Otázky z oblasti POSILŇOVANIA

Príspevok v téme: Otázky z oblasti POSILŇOVANIA
septimus

Dobrý deň. Mám 14 rokov. Začal som s posilňovaním v 13 roku(doma).
Budoval som si základ(svalovú hmotu), najprv s ľahšími váhami, a potom som pomaly prechádzal na ťažšie(ako kedy som sa nato cítil)...

Prvý pol rok od 13 roku som posilňoval len biceps a brucho. Na biceps (s jednoručkami),som začínal s váhou 4-kg.
Potom som prešiel na 5,5 kg, 7 kg, 9 kg. Neskôr som začal trénovať celé telo v jeden deň, jeden cvik na každú sval. partiu(samozrejme s ľahkými váhami). No to už som chodil do posilňovne.
A pol roka neskôr som prešiel z 10 kg na 12 kg - činky. A o pol roka neskôr na 15 kg(biceps).
Stále som však popri tom trénoval cele telo a robil som vždycky s každým cvikom nad 20 opakovaní. 3 mesiace nato som žačal už tréning deliť, to sa chýlilo ku koncu roka, NA DVE SVALOVÉ PARTIE PRECVIČOVANÉ 2x týždenne. (tj. napr: Pondelok - Biceps, Hrudník: Piatok to isté)...takto celé telo
To už som prechádzal pomaličky na ťažšie váhy.
A dva mesiace nato som rozdelil tréning na precvičovanie jednej svalovej partie do týždňa. (napr: Pondelok Trapez, biceps, brucho - len 1x za týždeň)...

Dočítal som sa, že ak chcem byť čoraz mohutnejší mám takto pravidelne trénovať. Mesiac a pol som takto trénoval len akurád vtedy som sa nerozcvičoval, a nerobil stračingy. Som si myslel: " VEĎ NAČO "...!
A to sa my stal aj môj úraz. Poškodil som si ľavé rameno, konkr. akromia ľavého ramena. Vraj to bolo zlou technikou cvičenia a nerozcvičovaním. Lenže techniku mám určite dobrú, lebo ma trénoval jeden bývalý tréner so 6 ročnou praxou. (takže to bude asi tým nerozohrievaním). A opakovania robím pomaly s danou váhou ktorú najlepšie preciťujem. Napr: biceps zdvih s jednoručkami 16kg. Niž pritiahnem činku k brade tak to trvá 4 sekundy sekunda pauza a znovu 4 sekundy špúšťam činku dole. (4-1-4) sekundy... A robím od 11 - po 8 opakovaní. (spravil by som aj 20 lenže to by som musel zrýchliť tepmo čo nechcem)...

Potom my jeden nemenovaný ortopéd povedal aby som si odpočinul mesiac, a vynechal všetky cviky kde sa my pohybuje rameno.
A aj som tak spravil, bolesť my ustúpila a fungujem v pohode len necvičím cviky kde sa my pohybuje rameno.
Začínal som už rozmýšľať či si neopotrebuvávam kĺby tým,že posilňujem. No tréner my nato povedal, že ak sám preciťujem pomalé pohyby s danou váhou a nejako sa pritom nehádžem a začínal som s malými výhami kde mám vybudovaný začiatok, a pri rozcvičovaní a strečingoch, tak NIE.
A ja to presne ako povedal tréner TAKTO PRECIŤUJEM.

MOJA OTÁZKA JE ZAMERANA NA VŠETKYCH KTORI MAJU S POSILŇOVANÍM SKÚSENOSTI, či si môžem opotrebuvávať kĺby AJ TERAZ keď už plním všetko tak ako mám.POSILŇOVAL NIEKTO V TAKOM skorom VEKU AKO JA?

