnou léčbou až po provádění operace. Neváhal jsem ani vteřinu a hned přikývl na operaci, jelikož mi stačilo si to nechat 5 x čistit a chtěl jsem tomu v budoucnu předejít a jiná účinná alternativa bohužel nebyla. Na operaci jsem šel za týden od seznámení, jelikož se uvolnilo místo od jednoho pacienta, tak jsem toho hned využil a šel místo něho. Do nemocnice jsem si šel lehnout den před operací a v operovaný den jsem šel na sál kolem 15 hod a operace trvala přibližně 1,5 hod. Konec koncům mě operoval doktor, který zná naše, tak co se týkalo domluvy atd.. proběhlo vše v naprostém pořádku. Druhý den po operaci mě pustil do domácí péče s redonem, který mi podtlakem vytlačoval hnis s krví z rány a za zhruba 5 dní jsem šel na vyndání a nebudete mi to věřit, jaká to byla úleva po všech stránkách :) Cca měsíc trvalo, než se mi rána trochu zhojila a mohli vytáhnout stehy. Po 1,5 měsíci jsem měl komplet srostlou ránu a mohl jsem vše zase aktivně vykonávat, ale sem tam se ukázalo, že jsem byl operován, což je až do teď, když špatně sedím.
Na závěr jsem chtěl napsat, že na poslední kontrole mi řekl doktor "Hele tak mám výsledky z histologie a je to odříznuté s rezervou, tak by si měl mí pokoj" po této informaci mi spadl kámen ze srdce a teď se jen modlit, aby měl pravdu a já vesele fungoval dál bez sebevětšího omezení.

Určitě nemá cenu se vyhýbat operaci, protože máte aspoň naději, že budete mít na dobro pokoj a já jsem typ člověka, který by na ty operace chodil stále dokola, než by se to celé vyoperovalo :D
Mám větší práh bolest proti těmto věcem a taky operací nebojím, což mi pomohlo, ale člověk se sebezáchovou bude jednat stejně, jak já :) Kašlete na jizvy, dilema zda budete mít po operaci pokoj nebo že vás na sále vykoukají.

Držím vám všem palečky a snad budete na tuto nemoc kladně reagovat, jako já :) S pozdravem Roman Jirásek

Ivka 1

Napíšem aj ja teda našu skúsenosť so sínusom pilonidalis. Môjmu synovi sa cca pred štyrmi rokmi urobili dve hrčky na kostrči. Boli zapálené a trčali z nich trsy chĺpkov. Najprv som nevedela čo to vlastne je a keď som ich povyťahovala von pinzetou ,vytieklo veľmi hnisu. Vydenzifikovala som mu to septonexom,pomocou dvoch vatových tampónov povytlačovala obsah a prestriekavala aloe sprayom . Takto som to ošetrovala asi tri -päť dní až kým z ranky neostali úplne bez sekrétu. Potom už si syn len preventívne prestriekaval vždy pri rannej a večernej hygiene. Vydržalo to rok a po roku sa to zapálilo opäť lebo syn si myslel,že už to má v poriadku a na ošetrenie aloe sprayom zabudol.Vrátilo sa mu to a bolo to oveľa horšie. Urobil sa mu hnisavý absces a my sme mali týždeň pred dovolenkou našťastie na Slovensku a tak sme sa museli rozhodnúť . Chirurgia a ostávame doma ? Na dovolenku sme sa už veľmi tešili a tak zase prišla na pomoc príroda. Absces som vydenzifikovala overeným septonexom a natrela hrejivým aloe krémom do 12 hodín absces povolil a začal sa uvoľnovať zapáchajúci hnis. Absces bol síce veľmi bolestivý ale vytekajúcim hnisom sa to uvoľňovalo a bolelo stále menej a menej . Takže vydenzikovať,vytlačiť hnis - jemným tlakom pomocou dvoch gázových tampónov, opať vydenzifikovať , prestriekať aloe sprayom a natrieť hrejivým aloe krémom.Do troch dní bolo po abscese a ostávalo už len zahojiť ranku. Pridali sme propolisový krém ,ktorý môže ísť aj do otvorenej rany. Čo na záver ? Dovolenku sme mali krásnu a so sínusom máme pokoj tri roky. Chvála bohu aj bez chirurgického zákroku.

nitraM

hm ja som to mal asi tri roky bol som na operacii a po dvoch rokoch sa mi to vratilo a este horsie nez predtym, bolelo to tak ze som nemohol ani chodit ani lezat ani sediet no po tyzdny mi to chvalabohu prasklo, bol som u svojho chyrurga, on mi to vycistil a za tyzden sa mi rana zahojila no cca po mesiaci sa mi to zapalilo zas a zese to prasklo teraz tam mam dve dierky a chystam sa zase k chyrurgovi no na operaciu v najblizsom case urcite nepojdem... v lete sa to dost blbo hoji.

