veganstvo

night flower

jeeej dakujem, baby, ani neviete ako ste mi pomohli, strasne mi chybaju sladkosti:)) a syr a tuniak:( vazne mozu jest vegani ryby? ved.. aj ta ryba kedysi zila, plavala a tak..existuje aj nejaka veganska cokolada alebo nieco co chuti podobne? a trochu sa obavam jest B12 -
ved to budem cisto jak cierna diera, mne potom strasne chuti jest a zjem vsetko co neujde:D vazne je ten vitamin taky dolezity?

sweet_lolitta

BJ napr ja som veganka a som opacneho nazoru, ze suroveho ovocia ci zeleniny je treba male mnozstvo. Je lepsie podla mna ho tepelne upravit, aby v nas nekvasilo. T.j. moj nazor. Ale netvdrila by som tu, co je a co nie je uspech veganstva. Lebo zdrave veganstvo je objektivne len vtedy, ak je clovek zdravy-t.j. ak mu nechybaju mineraly, vitaminy a ma zdravy organizmus precisteny. Uz je na kazdom, ci si zvoli surovu stravu, alebo teplene spravocanu (jem vela obilia, strukovin a zeleniny v zasade). Recepty fantasticke veganske cerpam z linku, ktory som tu uz zavesila.

sweet_lolitta

Co sa sladkosti tyka, jaj boze, je ich habadej, tu mas link na 60 receptov veganskych na dezerty a zarucene ta dostane aspon jeden z nich ;)

makrobiotika.aspone.cz

sweet_lolitta

Co sa sladkosti tyka, jaj boze, je ich habadej, tu mas link na 60 receptov veganskych na dezerty a zarucene ta dostane aspon jeden z nich ;)

makrobiotika.aspone.cz

sweet_lolitta

Ahoj night flower :) Ja som veganka uz par mesiacov, velmi mi pomohol jeden kurz a knihy o tejto tematike, pretoze som nechcela, aby mi chybali minerlai a vitaminy. Je to strasne na dlho to tu vypisovat, no je kopec skvelych chutnych jedal a dokonca aj polotovarov, ktore si mozes kupit bezne v bio obchode. Napisem ti jednu knihu, kde to mas krasne napisane, jednoducho, zrozumitelne a mas tam aj priklady co-cim nahradit. Autor Michio Kushi-Makrobioticka cesta. Makrobiotika=veganstvo (okrem jednej veci-ryby mozes no nemusis, mnohi ich odmietaju).

Ak si z Bratislavy, 18.9. sa konaju Veganske hody, prodi sa pozriet!

Ak mas nejake otazky, kludne sa pytaj.

BJ

Poznam restiku, kde sa vajcia nepouzivaju vobec, a robia tak perfektne sladkosti, ze niektori ludia ich kupuju len tam, a casto tam prijdu aj v tazkom dazdi. :-)
Vobec nesuhlasim, ze by veganska kuchyna nevedela vyrobit chutne sladkosti. Aj ked, tvarohove dezerty sa prekonavaju velmi tazko. :-) Ale bez vajec sa da urcite.

Uspech veganstva zalezi na mnozstve suroveho ovocia a zeleniny, a na sposobe pripravy jedal. Vacsina varenej stravy, privela strukovin a rastlinnych tukov a vela peciva, znamena neuspesne veganstvo, vela kvalitneho suroveho ovocia, zeleniny, pomenej orieskov a semien, a male mnozstvo vareneho jedla, a malo tukov, znamena uspesne veganstvo.
Dokym je dostatok suroveho v strave a telo sa neprekyseluje, veganstvo mu nemoze ublizit. Problem B12 urcite existuje, a je to skutocne riziko. Zdrave telo s plne funkcnym travenim si ho vie vyrabat v creve, ale podla mna vacsia istota je brat B12 v tabletkach, v dnesnej dobe plnej stresu sa na vlastne travenie neda spolahnut.

bibi1234

fiiiha, neviem, ci Ti mam gratulovat alebo Ta lutovat. Vegeterianov este pochopim, ale veganstvo je podla mna uz absolutne mimo... Sladkostou Ti moze byt tak max jablko, lebo neverim, ze sa da vyrobit nejaka sladkost bez pouzitia mlieka, medu, vajec,...
nezabudni brat hlavne b12 a vapnik,aby si si upln neodpalila organizmus..