Prva gynekologicka prehliadka - v kolkych rokoch?

anonym_1580

Myslim si ze by dievca malo ist na prvu prehliadku ked zacne menstruovat. ak myslis ze je vsetko v poriadku staci ak pojdes po prvom sexualnom styku.alebo este lepsie pred nim aby sa ti nestalo, ze ti na prvej prehliadke pan doktor oznami ze si tehotna.prehliadky sa netreba bat- je to neprijemne ale budes to mat za sebou a mas pokoj. kazda zena tym musi prejst a okrem toho to az take neprijemne nieje pokial nie si extremne hanbliva.

Janka Ch.

Rozbor krvi mi robili až vtedy, keď som si dala predpísať antikoncepciu. Ináč bolo všetko tak, ako písal jatyon. Len ešte robili aj výter.

Baby, nič sa nebojte. Veď na tom nie je nič hrozné. A keď povieš, že si ešte nemala pohlavný styk, tak sa neboj, lebo bude ešte opatrnejší.

anonym_877

Jatyonovi: a nerobi sa na prvom vysetreni aj nejaky odber krvi alebo nieco podobne? a vysetrenie prsnikov? ci to az vtedy, ked mala zena sex? lebo napriklad spoluziacka (19) nemala sex a uz jej robil gynekolog aj odbery a myslim, ze celkovo vysetrenie. ja mam zatial 17.

jatyon

Aj žena, ktorá nemá nijaké zdravotné problémy, by mala aspoň raz ročne absolvovať gynekologické vyšetrenie.
.
Na prvé vyšetrenie by malo ísť rozhodne každé dievča po dosiahnutí 18 rokov - aj v prípade, že ešte nemalo pohlavný styk.
.
Už to, že mladé dievča zavíta do ambulancie, svedčí o zodpovednom prístupe k sexu, aj keď rodičia možno v tom čase ešte nič netušia.
.
PRIEBEH PREHLIADKY

Ako takéto prvé preventívne gynekologické vyšetrenie vlastne prebieha? Najprv sa pacientky opýtajú na predchádzajúce ochorenia a na ochorenia, ktoré prekonali jej príbuzní, odkedy má pacientka menštruáciu a ako prebieha, je potrebné spomenúť nepravidelné cykly, krvácanie mimo cyklu alebo nadmerné krvácanie. Zvykne sa odmerať aj krvný tlak a zisťovať telesná hmotnosť.
.
Potom lekár požiada, aby si pacientka rozkročmo ľahla na okraj vyšetrovacieho stola a nohy dala do strmeňov. Pri vyšetrovaní genitálií lekár hľadá znaky podráždenia, svrbenia alebo rán ako aj nefyziologický pošvový výtok. Potom lekár zavedie do pošvy nástroj zvaný zrkadielko. Ním pošvu roztvorí a vyšetrí pošvové steny.
Vyprázdnenie mechúra pred vyšetrením a uvoľnenie svalstva môže pomôcť. V prípade bolesti na to treba lekára upozorniť.