robert 25

caute. chcem sa aj ja podelit o svoje skusenosti s chorobou.vsetko to zacalo s troma malimi dierkami,sktorych vytekal zvlastny vytok,neprikladal som tomu zvlastny vyznam,myslel som ze to casom prejde.no nazbieralo sa to a spravila sa mi hrcka.nebolelo to.hnis stale tiekol a hrcka sa stale zvacsovala.tak som siel svojmu lekarovi a ten mam poslal na chirurgiu.chirurg hned zistil o co ide a prepchaval mi to ihlou.zistil ze hlbka je 4-5 cm,operacia ma neminula.12decembra 2012 som isiel na operaciu.operovali ma v lokalnej anesteze.pocas operacie mi nasli druhu cystu,a museli mi zobrat vacsiu cast svalu zo zadku.po operacii prisli velke bolesti,ktore trvali asi tak tyzden.oparacia dopadla dobre.ranu som mal otvorenu, a mal som len vnutorne stehy,ktore mi po tyzdni vytiahli,no tkanivo sa pretrhlo..vnemocnici som lezal do 23decembra,pricom do tejto doby mi boli robene stale prevezy.rana sa hojila dobre.na sviatky som bol pusteny domov.mojej priatelke ukazali ako mi ma doma prevezovat ranu.Chudiatko moje,az bola zelena.bol som doma uz mesiac po operacii,zacalo sa mi tvorit nove tkanivo.moje prevezy spocivali vo vymene Cerdaku a tamponov.rana sa vyplnala velmi dobre a presli sme na ine prevezy kde sme do rany vkladali sea-sorb.bol som doma uz dva mesiace a uz ma porazalo.liecba sa nekomplikovala a rana sa hojila nadalej dobre.koncom februara som isiel na kontrolu a chirurg povedal ze rana sa vyplnila velmi pekne.pri zmene pocasia stale citim bolesti.sedel som az po 3mesiacoch.dam jednu radu,vyhybajte sa vetranym miestnostiam,a zdlhavemu sedeniu.

hbdfhfrjfrbd

Zdravim... hm no ja som mal (mam) stym problem trapilo ma to asi 3 roky potom som sa rozhodol stym ist na operaciu mal som na dva roky pokoj a teraz sa ten humus znova vratil a je to este horsie ako predtym uz tyzden som na praskoch od bolesti, nemozem sediet chodit stat ani lezat na chrbte, uz tretiu noc som nespal a kedze som maturant tak ani na tu operaciu nemozem ist pretoze si teraz nemozem dovolit marodovat 3 tyzdne a poviem ze ani po tej operaciu nejak netuzim... dufam ze mi zaberu antibiotika a ze budem mat pokoj aspon na tri mesiace...

gabogabo

Ahoj, mne sa tiež vytvorila nad zadkom nejaká takáto vec. Lekár to nazval hnisavý vačok, tak neviem, či je to presne to isté, čo tu opisujete, ale symptómy boli také, ako tu opisujete. Pnutie pri sedení(nehovoriac o posilnovaní-brušákoch), mokvanie, omínanie... Prvý krát sa mi to objavilo asi pred dvanástimi rokmi, tj keď som mal dvadsať. Bol som s tým pár krát na chirurgii a tam mi to prepichovali a čistili, až nakoniec mi to po niekoľkých mesiacoch vyoperovali. Poležal som si v nemocnici asi týždeň, občas mi od bolesti až vyhrkli slzy, keď mi to preväzovali, ale stálo to za to, mal som s tým pár rokov pokoj. Keď som odchádzal z nemocnice, tak mi vraveli, že sa to môže aj nemusí vyskytnúť znova.
Keď som mal dvadsaťosem objavilo sa mi to znova. Nejak som sa s tým neponáhľal k doktorovi, ale to som asi spravil chybu, lebo asi po roku som začal mať tiež tráviace problémy, ako spomínate aj vy. Mám podráždený žlčník a nerozpúšťa poriadne tuky. Takže mávam často hnačky... Neviem, či to súvisí s tým hnisavým vačkom. Ale doktorka, tiež liečila iba následky a nie príčinu, takže mi odporučila piť čaj Salvat, a držat dietu. Asi po polroku sa mi objavila refluxová choroba pažeráka, čo dávam za vinu tomu čaju, lebo ma z neho pálila záha. Teraz ma dokonca začali bolieť aj kolená a kĺby, tak som išiel k doktorovi. Zistili mi vysoké aslo v krvi (850), čo znamená, že mám v tele nejaký zápal. Tak som začal riešiť ten hnisavý vačok, ale tomuto novému chirurgovi sa dáko do operácie nechce, dopuje ma už pol roka penicilínom a ortopéd mi šlahá do kolena kolagénové injekcie. Teraz ma mrzí, že som s tým nešiel k doktorovi hneď pri prvých príznakoch. Už sa neviem dočkať, až to bude za mnou.

antreex

Mám tu diagnozu-začínajuci sinus pilonidalis.Chirurg mi povedal,že tej dierky sa zbaviť nedá.časom sa zahojený zápal znovu vráti.Ja to mám od bicyklovania,nakoľko na ňom sedím prakticky celý rok.Asi sa operácii nevyhneme z tou diagnozou,ale pod nôž sa mi ešte nechce,takže tiež skušam všelijaké domáce recepty a tak.Veľa šťastia...

3nttt

ahoj!ja som sa akurat pred tyzdom vratila domov z nemocnice...nechcem ti kazit iluzie ale ak je to naozaj sinus tak si ho sama nevyliecis...mne to skusali lekari a neslo to...hlavne sa moc operacii nevyhybaj lebo sa som sa 6 rokov a mala som to ze vraj paradne hlboked a mam rozrezanu celu prdel...inak ma to nastastie neboli...akurat ze si po operacii take 2-3 tyzdne nesadnes...a ci sa to objavi neviem...aj ked vidi ze vacsine ludom sa to vratilo ale tak snad ja budem vynimka:)