6 krokov k matnej pleti bez akné

Príspevok v téme: 6 krokov k matnej pleti bez akné
Vladimir :)

Mastná aknózna pleť je problém, ktorý závisí od mnohých faktorov, ako je napríklad ročné obdobie, teplota, vlhkosť a koncentrácia exhalátov v ovzduší, stravovanie, stres i množstvo spánku, mohol by som pokračovať... Tieto ťažkosti sa objavujú najmä v období adolescencie a menopauzy, keď sa seborrhoe objavuje v najväčšej miere. Pre zdravú pleť je potrebné absolvovať niekoľko krokov, ktoré tvoj problém môžu zmierniť, v lepšom prípade úplne odstrániť.

1. Jedlo. Dávajte si pozor na to, čo jete. Prehnane mastná, ale aj nízkotučná strava spôsobuje zvýšené vylučovanie kožného mazu. Ak sa k tomu pridá nečistota, ktorá upcháva pór, je vyrážka na svete. Skúste obmedziť niektoré potraviny. Sledoval som na sebe, že kvalitu pleti zhoršuje najmä mlieko a mliečne výrobky, všetky pikantné jedlá a v menšej miere paradajky. Fámy okolo čokolády sa nepotvrdili ani mne, ani výskumom, takže tú si neodopierajte. Samozrejme, ak nejde o čokoládu, v ktorej je ukrytý "pohár plný mlieka" :)

2. Spánok. Spite aspoň 8 hodín denne a výraznou mierou prispejte k zlepšeniu stavu pleti. Opäť som si na sebe overil, že po "4-hodinových" nociach a stavoch mastnej aknóznej pleti mi 8-9 hodinový spánok veľmi pomôže.

3. Kozmetika. Nemám priame skúsenosti s užívaním tabliet, predpísaných dermatoveneorológom, ale spolužiakovi, ktorého pleť bola roky naozaj v hroznom stave, sa po niekoľkomesačnej kúre Aknenorminom akné VYLIEČILO a už rok som u neho nespozoroval čo i len náznak vyrážky, či mastnej pleti. Mne osobne veľmi pomáha kozmetika z lekárne, konkrétne BIODERMA, rad SÉBIUM. Môžete vyskúšať SÉBIUM MOUSSANT GEL (naozaj zmatuje pleť na takých 6-12 hodín), resp. pleťovú vodu SÉBIUM H2O (nevysušuje tak, ako penivý gél, ale je vďaka micelám takisto pomáha). Na ošetrenie použite večer krém SÉBIUM AKN, ktorý robí naozaj pokroky v regulácii mazotoku a eliminácii nedokonalostí. Ak vás trápia podkožné vyrážky – to sú tie väčšie a hlbšie, ktoré veľmi bolia, mohol by vám pomôcť lokálne aplikujúci sa krém SÉBIUM AI, aj keď neviem, či by dokázal odstrániť aj hlbokú vyrážku. S týmto problémom je dobré obrátiť sa na kožného lekára (buď toho svojho, alebo sa poinformujte o naozaj kvalifikovaných medikoch,ktorí aspoň vstanú spoza stola a pozrú sa vám na to zblízka). Dobre ohlasy má tiež značka Eucerin.

4. Čistenie pleti v salóne. Určite nezabúdajte na pravidelné návštevy kozmetického salóna (spravidla každé 4 týždne), kde vám pleť vyčistí kvalifikovaný pracovník. Ošetrenie výrazne pomáha redukovať výskyt nedokonalostí v budúcnosti. Kozmetičke stačí dobre ostrá ihla a odstráni aj tie najhlbšie vyrážky:) A milí páni, salón nie je iba ženská záležitosť!

5. Holenie. Ak daný problém trápi muža, môže výrazne súvisieť s holením. Vo všeobecnosti je odporúčané používať namiesto žiletiek a britiev elektrické holiace strojčeky, ktoré pleť tak nedráždia a nepoškodzujú vrchné vrstvy epidermy. Aj drobná ranka je miestom vnikania baktérií (p. acnes), ktoré sa množia a dostávajú do hlbších vrstiev kože. Tzv. čierne bodky, ktoré nie sú odstránené, sa môžu kedykoľvek zmeniť na červené boľavé miesta - zapálené bursa (ložiská), ktoré v tom lepšom prípade hnisajú, v horšom sú lokalizované hlboko v koži a spôsobujú nepríjemnú bolesť. Dôležité je pri holení používať penu na citlivú pokožku s ochrannými zložkami (ak sa holíš žiletkou) a krém/vodu po holení. Pozor si treba dať na čisto alkoholové vody, ktoré nie len štípu, ale aj dráždia kožu a tiež mazové ložiská. Takže len v malom množstve, alebo radšej ten balzam po holení, najlepšie bez obsahu alkoholu. Je lepšie holiť sa aspoň raz za tri dni, pretože chĺpky môžu vrastať do kože – a podobný problém je na svete.

6. Nechytať, neškrabať, nevytláčať!!! Krok, ktorý je snáď každému jasný. Rozdráždená vyrážka je väčšia, červenšia, boľavejšia a čas na jej zahojenie sa neúmerne predlžuje. Vytláčajte, až keď sa objaví „biela bodka“ v strede. Lepšie je však nechať prácu na kozmetičku.

