dokedy byvaju vysokoskolaci u rodicov?

Príspevok v téme: dokedy byvaju vysokoskolaci u rodicov?
vysokoskolacka

Mam 21 a som druhacka na VS (denne studium). Byvam so sestrou u rodicov a dost ma to obmedzuje. Ma to skor nevyhody (malo sukromia, nemozem si tam casto volat priatela, kamosi mojej sestry behaju po byte, starostlivost o ostatnych clenov domacnosti - nakupy, obcas varenie, skladanie oblecenia...). Vyhody je podstatne menej.

Stve ma, ze este minimalne 3 a pol roka budem studovat, nemam sancu si popri tom nasetrit tolko, aby som si s priatelom prenajala byt. On tiez studuje a ma skolu cele dni, okrem piatka.

No, je to ine, ked clovek ide hned po maturite do roboty. Preto by som chcela vediet, v akom veku sa vam podarilo osamostatnit a ci to za to stalo.
Mam totiz spoluziakov, ktori robia nocne cez tyzden a cez vikend su tam 2x12hod a aj tak zarobia len na najom, stravu a fakturu za mobil. Nechcem, aby to bolo na ukor skoly.

U nas to nie je take, ze by som musela vypadnut, ale chcela by som mat uz svoju domacnost.

moniqa87

ja som mala vycitky svedomia, takze si uz vsetko financujem sama, co sa da... brigadovat popri skole nestiham, kedze dochadzam a kazdy den aspon 2 hodiny len precestujem a to este nepocitam cas ktory musim stravit cakanim na zastavke...
ale v lete sa snazim, len mam strach, ze teraz ked je ta kriza, tak vsade prestavaju brat brigadnikov, ze ci nieco zozeniem

jamka

ja som tretiacka a vsetko plati mama...sice by som sa rada osamostatnila,ale popri studiu sa nahanat este za brigadami aby som si zaplatila najom,jedlo a vlastne vsetko,mi pride aj trochu zbytocne... pracovat budem potom cely zivot

moniqa87

mne mama dava peniaze na dopravu a na jedlo... aj mobil, ale uz rozmyslam, ako by som si ho mohla zacat platit sama...

vysokoskolacka

Inak, baby, co vsetko si platite samy?
Ja mam taku brigadu a ked zaplatim fakturu za mobil, knihy do skoly, elektricenku, vstupne, sem-tam stravu, pitie, oblecenie, kozmetiku, tak mi nezostane prakticky nic.
Platia vam rodicia napr. mobil, desiatu (obedy v skole), oblecenie?

vysokoskolacka

Tak ste ma teda presvedcili. Ja vlastne studujem preto, lebo mi to ide a asi mam na tu oblast talent, no ktovieako ma to nebavi. Ale skusim to dostudovat, mozno pocas magisterskeho budem mat viac casu aspon na polovicny uvazok a zarobim nejake peniaze na zaciatok, na hypoteku.
Asi vazne nie je rozumne hrdlacit na kadejakych brigadach a vyhadzovat prachy za najom.
Priklad moniqy87 mi pomohol vazit si viac to, co mam.
Dakujem baby :)

sway

ahoj,ja som chodila na ekonomku externe a vydrzalo mi to 2 roky..potom som sa chcela osamostatnit a tiez som z BA,cize som odisla do Prahy..tu mam super pracu (obor IT)a idem znovu (externe)do skoly,ale na technicku, to je ovela blisie oboru co chcem robit aj do buducna..budem mat 22 rokov. Osamostatnila som sa v pred rokom a pol.Mna by uz skolske lavice na full time nebavili..a az v praci som zistila ,co chcem naozaj v zivote robit.Ale ked si nesla touto cestou od zaciatku,tak uz dokonci co si zacala.Si dost daleko,tak to vydrz!Ak nemas priatela co by ta mohol ubytovat a podporovat,tak ostan u rodicov..Zbytocne sa budes trapit na nemoznych brigadach aby si pokryla len blby najom..a tie 2 roky prejdu velmi rychlo a samostatneho zivota s priatelom si este uzijes az az...

moniqa87

no ja... hmmm... ja zostanem byvat s nasimi tak ci tak, lebo byvam so starymi rodicmi, ktori uz potrebuju aj pomoc a s mamou, ktora ma diabetes, takze ja sa odstahovat neplanujem, aj ked v kutiku duse po tom velmi tuzim, nemam to srdce ich opustit a nechat len tak napospas osudu...
ja som tiez teraz druhacka, viem, ze to co studujem chcem aj robit, takze ma to bavi a nedostatok sukromia?
hmmm...
mam priatela 3,5 roka... byvame v rodinnom dome a este pred rokom som mala spolocnu izbu s mamou, lebo proste nie je miesto, takze si myslim, ze ty to mas este skvele oproti mne... teraz mi uvolnili obyvacku, takze tu mam aj svoju izbu, ale samozrejme ak pride navsteva, tak musi byt vzdy upravena... ale aspon mam ake take sukromie... priatel u nas neprespava, byvame na dedine a nasim by sa asi moc nepacilo, keby sa sirili sproste reci, takze tak...
ja planujem studovat az dokonca a ak budem mat na to energiu, tak potom este aj na doktorantske, ale co bude za par rokov je este v podstate vo hviezdach... ale ja mam tuzbu osamostatnit sa hlavne financne, lebo uz normalne zacinam mat vycitky, ze ma mama vobec zivi...

lesslie

vysokoskolacka: ked raz odides zo skoly a pricuchnes k peniazom, ktore si vlastnorucne zarobis, uz sa do skoly nevratis...a prist o lepsi titul len preto, ze sa tinechce sediet zbytocne v lavici, je somarina a velikanska!!!! ja tiez studujem, byvam u rodicov, ale idem sa vydavat a byvat s manzelom vo vlastnom bzte, tesim sa, ale vsetky povinnosti, ktore teraz este kosi nevnimam budu na nas a hlavne na mne kedze mi manzel odide pracovat do zahranicia, a to este budeme platit hypoteku a podnajom v BA aby som mala kde pocas semestra byvat, kedze intrak asi nedostanem...a popri mojej skole sa vobec neda brigadovat.... nikde ti nebude lepsie ako doma, tomu ver, sice mas teraz pocit, ze ti chyba sukromie, ale ked uz budes len s priatelom v jednom byte rychlo ti dojde, ze potrebujes trochu vzruchu a budes castejsie doma, ako by si si predstavovala... len pekne studuj - skola a titul nie je pre pritomnost ale do buducnosti, ked sa budes musiet postarat o rodinu a deti, a uz len to ze budes mat Mgr. ti zvysi platovu triedu a ten titul bude motivaciou aj pre tvoje deti...