Vitarianstvo

watermelon

podla Grahama nema presiahnut mnozstvo nasytenych mastnych kys. viac ako 20% v strave.
BJ aj ja si dam sem tam 1 paraorech, ale nie som si ista, ci je to surova strava, napr. viem ze kesu orechy sa musia nejak tepelne upravit, aby ich dostali zo supky. A myslim, ze je to teda rovnako aj s inymi orechami.
Fu no klicila som semiacka, je to hrozna papracka, to si dam radsej kusok avokada.

doubledog

niekde zas tvrdia, ze kokosovy tuk obsahuje nasytene mastne kyseliny, cize neni vhodny.
a ze orechy a semiacka skor obsahuju tie nenasytene.
je v tom dost zmatok.

watermelon

tak to je tazke, vysokotucni vitarian ti povie ze su potrebne, nizkotucni ze nie (obsahuju privela tukov a bielkovin). V malom mnozstve su urcite v pohode, ale ja som nizkotucna vitarianka, cize ja ti mozem len odpovedat, ze vela tukov skodi. Ludia na vitarianskom fore, na ktorom som, tvrdia, ze ked presli z vysokotucnej stravy na nizkotucnu, tak sa im zlepsil zdravotny stav. Napr. casto zmizlo akne.
Ale rozhodne by som oriesky ako mandle a lieskovce uplne neodpisovala, raz za cas preco nie. Navyse vraj deti potrebuju viac tukov ako dospeli.
asi tolko odo mna, myslim ze vysokotucni vitarian ti napise, ze tuky z orechov a semien su potrebne. hm

BJ

Surove orechy sice mozu byt sucastou vitarianskej stravy, ale rozumny vitarian ich tak ako watermelon pise, bud uplne minimalizuje alebo vyluci. Ja osobne ich konzumujem v uplne minimalnej miere, a oleje pouzivam iba na specialne kury, nie ako sucast vyzivy.
Pokial mas doma orech, a konzumujes cerstve orechy, alebo starostlivo vysusene, najlepsie skladovane v mrazaku, vtedy je vyskyt plesni minimalny, no i tak ostava problem velkeho mnozstva tukov a bielkovin. Orechy obsahuju vela prospesnych latok, avsak za cenu negativ. Celkom dobra cesta je teda zvysit ich efektivnost stravenia na 100%, a znizit ich mnozstvo. To sa da dosiahnut napriklad v orechovom mlieku.
Ja osobne ich pouzivam len ako sucast pamlskou, kedy o zdravie teda nejde, cielene ich nejem. Vynimkou je paraorech, ktory si obcas dam, ale len 1 kus. Jeden paraorech obsahuje skoro celu potrebnu davku selenu.
Ked uz ma niekto chut na take nieco tukovo-bielkovinove, ovela lepsie stravitelne su semienka. Daju sa aj naklicit, vtedy su este lepsie, avsak je to dost piplacka. Strukoviny sa klicia lepsie, a neobsahuju zbytocne vela tuku.
Celkovo teda orechy ako pravidelnu sucast stravy ani ja nedoporucujem, a moje telo mi skrze pocity samo napovedalo, ze ich netreba. Semienka pouzivam, lanove, sezamove, tekvicove, pouzivam aj mak. Aj z toho sa daju robit rozne pamlsky.
Co sa tyka olejov, tak vynimkou je kokosovy olej, ktory je mimoriadne zdravy, a da sa pouzit aj zvonka. Samozrejme, iba za studena lisovany. Ale aj v teplej kuchyni je najmenej skodlivy, kedze je ovela stabilnejsi, nez jeho orechovi a semienkovi pribuzni.
Takisto lanovy olej sa da pouzit na specialnu kuru Budwigovej, kedy mimoriadne efektivne doplni omega-3 mastne kyseliny, ale pit ho samotny nieje nic moc...
Olej z ostropestreca marianskeho sa zase pouziva spolu so semienkami na vyrobu kasicky, ktora velmi dobre regeneruje pecen. Cize, podla mna, pouzitie olejov je vhodne len skrze specialne postupy ako liek.

watermelon

existuje x druhov vitarianskej stravy, ale myslim, ze take najhrubsie rozdelenie je na vysokotucnu a nizkotucnu. Ti vysokotucni jedia vela orechov a semien. Nizkotucni ich jedia tak do 10 - 15%.

watermelon

podla pokusov Dr. Wisslera orechovy olej sice znizuje cholesterol v krvi ale zaroven zvysuje upchatie tepien. Opice, ktore krmil orechovym olejom vysli z pokusov najhorsie (ostatne boli krmene maslom a kukuricnym olejom), cize mali na 93% upchate tepny i ked s najnizsou hladinou cholesterolu v krvi. Cholesterol v krvi zistis lahko ale upchatie ciev nie, cize reklama frci.
Opice krmene kukuricnym olejom mali upchate tepny z 62% a maslom 82%.
Oleje su izolovane mrtve tuky.
Orechy su plne plesni, tie vlasske urcite, ostatne neviem. To vidis skratka na nich, ze maju take sivocierne bodky na sebe.
Navyse su prilis tucne, telo vraj nepotrebuje take obrovske mnozstva tuku. Uplne mu staci tuk z ovocia, avokada.

doubledog

mna by zaujimalo, aky mate postoj k orechom a olejom z nich?

mimochodom, dlhe behy a maratony su pre telo skodlive, toho sa urcite treba vyvarovat.

watermelon

BJ: ja zijem nastastie v krajine, kde sa viem dostat k tropickym plodom sice hrozne drahym, ale jedine vdaka nim sa mi darilo byt 100% vitariankou (teraz to kazim v tehotenstve). Vzdy ked pridem domov na Slovensko mam strasne problemy nezist z cesty, skratka chapem, ze je to na Slovensku tazsie. ALe raz som citala vo Vitalite rozhovor s jednou mladou babou, ktora je tiez vitarianka a to niekolkorocna a tvrdila, ze sa jej nadherne dari. Cize je to aj otazka vole. Vravela, ze je hlavne zeleninu a ovocia z nasho pasma, vela hrozna a orechy. Vtedy, ked som to citala som si myslela, ze aka sialena zena, ze to sa urcite neda zit z nicoho a za par rokov som sa k tomu dostala aj ja.
citatelka: ano, mnohym zenam pri surovej strave chudobnej na tuky sa zretelne skratila perioda, alebo zmizla (zeny si nemuseli ale vsimnut, ze z nich odislo zopar kvapiek pravdepodobne aj s vajickom) a ked si niektore dali spravit test ovulacie, tak bol pozitivny. Ovulovali. Aj mne sa menstruacia na tejto strave skratila zo 6 na 4 dni, ktore boli oproti predchadzajucim uplne bez bolesti. Viac som na sebe zazit nestihla, lebo som otehotnela. Radsej si o tom ale nieco precitaj, ak vies anglicky debbietookrawforlife.blogspot.com
Musim ta opravit, nie som dlhodoba vitarianka, len par mesacna a teraz zial som musela zaradit aj varenu stravu do jedalnicka (kvoli tehotenskym nevolnostiam som velmi schudla a telo mi odmietalo jest velmi sladke ovocie, uz sa ale zacinam vracat k surovej strave).