Cukrovkárky prosím

DiabetikIvo

Sorry, zabudol som Ti napísať link na tie Metodické listy, tak to teraz naprávam...

Nájdeš ich na nasledujúcej adrese: www.health.gov.sk

DiabetikIvo

Ahoj anisa,

nuž s DM2 praktické skúsenosti nemám, takže mi je ťažšie niečo radiť... :-(

Ale v prípade že okrem diéty užívaš aj PAD (perorálne antidiabetiká) tak si tiež skús nájsť popis ako pôsobí Tvoje PAD.

A potom si tiež skús merať doma glykémie - skúsil by som urobiť merania podľa doteraz platného metodického listu Racionálnej farmakoterapie č.32, ktorý síce hovorí o farmakoterapii a aj o meraní glykémií u diabetikov s diabetom 1. typu, ale na strane druhej meranie glykémií v odporúčaných časoch ukáže aj u DM2-jkára celkom dobre celodenný glykemický profil...

Skús sa pár dní merať aspoň podľa týchto odporúčaní, zapíš si aj obsah sacharidov v strave, čas podania PAD, fyzickú aktivitu... A pokús sa nájsť príčinu... Smogyho efekt platí aj u DM2 (a povedal by som, že sa môže krátkodobo prejaviť aj u nediabetikov, lenže u nich pri náraste glykémie začne pankreas vylučovať inzulín, čo u nás nie a preto my mávame potom hyperglykémiu, lebo z tej druhej strany po zvýšení glyčky nad normálnu hodnotu ju už automaticky nemá čo stlačiť dolu...).

Neviem síce či máš svoj glukometer - ten Ti bohužiaľ zatiaľ zdravotná poisťovňa neuhradí a do prúžkov budeš tiež musieť asi trochu investovať, pretože diabetici liečení diétou a PAD majú nárok na 50 prúžkov za 4 mesiace podľa doteraz platnej kategorizácie zdravotníckych pomôcok (toto sa mi spolu s ďalšími diabetikmi a ich nediabetickými priateľmi a priaznivcami zatiaľ nepodarilo v kategorizácii zmeniť :-( , dúfam, že sa časom podarí pretlačiť aj túto požiadavku...) ale za pokus to isto stojí...

Glukometer Ti môže zapožičať aj Tvoj diabetológ - väčšinov v ambulanciach mávajú aj vzorky od dealerov a prúžky Ti na tento test diabetológ predpíše síce len v počte 50ks, ale zasa tých cca 15 Eur za ďalšie balenie stojí za to, aby si našla príčinu ranného hyper...

Ak bývaš v blízkom okolí Bratislavy, môžem Ti požičať jeden z mojich starších glukometrov a prúžky na to testovanie si buď dáš predpísať, alebo si ich jednoducho kúpiš...

Napíš mi e-mail a nejako sa dohodneme...

anisa

Ahoj Ivo, vrele dík za vyčerpávajúcu odpoveď, ja mám cukrovku II. typu, takže chvalaBohu aspoň zatiaľ sa ma inzulín netýka, ale ešte sa posondujem. Dúfam, že to teda bude len tými hormónami, ako spomínaš.

DiabetikIvo

anisa,

je aj nie je...

Nepíšeš zatiaľ o svojom diabete, jeho type a spôsobe liečby nič podrobnejšie, takže môžem reagovať iba všeobecne.

Ak používaš inzulín, tak raňajšia hyperglykémia môže byť spôsobená napríklad tým, že večerná, resp. nočná dávka inzulínu "nedoťahuje" do rána...

To môže byť spôsobené viacerými faktormi. Napr. tým, že je večerný/nočný inzulín podávaný veľmi skoro a jeho pôsobenie nestačí už korigovať raňajšie glykémie. Tu je pomoc celkom ľahká - nájdi si na webe popis svojho inzulínu kde je znázornená časová charakteristika jeho pôsobenia a uvidíš kedy po aplikácii začína pôsobiť, kedy má najväčší účinok a kedy jeho účinok doznieva... Potom skús prispôsobiť čas aplikácie večerného/nočného inzulínu tak, aby ešte pôsobil aj ráno...

Ďalšou možnosťou prečo mávaš ráno hyper je pôsobenie tzv. Somogyho efektu, kedy po nočnej hypoglykémii nastúpia do činnosti kontraregulačné hormóny, akými sú rastový hormón, adrenalín, kortizol. Výsledným efektom pôsobenia týchto hormónov je potom na prvý pohľad paradoxná ranná hyperglykémia...

Rannú hyperglykémiu môže spôsobiť aj tzv. fenomén svitania (označovaný aj ako dawn efekt - pozri si napríklad. www.faqs.org )...

Navrhujem aby si si urobila niekoľko testov glykémie (žiaľ bude si to vyžadovať veľa prúžkov do glukometra... :-( , ale budeš vedieť na čom si).

Prvý je test na zistenie reálnej potreby bazálneho inzulínu = budeš deň držať hladovku s príjmom sacharidov=0 a aplikovať iba dávky bazálneho inzulínu (strene dlho pôsobiaci, resp dlhodobo pôsobiaci) v predpísanom čase,resp. v čase kedy si ho podávaš a budeš si merať glykémie každú hodinu... Podľa tohto testu uvidíš ako Tvoje telo potrebuje bazálnu dávku inzulínu a ako na ňu reaguje v čase po jeho aplikácii...

Tu uvidíš aj to či pôsobením bazálnych dávok náhodou nedochádza v noci k hypoglykémii.

Ďalší test bude už pri bežnom stravovaní v obvyklých časoch a s normálnymi dávkami inzulínu = bazálny v normálnych časoch a bolusové dávky krátkodobého inzulínu na základe aktuálnych hodnôt glykémie pred jedlom... Glykémie meraj tiež veľmi často - `a 1 hod a po jedle aj za 1,5 hod.
Pomocou tohto testu potom uvidíš ako pôsobia aj bolusové dávky, ako reaguje organizmus na príjem daného množstva sacharidov, ako ich spracuje bolusová dávka inzulínu. A uvidíš tiež či večerná bolusová dávka pôsobí tak ako má, či nespôsobuje napríklad hypoglykémiu v nočných hodinách...

No a na základe týchto testov sa potom dá upraviť jednak dávkovanie bazálneho inzulínu, zvoliť optimálny čas aplikácie tohto inzulínu a tiež upraviť aj dávky bolusového inzulínu...