Dna - Choroba labužníkov?

Táto diskusia patrí k článku: Dna - Choroba labužníkov?
Dna - Choroba labužníkov?

Dna, latinsky arthritis urica, sa dosť často označuje aj názvom pakostica a dodnes sa používa aj starší termín gréckeho pôvodu podagra. V staršej lekárskej literatúre sa uvádza, že táto choroba postihuje osoby žijúce v blahobyte a najmä labužníkov, ktorí sú zvyknutí veľa jesť a piť. Dnes však vieme, že dna sa môže prejaviť aj u ľudí, ktorí sa stravujú striedmo a skromne, a že pri jej výskyte sa výrazne uplatňuje dedičný faktor práve tak, ako pri iných poruchách látkovej výmeny (pri cukrovke, obezite a pod.).

Tomas12345

artur1311 :

Skus protizápalove potraviny ako su kurkuma, skorica, cesnak, cibula.

Dobre je proti zápalom i postupne vynechat mucne jedla a denne piť deci mrkvovej stavy.

artur1311

Zdravím, asi pred mesiacom sa mi zapálil a opuchol klb na nohe,na palci z velkými bolestami, lekár mi predpísal colcicin no z neho som mal tri dni obrovskú hnačku...no bolest povolila...tak isto užívam nalgesin forte no bolest a nepohyblivost sa stále vracia....kedže potrebujem byt vädšinu dna na nohách je to velký problém....

yan

ahojte, mam dnu cca 6 rokov, netreba to dramatizovat - je to indikacia organizmu ze nieco zanedbavame, vdaka Bohu ze to takto funguje, dna nas ochrani pred horsimi chorobami :-) teraz dobra sprava: dna sa sice neda vyliecit, ale da sa s nou v pohode zit a ked uz pride zachvat, nieco ste prehnali - zanalizujte. vobec sa nemusite vzdavat ziadnych jedal, alkoholu, nestresujte sa s purinmi.. dodrzujte 2 zasady:
1.vsetko s mierou /kludne si dajte pivo, ale nie 8 piv :-) klobasa raz za tyzden vas tiez nezabije/, nemusite konrolovat puriny v potravinach, riadte sa sedliackym rozumom - zelenina je zdravsia ako tlacenka, ale na salatoch sa neda stale zit :-)
2. !!! pite vodu !!! - majte zo sebou flasu ! stale ! pite pravidelne , male mnozstva cely den. vecer si pokojne mozete dat pivo, alebo vino, ale v priebehu dna pite vela vody
ak nieco nezafungovalo, co sa vacsinou stane ze ste nieco prehnali / a to uz musi byt/ majte vzdy poruke nalgesin s - volnopredajny, /pripadne s kombinaciouu s flectorom - ten je ale na predpis - ja ho uz vobec nepouzivam, nalgesin uplne vykryva/
mne to 100% funguje, mam zachvat 2x za rok - ked nieco nesadlo - ale hned dam nalgesin a je to prec v priebehu 24 hod, nic strasne. poznavenavam ale, ze sa neprejedam a snazim sa jest zdravu stravu, dufam ze som pomohol, trocha :-)

zivamuuura

uz davno nepatri medzi chorobu labuznikov, puriny su vsade ani si neuvedomujeme, odporucam enzycol dna na odburanie kyseliny mocovej v krvi