Zahoďte starosti za hlavu, usmejte sa... a budete krajší :)

Samozrejme, ďalšie vaše rady, či už odborné, alebo tie domáce, uvíta každý.

Hviezdička

Ja som už od malička mala akné po tvári a zbavila som sa toho keď som začala užívať antikoncepciu. Ale nemôžem sa zbaviť čiernych bodiek na nose už som si tam dávala čokoľvek a nič nepomáha.

Ale mám jazvičku po tvári po akné je to nepríjemné.

unonuno

No, ja mám akné už od 10 rokov, teraz mám 17 rokov. Celý ten čas som už vyskúšala mnoho vecí, liekov, mastičiek, čajov, ale myslím, že 7 rokov je dosť dlhá doba a malo sa mi akné už vyliečiť. Lenže vždy závisí od teploty vzduchu. Myslím si, že cez leto mám tvár opuchnutejšiu, vyrážky bolestivejšie, a proste je to horšie. V takom to chladnom počasí je to lepšie. Snažím sa dávať veľa vecí na tvár, aby sa mi to čo najskôr vyriešilo, veď pozrite, samá príroda - čerstvý ZEMIAK, CESNAK, BOBKOVY LIST, ZIHLAVA, SALVIA... Toto všetko si za deň na tvár dám. Mojej kamarátke stačil na deň iba cesnak a pozrite sa, ja mám toľko vecí a nezlepšuje sa to.
Prosííím, poradte najucinnejsiu liecbu akne a conajrychlejsie.
Prosííímm.
Chcem byť do maturitného plesu krásna :)

simka111

Dôležite je vyhybať sa stresu,lebo ten velmi pôsobi na pleť..ale dnes sa stresu neda vyhybať..takže smola..ale tie rady su
dobre...ja sa uz dlho presne takymi istymi radim a pomáha to...
Ja chodim kazdy mesiac ku kozmeticke na cistenie pleti.Najprv mi da parafin(mala som aj fajne vonavučky čokoladovy),ten sluzi na roztiahnutie porov,potom mi vyčisti vytlačanim ak treba tak použije aj ihlu,najsledne mi vyčisti pletovou vodou,potom maska a nakoniec krem,ak treba zamaskuje mi červene miesta takym smradlavym krycím krémom.Ja chodim najradsej v piatok poobede ked viem ze nikde nepojdem a ked sa na druy den nemusim malovat aby sa plet zregeberovala...platim za to okolo 10 eur.

adusha

su to velmi dobre rady.. ja mam tiez dost dlho akne a jem aj dost vela mliecnych vyrobkov a hlavne milujem mlieko a neviem sa ho vzdat :-/ tak dufam ze to az tak nevadi

el nino

vladimir...
totalne suhlasim so vsetkym co sa tyka hlavne vsak s tym spankom...ja som spavala 3-4 hodky plet som mala fakt zlu...zacala som spavat 10 hodiek..plet krasna...to iste co sa tyka potravin ako mlieka a naapodobne...uplne suhlasim...taktiez nevytlacat, nechytat...nechat kozmeticke...a plus este pitny rezim...cista voda, nesladenne bylinne cajiky....dakujeme za rady...skvele su...odporucam vsetkym

Filos

Dobry..ja by som potreboval pomoc:/..už ma to nebavi stymi vyražkami stale aspon jednu musím mat a dost ma to trapi a mam na to už dost velke nervy mam 15 rokov mam dost mastnu plet mam aj čierne bodky dost:/..hlavne na nose a líciach..tym som sa chcel opytat na pomoc:(..možem poslat aj fotky ake mam ..len prosím pomožte mi.

veru neviem

Vladimir, na niektore pripravky mam velmi citlivu plet a nechcem riskovat, ze si nieco kupim a potom sa z toho na celej tvari vyhadzem, uz sa mi to stalo a je to dost neprijemne. popripade,dostat v lekarni alebo kde sa to kupuje nejake vzorky nato? aby som nemusela kupovat hned vsetko, a este ked mi to nesadne tak to budu vyhodene peniaze.....a kozmeticka mi tento esteticky problem nemoze odstranit? mna okrem tohoto netrapi skoro nic ine, popripade keby mi s tym urobila zazraky a mala by som mala plet,bez nedokonalosti,zdravo vyzerajucu, ale to asi nevie a ani ziadna kozmetika, nuz co, clovek nemoze mat vsetko :D ..a tie flaky niesu len podrazdenia, to uz mam celkom dlho, cca pol roka mozno viac..

Vladimir :)

Pre "veru neviem":
Musela by si sa opýtať kozmetičky, alebo sa poinformuj v lekárni. Nemôžem presne určiť o aké fľaky ide, lebo ich nevidím. Začervenania spôsobené podráždením pleti v mieste akné by však mali pri pravidelnej dôkladnej starostlivosti časom ustúpiť (to je tak, ako keď používaš peeling a pošúchaš si nechtiac aj okolie očí, kde ti tak môžu prasknúť cievky; tie červené bodky sa však za také 2-3 týždne samotné vstrebajú).
Na rozšírené póry je jednoznačne najlepší PORE REFINER značky BIODERMA, rad Sébium. Ide o krém (30 ml), ktorý ihneď po použití sťahuje rozšírené póry a vyhladzuje štruktúru pleti. Zaznamenávam naň len pozitívne reakcie.