Tie váhy sa my fakt nezdajú ťažké lebo preciťujem normálnu svalovu bolesť, a doping ani creatin som nikdy nebral.
Ešte na orientovanie k môjmu príspevku. Cvičím takéto cviky s týmito váhami:

Francúzky tlak v sede s jednoručkou(25 kg), bicepsový zhyb s EZ tyčkou(32 kg) alebo s jednoručkami(16 kg). Trapez, krčenie ramien s veľkou i jednoručními činkami (44 kg). Tlaky na rovnej lavici s veľkou činkou(47 kg), na šikmej s jednoručkami(15 kg), rozpažovanie na rovnej lavičke hore hlavou(12 kg), pullover(15 kg), upažovanie medzi dvoma aparátmi - vežami( 9 kg), predlkatie( 13 kg), stláčanie kladky v stoji(30 kg), výpony na lýtka(moja váha plus 15 kg), predkopávanie a zakopávanie na stehná(33 kg), brucho na lavičke so spádom po zem(ja plu 3 kg), sťahovanie kladky na chrbát so širokým,(30 kg) i úzkym úchopom(40 kg), rozpažovanie s pokrčenými lakťami v predklone(12 kg) a predkláňanie s veľkou činkou(mŕtvy ťah)(30 kg)...
ĎAKUJEM všetkým čo prečítali ten dlhokáánsky príspevok(až teraz som si všimol aký je dlhý), a všetkým ktorý my naň odpovedajú.
Potrebujem poradiť...

lioon

ahoj.ja ti moc v posilnovaní neporadím,som totiž tanečnica a posilnujem len príležitostne a len určité partie.Chcem ti len pripomenúť že strečing(podla mna hlavne po cvičení) je velmi doležitý.Myslím si že klby opotrbuváva takmer každý šport ktorý sa robí pravidelne a dlhodobo,ja tancujem už od 6. rokov,t.j. 14 rokov a kolienka už tiež pobolievajú..ak sa chceš tomu venovať,myslím že sa hodí aj nejaká doplnková výživa-ten artrostop je dobrá vec(aj gumené medvedíky:)

Luke27

a odporúčam zásobník cvikov kt. vydáva muscle- fitness tojí 200sk a je tam všetko aj z návodom a využitím chalani zíde sa vám

Luke27

ja viem že je to trochu od témy ale posúď súm to opotrebovanie klbov: z hokejom som začal v 6r. a pre silné opotrebovanie kĺbov ( na kolenách) som musel v 15r. prestať. keď sme mali tak 14r začali sme trénovať už aj v posilovni. moje kolená tú zaťaž už nevydržali a také ľahké cviky som robil od 12, no bez železa. takže ja si myslím že posilňovanie tie klby opotrebuváva. Spolužiak sa posilňovaniu venuje 3-4 roky teraz začal brať artrostop pretože ho bolia kĺby a pomáha mu tu. PS: na tlak dá 120, mŕtvy ťah 140, a drep 180. a vraj prečo má dodrbané kĺby

DJ HiDe

Aj ja som zacinal posilnovat v 13tich rokoch...zacalo to klikmi, neskor som sa dal na jednorucky, s ktorymi som precvicoval nekomplexne len urcite partie, za ktorymi som mimoriadne aspiroval...pretazoval som sa mimoriadne, slovo "serie" som poriadne ani nepoznal, a vsetky cviky som robil v strasne vysokych opakovaniach, proste som bol krpec bez vedomosti...
neskor, ked som si zacal vsimat tvar svojho tela, jeho objem a podobne esteticke veci, zistil som, ze mi nejako rastie hrb, okrem toho som si aj poskodil klby na ramenach, co sa mi o taky tyzden odrazilo aj pri vykonnostnej stranke...
zhrnujuco povedane, mam podobnu skusenost ako ty, no dostal som sa z toho dost rychlo...
dal som si vypracovat treningovy plan, zacal som odznova, a postupne, cvicil som konecne cele telo...zacal som byt dosledny, a bol by si prekvapeny, ako sa to na mne odrazilo po vyzorovej stranke...
nechcem ti k tvojmu problemu radit odborne, pretoze by si to nevyuzil tak, ako ked to dolozim vlastnou skusenostou...klby su velmi citlive, a preto by si ich nemal prilis opotrebovat, zvol si taky treningovy plan, ktory bude primerany k dlzke tvojho posilnovania...ako pokrocilejsi zaciatocnik by si mal trenovat 3-4-krat do tyzdna so 75percent svojho maxima...inak, k tvojmu obvodu ruky a veku mas fakt vynikajuce silove vysledky, len tak dalej, mozes to dotiahnut este daleko :)

ferdinand

sory, v tom ti neporadim, praveze by som chcel radu od teba. nepoznas nejaku stranku, kde su strucne popisane zasady posilnovania? proste nejaky strucny a vystizny navod, ako na to pre zaciatocnika?