Brutalny zasah policajtiek

ploche_brusko

a este nieco pre bublik..pises ze si treba uvedomit ze ako vyrastaju ich deti, a comu su ucene..... mozno keby nemali mamy stetky a otsov pijanov, a ich rodicia by sa aspon SNAZILI nejaku pracu najst, alebos a o seba starat, tak by to bolo vidno aj na dietati, lenze oni sa ani nesnazia...vies kolko je takych " azylovych" domov alebo ako to nazvat, dke ponukaju romom a bezdomovcom to, ze budu pracovat, ale budu mat kde byvat a budu kazdy den dostavat jedlo, ale pod tou podmienkou ze ziadny alkohol a ziadne cigarety?? a odmietne to 99 ludi zo 100, radsej budu mrznut v zime vonku a chlastat, namiesto toho aby nieco uzitocne urobili, a mali kde zit, co jest..... kto si co navari to si aj zje...a to plati aj pri romoch...navarili si skazeny zivot v stoke, tak nech si ho ziju pre mna za mna, ale niekde daleko od civilizacie, a nech do neho nezatahuju slusnych ludi, ktory chcu klud, pokoj, cistotu, atd....

ploche_brusko

ja si myslim ze vlada by pre romov nemala vyclenit nic...naco? nie dost penazi dostavaju? a co robia? s prepacenim velke hovno.....mozno som rasistka na romov..a ja si to priznam, ale ja chcem mat slusny zivot bez toho aby mi pod oknom, v autobuse, alebo niekde v prirode na lavicke, obsmrdali smradalavy cigani a zobrali peniaze..je to len ich a nicia vina ze ziju v stoke tak ako ziju, tak nech sa z toho aj sami dostanu... cim dalej, tym lepsie.....

bublik

S vyhlasenim ze tato vlada je fraska plne suhlasim, to je uplne jasne a tiez viem, coho su romovia schopni, pretoze som s nimi byvala v jednom dome sedemnast rokov, my sme boli jedina neromska rodina v celej bytovke, takze viem o nich myslim si dost. Ako mala som sa s nimi hravala a ked som vyrastala tak som zistila ze su ini, ti nasi si robievali v obyvacke ohnisko kde si potom opekali, kazdu chvilu sa striedali v base, dokonca sa v nasom byte stala vrazda, takze skusenost s blizkym spoluzitim s ciganimi mam. K nasej rodine si nikdy nic nedovolili, mojich rodicov si vazili. Samej sa mi niekedy stalo ze ma napadli ciganske deti po ceste zo skoly a samozrejme ze to nebol prijemny zazitok, ale co cakate od ludi, ktori vyrastaju v takom prostredi? Nesnazim sa tu obhajovat zlocincov, zlodejov a vrahov, ale myslim si ze opovrhovanie je trochu silny vyraz, myslim si ze ziadny clovek si nezasluzi opovrhovanie. Treba si uvedomit v com vyrastaju, ako su vychovavani, ake maju prilezitosti a ake prostredie ich od malicka formuje. Deti su vystavene chorobam, casto podvyzivene, nemaju prave idealne prostredie na akykolvek rozvoj mentalnych schopnosti ci vstepovanie moralnych zasad. Je potom tazke sudit ludi ktory vyrastaju z takychto deti, toboz nimi opovrhovat. Nam sa lahko hovori ked nas od malicka ucili ako sa spravat, co je spravne a co nie a kazdy den sme ako deti prichadzali do kontaktu s roznymi stimulmi dusevneho vyvoja.

Nemyslim si ze by sa im kvoli tomu mali prepacit zlociny, ktore pachaju a tiez si nemyslim ze davat im nove byty je na nieco dobre, je to zo strany vlady vyhadzovanie penazi a zufaly krok z bezmocnosti. Cloveka predsa neurobi inym ak zmeni bydlisko...

Myslim si, ze riesenie romskej otazky je na dobrej ceste, ako sa to potvrdilo z v niekolkych osadach, kde sa romovia nechali motivovat terennymi socialnymi pracovnikmi a zacali sa pomaly zaclenovat do spolocnosti. Ide to ale strasne pomaly a bude to trvat generacie, pretoze ako sa vravi, stareho psa novym kuskom nenaucis a zvyk je zelezna kosela, preto treba zacinat od deti, ucit ich jazyk a ucit mlade romske matky ako sa o deti starat. Vlada by mala na taketo projekty vyclenit viac financii a urobit vacsiu osvetu, ale myslim si ze tvrdit ze sa problem neriesi by bolo popieranie tvrdej prace mnohych ludi, ktori sa snazia a denno denne chodia do romskych osad a snazia sa romov ucit zit podla nasich pravidiel. Neopovrhuju nimi a znazia sa nieco zmenit.

