rodicia, brigada, peniaze

Príspevok v téme: rodicia, brigada, peniaze
setrirodic

Mozno som ja narocne dieta, mozno su moji rodicia prilis setrni...
Studujem na VS, chodim popritom na brigady - cez prazdniny tolko kolko sa len da a pocas skoly zavisi od volneho casu, ale snazim sa. su to uz tri roky. odkedy brigadujem, tak rodicia beru ako samozrejmost, ze si kupim aj vacsinu oblecenia sama (vlastne, ja uz ani nepytam od nich, lebo mi je trapne, ked mam svoje peniaze). nemam pocit, zeby som od nich pytala vela, ked to porovnam s mojimi rovesnikmi, ktori nerobia nic, len su doma a chodia po vyletoch. ked idem vonku, tak tiez nepytam...a vlastne, ani predtym mi nedavali nejak moc penazi, len ked som popytala a aj to len na vstupne na discu a dva dzusy. ked idem na brigadu a nemame nic doma, co by som si mohla zobrat so sebou pod zub, tak si kupim desiatu zo svojho...keby som ostala doma, nezarobim, ale ani neminiem...lenze tym padom, ze odidem z domu takmer na cely den a si hradim jedlo sama, oni usetria...raz za cele prazdniny mi dala mamka 10 eur, ze na jedlo...mozno je to fakt na hlavu, ze sa nad tym zamyslam, ale nie je to spravodlive, lebo moji rodicia nezarabaju najhorsie a staraju sa len o mna...su rodicia, ktori maju tri deti a ani jedno z nich nebrigaduje a tym padom im hradia vsetko vratane uplnych blbosti...zda sa mi to dost nespravodlive...nefajcim, nepijem, nekupujem si zbytocnosti. tak preco na mne tak setria?? otec mi dokonca vycita, ze mi platia internat. ze hodina cesty (spolu dve hodiny denne) je uplne normalne. asponze v tom sa mamka zastane...ale tazke to ja ohladom financii...neviem pre koho tolko setria. musim podotknut, na dovolenky nechodime! a ked vas napadne slovo samostatnost, pride mi to smiesne...od mala som nerobila hluposti a vedela zaobchadzat s peniazmi...preco na mne tak setria?

setrirodic

naozaj velmi pekne dakujem...:) uz sa nebudem trapit pre somariny...
a viem, ze ma maju radi. o tom nepochybujem, aj ked samozrejme, niekedy si kladiem tu otazku...je to hlupost, pre co som mala depku...potrebovala som sa vykecat a hlavne som potrebovala pocut nejake nazory od ludi, ktori ziju podobne, ba este "horsie". a vazim si hodnotu penazi, neboj:) hlavne si ju uvedomujem odvtedy, odkedy brigadujem.
tak, vela chuti do prace:) papa

nazor

ano v mojom okoli je vela takychto ludi, kamaratky co maju rozvedenych rodicov a prispievaju na domacnost, spolu plazia ucty, doam v lete varia, staraju sa... vidim to u vacsiny svojho okolia a pride mi to prirodzene...
ale najdu sa aj taky co sa nehanbia do rodicov pytat a placu ked im ti povedia, ze su lenivi a mali by sa prestat doma valat... a sama vidim co robia, naobjednavaju si tovar z netu, nepreberaju ho, su nezodpovedni, nevedia hospodarit z peniazmi a pri takych ludoch som pochopila, ze nemam co lutovat, ze mi rodicia nedavaju peniaze, aspon takto spoznam (a aj ty ak bdues chciet :) ) pochopis pravu hodnotu penazi... to ez ti ich rodicia nedavaju neznamena ze ta nemaju radi, ale ver ze chcu pre teba len to najlepsie...

setrirodic

lenkana, no, ubytko zabezpecene mam a co sa stravy tyka, tak take 2-3 teple jedla z domu...kedy ako. vacsinou som cestovala v nedelu a isla domov az v piatok. takze tych 20 eur nie je az tak vela ako sa ti zda. da sa z toho vyzit samozrejme, ale par ludi kruti hlavou ako sa z toho da vyzit...nie kazdy pochopi...mozno aj preto mam take ponosy, ze sa porovnavam s inymi s mojom okoli. ked tolko zarobis, ze este aj rodicom z toho das, tak naozaj musis vela makat...klobuk dole...:)
nazor, ja som asi vacsi zrut :D chuti mi papat..tiez si kupujem tie vlocky, ale nejak sa mi uz prejedli, lebo ich jem od mala a casto...a nebol by problem dochadzat 2-3 dni, lenze problem je v tom, ze netusim aky mam rozvrh...to budem vediet az tesne pred tym ako zacne skola a to by som si nemohla dovolit odbabrat internat a potom mozno aj kazdy den dochadzat...
tak beriem uz vsetko tak ako je a nebudem robit ponosy:) dakujem vam za vase prispevky, aspon viem, ze je viac takych dievcat a maju to navyse este tazsie...
este jedna otazka, je vo vasom okoli vela takych ludi, ktori su taki samostatni? mna toto hlavne stvalo, ze nejak nevidim velku iniciativu u mladych v nasom veku, co sa tyka samostanosti...

