Ortorexia

watermelon

inac mira to s tou liekorexiou mas uplnu pravdu. tu kde zijem, je lekaren na kazden ulici, na ten najmensi problem tu ludia beru lieky, kazdy ma vraj doma velku lekarnicku, cize vzdy najdes doma liek na vsetko.

watermelon

doubledog: co tak sa pozriet na orotrexiu z ineho pohladu?
Hm ako to najlepsie podat...
Clovek sa narodi a hned od malicka mu je vstepovany urcity pohlad na vec. Nie on si ho tvori, rodicia, rodina, prostredie ho tvoria, formuju. Tak sa uci rozlisovat medzi dobrym a zlym, peknym a skaredym a to iste sa tyka aj jedla, je co mu davaju. Ktore dieta si uz len moze vyberat? Cize tento clovek sa nauci jest presne to, co vidi doma jest rodicov a co je aj on sam. Stane sa to pre neho uplna prirodzenost, automatizmus. Neuvedomuje si, ze by napr. vobec nemusel jest maso, lebo je prirodzene, ze doma (neskor v skole) je co ja viem kazdy den maso na rozne sposoby, zda sa mu to uplne spravne. Zrazu, ked vyrastie sa dozvie, ze jest sa da aj inak. A ze z toho moze byt aj zdravy (doteraz si myslel, ze bolesti hlavy, ktorymi trpi matka 2krat do tyzdna, ci otcova zapcha a smradlave prdy, ci priam jeho unava, nekoncentrovanost v skole su uplna normalka). No a teda uz vyletel z domaceho hniezda a zistil, ze existuje aj ina cesta, ktora mu slubuje mnoho vyhod, hlavne to zdravie, energiu. Chce sa na nu dat. Musi si toho asi dost precitat, vazne sa tym zaoberat - ucit sa odznova ako sa stravovat, navonok to vyzera pre ludi, ktori maju radi svoje zabehane zvyky, ako fanatizmus, lebo ten clovek je tym napr. zo zaciatku uplne odusevneny, zije tym (tak isto ako ked sa da nejaky konicek), chce sa podelit o svoje nove poznatky (napr. ze vapnik z mlieka telo nevstrebe ale pouzije vlastny vapnik z tela, aby sa ho zbavil) a tymto vlastne "zneprijemnuje" kamosom zivot, lebo tito nechcu nic pocut, aby nahodou nemuseli nic menit a prestat jest tie uzasne dobrotky na ktore su nauceni. Tento clovek sa skratka uci jest odznova, nabera nove navyky a je uplne prirodzene, ze vyzera ako posadnuty, ved kolko sa toho zmenilo, musi dbat na to, ako a co jest, ved je to uplne odlisne od toho, ako bol doteraz nauceny. A priatelia a rodina si myslia ze zosalel, ved sa vynika starej dobrej norme a tradici, no halooo to teda nie. Ale dobra sprava, to sa pocase upravi, len co nadobudne rutinu, len co v tom bude vediet chodit...a len co pochopi, ze najlepsie spravi, ak nikoho nebude "otravovat" svojimi objavmi o zdravej strave, lebo o to nikto nestoji.

Iveta Michael

Ja mám takú kamarátku,má 37 rokov a ,,trpí,,tým už ani neviem ako dlho...lenže ona si to nepripustí.Ale zase na druhej strane má peknú štíhlu postavu ibaže dosť šľachovitú.

- mira

Dnes sa stretávam na koždom kroku s "liekorexiou" - posadnutosťou pojedaním liekov. V každej domácnosti je krabica, niekoľko krabíc plných liekov, z ktorých min 3x denne s nádejou vyberajú chemický zázrak, na zlepšenie stavu, odstránenie bolesti ... bez námahy.
O reklamách nehovoriac.

stolicka

ze je to zle, kedze nezijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme zili..
je to menej zle ako anorexia, kedze sa na to neumiera..ale obmedzujuce