KKKlan

V prípade cigáňov nemôže ísť v žiadnom prípade o rasizmus, pretože cigáň nie je rasa. Jedine ak odpad ľudskej rasy.

ROBAK

No essie ci je tato vlada velka hanba a fraska je tazko posudit ale ohladom ciganov mas pravdu v tom s tebou suhlasim...

essie

bublik, s konstruktivnym riesenim by podla mna mala prist vlada, ktora s tym nic nerobi. Ale tato zostava vlady hovori za vsetko. Nie je to len o tom, cela vlada SR je jedna velka fraska a hanba! Ludia maju v kompetencii akurat to, aby dali najavo, co sa im paci a co nie. Romska problematika sa tiahne uz roky rokuce a nic sa s tym nerobi.
Necielila som na tvoju kamaratku, to ze ona s nimi problem nema je jedna vec, ale 50 dalsich ludi mat moze. Nema s nim problem, pokial sa jej mozno nieco neprihodi. Moze im jednu trknut v bedni a niekto si nieco odchyta.
Mozno trocha odveci, ale ja som napriklad mala svoju strednu skolu na sidlisku, kam casom vystahovali romov. Dali im krasne bytiky, ktore za tu dobu krasne ponicili (hlavne ze nasinec, normalny clovek, nema kde byvat). Bali sme sa chodit do a zo skoly. Normalne tam stali policajne auta, ked deti chodili zo skoly. Napriklad o 13-tej az do 15-tej mali hliadkovat prave tam. Velakrat sme s nimi mali neprijemne skusenosti, spoluziaka mi napriklad okradli a strhli mu zlatu retiazku z krku.
Nemam nic voci normalnym romom, lebo su aj taki, ale tych hned rozoznas. Pracujuci, normalne vzdelani, alebo romovia hudobnici...tych mam doslova rada, ba takych aj poznam.
Ale s takouto spodinou hlboko opovrhujem.

bublik

ano, problematika je vazna a je pravda ze to co sa robi nestaci. lenze otazka je co s tym robit? demonstrovat vie kazdy ale prist s konkretnym konstruktivnym riesenim a snazit sa ho presadit, to je uz tazsie... na jednej strane je asi dobre, ze to vyvolalo rozne diskusie ako medzi ludmi tak aj v parlamente, ale myslim si, ze ak chce Slovenska pospolitost skutocne dosiahnut zmenu, nech nedemonstruju v Sarisskych Michalanoch ale nech sa snazia dosiahnut nieco priamo u tych najvyssich. A ak chcu na problem poukazovat, nech sa ho snazia aj riesit... kolko clenov Slovenskej pospolitosti pracuje ako terenni socialni pracovnici v romskych osadach? Kolki z nich vedia po romsky? Chapete co tym chcem povedat? Demonstracia nic konkretne neriesi. Je to velmi pohodlne a alibisticke riesenie.

Predpokladam ze sa hovori o brutalite policajtov, ktori sa snazili "usmernit" demonstrujucich aby sa presunuli z priestorov na ktorych nemali opravnenie sa zhromazdovat, aspon tak to bolo podane v tlaci.

moj nazor

bublik: ja si myslim, ze vdaka tej demonstracii sa konecne poukaze na to, ze romska problematika je nadalej vazna a ze sa s nou nic nerobi. a rovnako si myslim, ze to co sa aj robilo bolo nedostatocne.
krevetator: o akej brutalite hovoris? nic som nepostrehol. skus byt presnejsi.

bublik

tiez mi je luto akychkolvek obeti, ktore maju romovia na svedomi, a uvedomujem si ze je to seriozny spolocensky problem a aj to ze vlada by mala na jeho riesenie vyclenit viac penazi a vynalozit viac usilia, ako aj na mnoho inych problemov. ale naozaj si myslite, ze situaciu vyriesi nejaka demonstracia? ze ked niekto niekde pride pochodovat nieco sa tym vyriesi? ze to tych romov zastrasi a budu sa lepsie spravat? alebo o co tam islo? stale nerozumiem.