nadané deti

zigmund

chcem reagovat na prispevok, v ktorom sa hovori, ze nadanie dietata zavisi od toho, ako sa mu rodicia venuju. mam trocha iny nazor. mame tri deti. dve su uz dospele a skoncili vysoku skolu. jeden z nich bol mimoriadne nadany, ale vtedy este specialne skoly na slovensku neboli. dalsi bol skor slaby priemer, skoncil sice vysku, ale horko-tazko, musel sa riadne drvit. tretie dieta - najmladsie - chodi do skoly pre nadane deti. citala uz ako trojrocna, nikto ju to neucil, zaujimala sa o vsetko sama. skor nas to otravovalo ako tesilo, lebo mala privela otazok a nebol od nej klud. o dva roky konci skolu pre nadane deti v blave a mozem pokojne povedat, ze sme velmi radi, ze tam chodi od prvej triedy zs. nevieme si predstavit, ako by sme dokazali uspokojit jej naroky a zaujmy. nie je vobec ziadna slava mat take dieta a pripada mi to velmi smiesne, ze sa niektori rodicia tym dokonca vystatuju. nie je to ich zasluha. ak sa usiluju dostat na tuto skolu dieta tak, ze do neho sukaju vedomosti, raz sa to dietatu aj tak vypomsti.

adaka

Chcela by som reagovat na detstvo nadanych deti. Syn chodi do triedy pre nadane deti. Ja neviem co je skola, ulohy, pisanie, citanie. Maximalne si urobi nejaky projekt z intenetu. To ma 7 rokov. Vsetko robia v skole, uplne inac sa ucia. Som velmi spokojna a aj syn.Hodi tasku, troch pozrie anglictinu a ide sa hrat. Mam dceru v 4.rocniku ZS a veru dobre vieme co je to ucenie. Aj je dieta nadane a manaozaj zodpovedaju tomu IQ,odporucam tutu skolu. ADA

Lenka_

Ak mozem poradit, ja som bola "nadane" dieta od malicka. V styroch rokoch som vedela kompletne pisat a citat, hltala som encyklopedie a odborne casopisy. Rodicom kazdy nukal vyberovu skolu, az v Ba ale oni si postavili hlavu a ja som sla na obycajnu ZS. Aj ked nikdy nemala mnoho spolocneho s kolektivom nelutujem. Dnes som v maturitnom rocniku osmerocneho gympla a som nesmierne vdacna za "normalne" detstvo. Ked som sa zucastnila sutazi, nikdy som neobdivovala ziakov z narocnych vyberovych skol. Aj tak neboli najlepsi, netusili, o com sa rozpravat s rovesnikmi, detsky svet im nic nehovoril. Absolutne ziadne prakticke vedomosti. Bolo mi ich luto, ked sa nedokazali vyrovnat so sklamanim a prehrou. Obycajne skoly su na nieco dobre. Mozno potlacia individualitu daneho ziaka (silni jedinci sa aj tak prejavia) ale ucia, ze v zivote nebudete komunikovat len s ludmi rovnakeho IQ... Osemrocne gymnazium mi absolutne stacilo.

holubica

AJ MOJMU DIETATU BOLA PONUKNUTÁ VÝBEROVÁ ŠKOLA,DCÉRU TAM VŠAK CHODIŤ NEBUDE,NAPRIEK TOM,ŽE OD 4ROKOV VIE ČÍTAŤ,PÍSAŤ,MÁ RADA KNIHY,ATĎ..MYSLÍM ŽE JEJ STAČÍ OBYČAJNÁ ZÁKL.ŠKOLA.HCE

anino

Ja len, že brazdic (príspevok o pár riadkov nižšie) kecá. Zhodou okolností na tej škole učím na gympli. Robíme prijímačky do prímy. Normálne sa to oboduje, utriedi a spraví sa čiara. Každý, kto na tých prijímačkách bol, vie ako dopadol. Mimochodom - tá škola je v nejakých ohľadoch veľmi príjemná, ale v nejakých ohľadoch naozaj dosť ťažká. Ľudia, čo na to nemajú (nie preto, že by sme im zle zmerali IQ alebo zobrali po protekcii, ale preto, lebo sú leniví), na to (aspoň na gympli) prídu pomerne rýchlo a utečú niekam, kde môžu byť za menej námahy väčšími hviezdami...

nnnn

kacenka.moja dcera ide mat tiez v oktob.6rokov a do skoly nepojde nedala som ju naporiek tomu ze sa sama naucila citat...
som toho nazoru ze aj tak deti ktore su narodene napr.v januar.o kolko su dopredu podla nas jej nic neujde

maťka

ahojte... možno by som mohla po polroku zhodnotiť výučbu na škole pre nadané deti... mne aj synovi sa páči... je to odlišná metóda učenia,za pol roka sme prešli celé prvácke učivo,píšeme diktáty,rátane už so 100,1000,10000... atď...čítame len z rozprávkových knižiek,často robíme projekty a čaká náš záverečná práca,koncoročná... myslím,že ten program je náročný... verte alebo nie, niekedy mám toho aj ja dosť,ale toto sme si vybrali,takže sa snažím synovi pomáhať... majte pekný deň

nirak

Prave vcera bola o tom relacia na slov.rozhlase.Treba ist ku psychologovi a ak ten tiez doporuci skolu a dieta chce ist ,tak ho tam treba zapisat.V opacnom pripade sa moze prepast ta spravna doba...