Deti a branie peňazí

Príspevok v téme: Deti a branie peňazí
ivetka

Mám 12 ročného syna,ktorý viackrát vzal(okolo 2000 Sk)mne alebo manželovi z odložených peňazí a kúpil si to, po čom túžil a vedel,že mu to nedovolíme,snažíme sa nerozhadzovať a neinvestovať len do značky.Asi ho to láka, keď to vidí naokolo.Horko ťažko som ho donútila priznať sa.Ak sa dalo veci vrátil do obchodu a potom sa zdal akýsi šťastnejší.Inak je to fajn chalan s kopou záujmov,má dobrý názor na iných,ak robia nesprávne veci,dá sa sním diskutovať, aj sľúbil so slzami v očiach,že sa to už nestane-(stalo sa to 3x). Bojím sa aby to neprerástlo do nejakého zlodejstva...Kde je chyba?So staršou dcérou žiadny problém nie je.

tinusska

ja budem mat za par tyzdnom 20 rokov a priznam sa aj ked nerada, ja som tiez brala rodicom peniaze, tiez som mala asi 12 rokov, ale boli to omnoho mensie ciastky ako 20 korun, sice pamatam si aj 100, ale to minimalne krat. za co sa duplovane hambim, nebrala som ich len rodicom, ale aj len tak ludom, kt. som nasla pohodenu penazenku, ale to som brala len mince. nechapem dotera ako som to dokazala spravit, hambim sa aj teraz ked si na to spomeniem. musite len striehnut, ono ho to hadam prejde, a ked nie, tak hadam pomoze len lekar.
pevne nervy prajem...

zuzu45

No,ona sa nam to trochu pomrvilo. Ja som nemyslela platenie za bezne veci - upratanie,vynesenie smeti a tak,ale napriklad upratanie pivnice, upratanie a vycistenie auta,nakup pre susedu,umytie schodiska a taketo prace nad ramec normalu. Ak sa to da zvladnut s vreckovym a dei nebudu brat peniaze rodicom tak super,ale ak to inak nejde,tak to treba trosku inak premysliet.

ivetka

Opäť sa pripájam...ono je to dvojsečné, naozaj sa nedá platiť deťom za bežnú pomoc, alebo za známky. U nás to tak nefungovalo, keď boli deti "dobré": poslúchanie, pomoc, splnenie vlastných povinností, veľká snaha v škole (dokonca sa podarilo umiestniť v súťažiach), tak sme ich samozrejme odmenili. Zdalo sa mi, že všetko robím dobre a vidíte ako to dopadlo. Možno je to aj niečo v génoch (hoci v rodine o ničom neviem. Odborník skonštatoval, že u niektorých detí tá silná túžba niečo mať a vyrovnať sa ostatným spôsobí potom, že konajú akoby ani v skutočnosti nechceli. A asi je to tak, lebo keď som sa môjho syna spýtala prečo to urobil, veď vie že sa to nesmie, povedal, že ani sám nevie ako to mohol...A ešte k tej nadštardantnej pomoci detí - možno by to mohla byť u tých, ktorí majú tú možnosť,pomoc starým rodičom - nákup, upratanie, smeti atď. Je to niečo iné ako pomoc doma - tu musia obetovať svoj čas akoby navyše. Alebo ich možno odmeniť trochu neskôr, za nejaké obdobie "dobroty", aby si neuvedomovali, za čo konkrétne to dostali. Dúfam, že nepoviete - čo tá radí, keď má doma problém. Ale na ospravedlnenie - u dcéry to fungovalo a funguje, má 17 a doteraz mi oznamuje aj to, že si kúpila krémeš, hoci to nevyžadujem...pozdravujem všetkých

Ivka 1

Sú rôzné spôsoby ako odmeniť dieťa,možno je lepšie,keď si ušetrí z
vreckového. My sme nemali doma zaužívané platenie za pomoc.Ak mi deti
pomohli,tak som im vždy za všetko poďakovala,pochválila ich.

sinka

udržiavať si poriadok v izbe, smeti a riad tak to by nemali robit za peniaze. potom uz akukolvek pomoc rodicom budu povazovat za sluzbu,ktoru si nechaju zaplatit,inak ju neurobia. myslim,ze to musia byt naozaj prace nad ramec,napr. podla mojho nazoru poumyvat cely nabytok v obyvacke s umytim porcelanu...ked je dieta starsie,samozrejme. pre mladsie v panelaku poumyvanie chodby vonku na poschodi, ked budete mat sluzbu. potepovat koberec,ak mate...
poradi este niekto nieco nad beznu pomoc a povinnosti,ktore by mali robit automaticky,bez platenia?

Ivka 1

poutierať ľahšie riady,vynášať smeti,
poutierať prach,udržiavať si poriadok
v izbičke,robiť menšie nákupy

gaga

Ahoj Zuzu.Mohla by si mi poradiť od akého veku môžem dávať deťom zarobiť doma peniažky?najstaršia dcéra má 8.môžeš mi prosím poradiť tipy za ake práce v paneláku im môžem dať zarobiť?díky moc.príma den.

zuzu45

ahoj,ja som mala podobny problem,ale podarilo sa to.Dohodla som sa z dcerou,ze ak bude nieco chciet a ja jej to nechcem alebo nemozem kupit,zarobi si na to.Mala vtedy 13 rokov a dohodli sme cennik prac nadramec.Ona mala dobry pocit a ja som aspon vedela,ze sa uci pracovnemu navyku a hodnoteniu penazi.Jedneho dna ked mala nasetrene peniezky na 4-CD,ktore chcela, nekupila ho a v obchode sa otocila s tym,ze ideme prec.Ked som zistovala,preco ho nekupila.povedala,ze je to blbst a radsej si kupi rifle.Hura,vyhrala som. Drzim palce