Ako zistit ci mame rakovinu?

lek

Zle si postavil otazku, ci sa z obderu krvi da zistit rakovina.Lebo v zasade sa neda. Nadorovych ochoreni je vela - rakovina nejakeho organu, tkaniva, lymfatickych uzlin, leukemie a podobne.Takze treba si postavit otazku po com patram, od toho zavisia vysetrenia, ktore robim. Co zistim z krvi?- krvny obraz- tam mozu byt urcite zmeny, ktore hovoria o tom, ze sa v tele nieco deje, ale to ze ma niekto napriklad rakovinu prsnika ci creva z toho nezistim. Z krvneho obrazu mozem zistit jedine leukemiu, ak sa nadorove bunky vyplavuju do krvi. Dalej v krvi vysetrujeme pecenove testy, oblickove testy, mineraly, tie mozu byt tiez zmenene, ale musis patrat, preco, pricin je vela. Onkomarkery sa davaju stanovovat az vtedy, ak je diagnoza urciteho nadoroveho ochorenia stanovena a mozu sa pouzivat na sledovanie efektu podavanej liecby, ale na zistenie toho, ci clovek ma alebo nema rakovinu sa nepouzivaju. Je to komplikovane, a bohuzial vela ludi si mysli, ze ak ma onkomarkery v poriadku tak su zdravi, uistujem ta, ze to nieje tak. V zasde to pri vysetreniach chodi takto - bud pride niekto, ze ma nejake tazkosti a podla toho nasleduju urcite vysetrenia, alebo pride niekto na preventivnu prehliadku a vtedy ho treba prezriet, urobia sa zakladne krvne odbery,vysetrenie mocu, u zien mamografia,gynekologicke vysetrenie, u ludi nad 50 rokov vysetrenie stolice na pritomnost krvi, pripadne kolonoskopia, u muzov urologicke vysetrenie, RTG hrudnika, ak nebol dlhsie urobeny, hlavne u fajciarov, ultrazvuk brucha.