Amniocentéza - áno či nie

Príspevok v téme: Amniocentéza - áno či nie
pomoooc

mam najvyssi cas, no nechcem na nu ist a teraz mam hroznu dilemu. Bojim sa potratu velmi, lebo uz niekolkokrat som spontanne potratila a mam rizikove tehotenstvo. Na odber plod. vody by som mala ist koli veku a vysli mi hranicne vysledky z krvnych testov. Na sono morfologickom to vyzeralo byt vsetko v poriadku. tak teraz neviem co robit,lebo viem ze jedine amniocenteza da 100perc. zaruku,ale zas, ak by som zdrave dietatko koli tomu potratila... no proste,tam nechcem ist, ale chcem mat zdrave dietatko.uvitam akekolvek reakcie.trapim sa tym a cas ma tlaci

vladdo

Ja som bol s manzekou na amniocenteze tusim v 5tom mesiaci a vsetko prebehlo ok. nejake informacie sme mali od lekara, nieco sme si precitali z webu www.zdravoteka.sk, sice sa tam pise, ze 1 zo 100 ziel (1%) po amniocenteze potrati, ale brali sme to ako velmi nizke percento. Nastastie vsetko skoncilo dobre a som rad, ze aj v tejto diskusii.

pomoooc

ok, Darma. dakujem, a daj mi potom vediet prosim :)
ty si to zvladla perfektne :)je fajn ze vsetko vlastne dopadlo dobre a ze si sebe aj babatku verila :)

Darma111

Ja som z Košíc, neviem kde bola presne kolegyna ale skusim sa jej spytat, ale teraz je na materskej, nechodí ku nám vôbec, ale skusím jej zavolať, možno mi poradí ale nič neslubujem... ked budem niečo vedieť ozvem a hlavne buď kľudná, ja som čakala na výsledky 6 týždnov, medzitým som mala svadbu, takže mi to celé vypadlo z hlavy, inak všetci sa zo mňa smiali, lebo ja som si cele tehotenstvo hladkala brucho všade kde som bola a vravela si, Ty si zdravý, Ty si zdravý... takže hlavu hore... určite to dobre dopadne...

pomoooc

Darma, velmi pekne ti dakujem. no uz by som to asi ani nestihla aj keby som sa rozhodla ze idem. mozno by som sa na to dala ak by sa to dalo napr. tak v 7. mesiaci :)
u teba to bolo jasne,ked vies presne ze si otehotnela o 2 tyz. neskor, sa divim jak ti to vypocitalo, ale aspon fajn, ze ti cela amnio dobre dopadla. ja mam tyzden urcite vypocitany spravne,ale asi mam aj vekove riziko. ty si bola mlada. riziko stupa s vekom,takze asi preto sa zlakli,ze si tak mlada a vyslo ti vyssie riziko nez by malo. Ultrazvukom sa to vraj neda zistit na sto percent,to vraj len tou amniocentezou zatial, zial.
ale aj tak, kde bola na tom sone kolegyna? mozno by som sa objednala

Darma111

Zabudla som napísať, že všetko dobre dopadlo a žiaden Downov syndrom sa nepotvrdil, len mi povedali, že budem mať syna... takže ani ich pravdepodobnosť a krvne výsledky neboli správne... ako som čitala rozhodla si sa neísť, teraz sa snaž byť optimistická, skus zamestnať myseľ niečím iným, nemysli na to, určite to dobre dopadne... inak moja kolegyna ked teraz bola tehotna, tak uz iným spôsobom zisťovali genetické poruchy, cez ultrazvuk merali dlžku nejake kosti a podobne... viacej Ti nepoviem, len viem, že som bola prekvapená, lebo ja som o tom nepočula, ... no možno už niektoré ambulancie používaju aj nové metódy nielen z odberu krvi...

Drž sa a žiadne zlé myšlienky...

Darma111

Ahoj ja som absolvovala amiocentézu, ked som mala 25 rokov, riziko u mňa bolo 1:250, takže dosť vysoké. Vyšli mi zlé výsledky z krvi, inak ja som od začiatku tvrdila, že som otehotnela inokedy on mi stále tvrdil že o dva týždne skôr, určite som vtedy neotehotnela, lebo som mala menštruáciu. Tak mi vyšli zlé výsledky a išla som na amiocentézu. Inak moje okolie,hlavne svokrovci boli strašné, namiesto toho aby ma podporili, už sa radili čo komu povedia, ked bude choré... ja som ich reči odmietala počúvať, stále som vravela, že bude zdravé a nech mi dajú pokoj... nakoniec všetko dobre dopadlo... inak ked Ti to môže približit moj odber trval len par minut, najprv urobili 3D a takou dlhou ihlou urobili odber...potom par hodin na izbe som oddychovala a poobede domov...inak riziko jestvuje stále tak u mna ako aj u Teba, len sa netreba poddávať, aj ked si to viem predstaviť že to nie je ľahké... ale skús myslieť optimisticky a nemysliet na zlé veci... riziko je tu vždy, riziko môže sa stať aj inokedy, nemusí to byť len pri odbere plodovej vody... netreba stále veriť štatistikám, štatistiky nemusia byť presné a nemusia odzrkadlovať všetky faktory... na Tvojom mieste by som to absolvovala v dnešnej dobe má už medicína veľa prístrojov a postupov, takže určite aj v Tvojom prípade budu na to dávať pozor... keď sa rozhodnes, že nepôjdeš ani si nepripusť tu myšlienku, že by to malo byť zlé... počula som aj taký prípad,že žena mala ist na odber plodovej vody, veľke riziko Downovho syndromu, odmietla to a nakoniec mala zdravé dievčatko... takže vidíš, nie všetkému treba veriť a hlavne netreba sa hned poddávať ale myslieť optimisticky... drž sa, verím, že to dobre dopadne...

miri

ja som tiez potratila viackrat a bolo to strasne!keby som mala vychovavat chore dieta,tak to nezvladnem.uplne suhlasim s evou.ved nieje ich tu dost - chudatka a nestastny rodicia

pomoooc

alica7. dakujem Alica :)
uz som nesla, takze mi ostava len to uspesne dobojovat a vydrzat, dufam ze teda stastne donosim a ze to dobadne vsetko dobre. este stale je to dost daleko do porodu,ale uz dost pozde na invazivnu diagnostiku... takze dik

alica7

Velmi drzim palce a verim ze bude vsetko v poriadku. Na zaver este trosku statistiky na ukludnenie. Tieto cisla treba porovnavat s uvedenym 1:247/1:300: Je ovela vyssia pravdepodobnost, ze sa clovek stane obetou akejkolvek nehody: 1:36, konkretne autohavarie 1:81, poziaru: 1:202, otravy: 1:344 (plati pre ameriku, na nasich cestach asi este horsie :0). To len na ilustraciu, ze je ovela viac pravdepodobnejsich nestasti, a napriek tomu s tym musime zit a nemysliet na to v kazdom okamihu. Este raz vela stastia s babatkom.

pomoooc

alica7,dakujem.
Ved hej, preve preto zhanam tie informacie lebo mi ich vlastne nik neda.
No co sa toho hcg tyka, tak to mam skutocne vyssie a opakovanie viackrat v roznych tyzdnoch no a gestacny tyzden mam nastoprovyratany dobre,takze vtom to nebude. Ostava len verit