nazor

setrirodic, asi si ma nepochopila, necestujem do skoly kazdy den, ale v pondelok tam a v piatok naspat a cesta ma stoji nieco okolo 6€, obcas 7, podla toho cim cestujem... stravu si nosim, vydrzi mi to zhruba na pondelok, utorok, semtam streda, obcas si uvarim sama nejaku polievku, alebo cestovinu... lenze to je o tom ze ja moc nejem... skor na ranajky len nejake ovocie a vlocky (kupujem si 750gramove balenie a to vydrzi dlho :)) takze sa to da uplne v pohode prezit...
inak to dochadzanie ja neviem, ale mne by to asi ani nevadilo... ved cele skuskove som si neplatila privat, az usetrim a to mi raz vyslo tak ze som dochadzala kazdy den - pondelok az stvrtok - dve hodiny tam a dve spat... a dalo sa to zvladnut, vyspala som sa vo vlaku, cize som tak setrila cas :) ale je pravda ze cely rok takto by to bolo zasa dost o nicom, ale kebyze mas odbry rozvrh, nejake 2-3 dni tak sa to da prezit...

lenkana...

Ja akonahle som dovrsila 18 /mesiac pred maturitou/ som zacala brigadovat a nasim davam 5000 mesacne - 170 eur. A to studujem, pomaham im este s peniazmi na stavbu bungalovu a podporujem bracha. Pride mi to uplne bezne, to skor pytat peniaze od rodicov na dzus, diskoteku a podobne...je chore...mam 20 rokov, som uplne samostatna, niekedy je fuska sa obracat, lenze zivot jednoduchsi nebude, moja mila:) Nepohorsuj sa nad tym a nefnukaj, 20 eur na tyzden je neskutocne vela minut ak mas zabezpecene ubytko a stravu...to mas 100 eur mesacne na somariny. Ver mi, ze s vlastnou rodinou, alebo pocas materskej tolko mat nebudes. PS. NASI ODO MNA NKDY PENIAZE NEPYTALI. Brala som to automaticky - chces byt dospela, tak sa tak chovaj. A podla toho sa snazim hospodarit:)

setrirodic

len nieco mi na tom nesedi, co si napisala...ze vypytas len 10 euro na tyzden a cestujes dokopy 4 hodiny..student zaplati za dve hodiny cesty vlakom u nas priblizne 2,5 eura. tak to mi vychadza, ze mas skolu bud len dva dni do tyzdna, jedlo si nosis z domu alebo financujes z vlastneho vrecka a sa ti zvysi mozno necele euro z tych 10 eur, alebo si to zvelicila...prepac, ak ti krivdim. 10 eur na tyzden na stravu, pokial dochadzas, je dost, ale platit si z toho aj cestovne 4 hodiny denne...hmm...trosku sa mi to zda prichyten za vlasy. odpis prosim:) a inak, aj u nas je to tak, ze mamka je rozumnejsia, otec rozbija...ale to uz o inom...

setrirodic

"nazor", ked narazas na to, ze ma rozmaznavali, tak sa mylis...hmm, 4 hodiny 5 dni do tyzdna cestovat, je dost. dakujem, ze si napisala. mozno to vyznie hlupo, ale povzbudila si ma:) vies, v mojom okoli nepoznam dievca, ktore by od rodicov nepytalo peniaze...a sa aj malo snazia, radsej pytaju (si povedia, ze je hospodarska kriza, brigadu aj tak nenajdem a preto po par dnoch hladania to vzdaju a dalej "visia" len na rodicoch), preto to pocitujem ako nespravodlivost. ked som bola mala, nikdy som si nevyzadovala darceky typu - korcule, pocitac, playstation,...a ani teraz to nevyzadujem. nekupujem si znackove veci, nevyvalujem sunky na kupalisku a zvazim kazdu korunu, ktoru miniem...ale po tvojom prispevku sa uz nebudem stazovat a budem brat veci ohladom tejto situacie tak ake su...

nazor

no ja som na tom nejako podobne, ale ja to beriem ako normalne... videla som co sa stalo s rodinou, kde matka sponzorovala vsetky deti a tak aj dopadli... brat napr. teraz maturuje a uz sa mami pytal, kolko asi mesacne bude mat potom prispievat na domacnost a tiez to berie prirodzene...
ja tiez studujem na dennom a snazim sa trochu pomoct ked sa (pretoze mi nemame zasa az tak penazi a vidim ze to cele taha mama, ale to je u nas take zlozite... stacilo by aby bol otec trochu iny, ale to sa nestane, takze je to nepodstatne)... ja napriklad cestujem do skoly dve hodiny tam a dve spat a na cely tyzden si vypytam LEN 10€, aj ked viem, ze by mi dali viac, ale poviem, ze mi to bude stacit a uskromnim sa... a z tych penazi mi vyjde aj na cestovne a na stravu a este mi sem-tam euro ostane... a da sa to prezit... a tiez brigadujem len semtam a vsetko - oblecenie, kozmetiku si platim sama a raz za pol rok mi mama zaplati oriflame, ktory si objednavam u jej kolegyne... lenze ja to vnimam ako normalne a neberiem to az tak hrozne ako ty... nebude to tym, ze ako dietatu ti mozno kupili vsetko a teraz ked si dospela to tak uz nie je a tazko sa ti s tym zmeiruje?