Otázky z oblasti POSILŇOVANIA

Príspevok v téme: Otázky z oblasti POSILŇOVANIA
septimus

Dobrý deň. Mám 14 rokov. Začal som s posilňovaním v 13 roku(doma).
Budoval som si základ(svalovú hmotu), najprv s ľahšími váhami, a potom som pomaly prechádzal na ťažšie(ako kedy som sa nato cítil)...

Prvý pol rok od 13 roku som posilňoval len biceps a brucho. Na biceps (s jednoručkami),som začínal s váhou 4-kg.
Potom som prešiel na 5,5 kg, 7 kg, 9 kg. Neskôr som začal trénovať celé telo v jeden deň, jeden cvik na každú sval. partiu(samozrejme s ľahkými váhami). No to už som chodil do posilňovne.
A pol roka neskôr som prešiel z 10 kg na 12 kg - činky. A o pol roka neskôr na 15 kg(biceps).
Stále som však popri tom trénoval cele telo a robil som vždycky s každým cvikom nad 20 opakovaní. 3 mesiace nato som žačal už tréning deliť, to sa chýlilo ku koncu roka, NA DVE SVALOVÉ PARTIE PRECVIČOVANÉ 2x týždenne. (tj. napr: Pondelok - Biceps, Hrudník: Piatok to isté)...takto celé telo
To už som prechádzal pomaličky na ťažšie váhy.
A dva mesiace nato som rozdelil tréning na precvičovanie jednej svalovej partie do týždňa. (napr: Pondelok Trapez, biceps, brucho - len 1x za týždeň)...

Dočítal som sa, že ak chcem byť čoraz mohutnejší mám takto pravidelne trénovať. Mesiac a pol som takto trénoval len akurád vtedy som sa nerozcvičoval, a nerobil stračingy. Som si myslel: " VEĎ NAČO "...!
A to sa my stal aj môj úraz. Poškodil som si ľavé rameno, konkr. akromia ľavého ramena. Vraj to bolo zlou technikou cvičenia a nerozcvičovaním. Lenže techniku mám určite dobrú, lebo ma trénoval jeden bývalý tréner so 6 ročnou praxou. (takže to bude asi tým nerozohrievaním). A opakovania robím pomaly s danou váhou ktorú najlepšie preciťujem. Napr: biceps zdvih s jednoručkami 16kg. Niž pritiahnem činku k brade tak to trvá 4 sekundy sekunda pauza a znovu 4 sekundy špúšťam činku dole. (4-1-4) sekundy... A robím od 11 - po 8 opakovaní. (spravil by som aj 20 lenže to by som musel zrýchliť tepmo čo nechcem)...

Potom my jeden nemenovaný ortopéd povedal aby som si odpočinul mesiac, a vynechal všetky cviky kde sa my pohybuje rameno.
A aj som tak spravil, bolesť my ustúpila a fungujem v pohode len necvičím cviky kde sa my pohybuje rameno.
Začínal som už rozmýšľať či si neopotrebuvávam kĺby tým,že posilňujem. No tréner my nato povedal, že ak sám preciťujem pomalé pohyby s danou váhou a nejako sa pritom nehádžem a začínal som s malými výhami kde mám vybudovaný začiatok, a pri rozcvičovaní a strečingoch, tak NIE.
A ja to presne ako povedal tréner TAKTO PRECIŤUJEM.

MOJA OTÁZKA JE ZAMERANA NA VŠETKYCH KTORI MAJU S POSILŇOVANÍM SKÚSENOSTI, či si môžem opotrebuvávať kĺby AJ TERAZ keď už plním všetko tak ako mám.POSILŇOVAL NIEKTO V TAKOM skorom VEKU AKO JA?

Tie váhy sa my fakt nezdajú ťažké lebo preciťujem normálnu svalovu bolesť, a doping ani creatin som nikdy nebral.
Ešte na orientovanie k môjmu príspevku. Cvičím takéto cviky s týmito váhami:

Francúzky tlak v sede s jednoručkou(25 kg), bicepsový zhyb s EZ tyčkou(32 kg) alebo s jednoručkami(16 kg). Trapez, krčenie ramien s veľkou i jednoručními činkami (44 kg). Tlaky na rovnej lavici s veľkou činkou(47 kg), na šikmej s jednoručkami(15 kg), rozpažovanie na rovnej lavičke hore hlavou(12 kg), pullover(15 kg), upažovanie medzi dvoma aparátmi - vežami( 9 kg), predlkatie( 13 kg), stláčanie kladky v stoji(30 kg), výpony na lýtka(moja váha plus 15 kg), predkopávanie a zakopávanie na stehná(33 kg), brucho na lavičke so spádom po zem(ja plu 3 kg), sťahovanie kladky na chrbát so širokým,(30 kg) i úzkym úchopom(40 kg), rozpažovanie s pokrčenými lakťami v predklone(12 kg) a predkláňanie s veľkou činkou(mŕtvy ťah)(30 kg)...
ĎAKUJEM všetkým čo prečítali ten dlhokáánsky príspevok(až teraz som si všimol aký je dlhý), a všetkým ktorý my naň odpovedajú.
Potrebujem poradiť...

septimus

Mam este jednu otazku, ten ArtroStop, ked budem uzivat cele balenie tie 3 mesiace, tak budem musiet este aj vybrat dalsie ale my uz jedno pomoze kompletne? (Myslim ci po nejakom case nebudem musiet vyberat opat dalsie)...

lioon

ten artrostop má pôsobiť protizápalovo,má spomaliť opotrebovávanie chrupavky a obnoviť ju.Ale nechcem robiť reklamu,popýtaj sa v lekárni,príp. na nete(www.walmark.sk)..mne to pomohlo.

septimus

Diky moc, za vsetky prispevky a snad aj rady. (A hlavne to ze sa tu zastavil DJ Hide)...
Tie gumene medvediky a gumene cukriky som zacal jest. ONO TO NORMALNE POMAHA. Clovek by neveril ze tak banalna vec dokaze toho robit sakramensky vela. Vraj to pomaha klbovemu mazivu aby sa my tak rychlo neopotrebuvali klbyki.

Trenujem 4-krat do tyzdna. Cvicim max. hodinku a pol. Vraj je to dobre na objem. Mam vsak este dve otazky. Prva je zamerana na ten artrostop. Ak by som mal niekedy este problem s klbami, artrostop by mi to upravil al. ako?????
A druha je na DJ HIDE ci ma este problemi s ramenami? THX

giv

aj ja som si prečítala tvoj dlhokánsky príspevok, septimus. Vôbec sa nevyznám, ale bolo to zaujímavé. Vďaka za priblíženie tvojho posilňovania...aj dĺžka rúk je pri tom dôležitá?? Hmm, všetko sa mi to zdá komplikované. Idem si ešte prečítať odozvy. Tak nech sa ti darí...aj šetriť tie kĺby. Keby si si ich opotreboval, tak to by nebolo dobre. Je to dosť nepríjemné...radšej nič nepreháňaj :))