Preskočil som tú dobu?prosím čítajte a píšte

Príspevok v téme: Preskočil som tú dobu?prosím čítajte a píšte
ja-ja-

Pre začiatok mám 16. No bavia ma veci o dosť iné ako väčšinu ľudí v mojom veku. Zaujímam sa o teológiu, svetové náboženstvá, teoriu vzniku sveta, existenciu Boha, filozofiu, psychologiu. A aj matiku, fizyku ale len veľmi okrajovo pretože čas ma nepustím sa zaujímať o to viac. Teoreticky sa zaujímam o takmer všetko. No nemám sa s kým o tom porozprávať. Som v už v takom štádiu, že sám sa veľa toho už nenaučím. Potrebujem niečo vysvetliť,diskutovať a vypočuť si aj iné názory. Lenže nemám od koho. Pokúšal som sa niečo hovoriť spolužiakom.No nechápali, a tí čo pochopili nemali obiektívne názory, bol veriaci tak si stále stál za tým, že cirkev je dobrá, že Boh je taký ako vraví cirkev. No nevedel to ničím podložiť. Povedal len lebo. A diskusia sa skončila. Alebo čo je to vlastne zlo? Podľa mňa relatívny pojem.No poniektorý ani nevedia čo znamená relatívny a už vôbec nie diskutovať, filozofovať na túto tému. Väčšinou ľudia s ktorými sa rozprávam na podobné témy sa nahnevajú. Niečomu veria a proste to tak musí byť, ak ich vieru niekto nejakým spôsobom nalomuje, ukazuje , že to nemusí byť správne hneď sa urazia a odmietajú triezvo ďalej diskutovať.Nemyslím len ohľadom vieri ale všetkého. Vlastne im to nemôžem pokladať za zlé, je to normálna reakcia "obyčajných" ľudí.Pod slovom obyčajný myslím napr. to,že sa skôr zaujímajú o to čo si dajú na obed, s kým pôjdu večer von, ako o to ako vznikol vesmír. Alebo hoci sa nehádma často hádku som ešte neprehral. Hoci napr. spravim niečo ja zlé a niekto ma s toho obviňuje dokážem sa obhájiť, že som to tak nespravil. Vymotať sa s toho. Nestáva sa veľmi často, že by niekto dokázal ma nejakým spôsobom oklamať alebo dokázať mi niečo. Vždy dokážem vyvolať pochybnosti. Dokážem dosť dobre vypočítať ľudské správanie sa. Poväčšine teda. Dokážem dať city úplne nabok a byť ku každému ľahostajný, vypočítavý. Možno dobrý právnik :D. No nerobím to tak. K ľudom ktorých mám rád sa správam normálne, no ani nie preto, že to tak cítim, ale preto, že viem že to tak má byť. A istým spôsobom si poniekotrých aj vážim.Držím sa hesla správaj sa k ostatným tak ako chceš aby sa oni správali k tebe. Ak niekoho pokladám za správneho tak podľa toho sa k nemu správam. Nie podľa toho čo cítim. Dalo by sa povedať, že môj život od 14 rokov nie je založený na citoch ale skôr logike,myslení, intelekte. Ako som spomínal mám len 16 ale napr. nepijem, nefajčím, dokonca apsolútne nenadávam, nebaví ma chodiť po baroch. Radšej by som bol doma a s niekym rozoberal nejakú vedeckú alebo filozofickú tému. Len nie je s kým. Na pokeci nemám zverejnený vek, ani foto a píšem si s ľudmi čo majú aj cez 40 rokov a typovali ma na asi 30 rokov.Niekedy aj viac. A nie len podľa poznatkou ale aj skúseností. Prežil som si toho dosť a preto som možno takýto. A skúsenosti dokážem naberať aj s kníh a nemusím to ani prežiť.Ale podotíkam, že som si toho prežil dosť.
Takže moje otázky: Je možné sa dostať do nejakého dajme tomu filozofického krúžku,na nejaké prednášky keď mám len 16? Lebo inak nemám ako ďalej pracovať na niektorých veciach, ktoré ma naozaj bavia. Ale zase nepochádzam s bohatej rodiny, žijem v menšom meste čiže tu nič nie.A nie su ani peniaze na to. V škole podobné krúžky nie su. A teda školu som si práve nevybral dobre ale i na iných školách to je podobné. A ešte, aký máte názor na mňa? s toho čo som písal. Je tu toho samozrejme málo ale dá sa s toho niečo predpokladať. Zaujímal by ma názor ľudí čo chápu aj chuti po poznatkoch. Lebo inak poväčšine ma pokladajú za divného, blázna, že si namáham mozog aj keď nemusím. Nechápu ma. Možno aj majú pravdu možno som blázon ale mňa baví to čo robím, a na predsudky iných ludí nedbám. Riadim sa vlastným rozumum. Idem vlastnou cestou. Možno vyzniem ako necitlivý človek ale viem aj dosť dobre cítiť. By som povedal, že až moc dobre a preto som sa musel naučiť dať city nabok ak to treba. Ale viem čo je správne a čo nie tak nespácham nejakú hlúposť. Zopár Ľudí čo ma trochu lešpie pozná si skôr myslí, že som naozaj veľmi dobrý človek až prehnane dobrý. Ale ja nie som taký, že to tak cítim ale preto ,že chcem. Ale i city niekedy zvíťazia a nedokážem sa im poddať. Ale nie v mojich názoroch. Skôr len v tom či sa trápim, či cítim lásku, náklonnsoť. Moje názory to neovplivňuje.

psychológ

Podľa mňa vhľadom k tvojmu veku sa stále len hľadáš. Ok, si nadupaný informáciami, ktoré človek bežne nerozoberá, ďalej máš pocit, že máš nad všetkým nadhľad a všetko dokážeš uhrať. Bohužial o toto v živote nejde. Aj keď si si toho prežil dosť, ako píšeš, stále nemáš dosť odžité. Vlastne si ešte v puberte a vtedy mladí ľudia prichádzajú na to čo je život a zaujíma ich všetko, ako teba, ale len z tej teoretickej stránky. Skrátka o pár rokov, možno o 10 sa budeš na to dívať inak. Máš dar reči, vieš sa vykecať, právo by bola dobrá voľba. Každopádne, hlúpy nie si, ale nemyslím, že najak výnimočný, ako už písali, takých je viac. Škoda, že ľudí v tvojom okolí vnímaš tak, že sú obyčajní. To je len tvoj pohľad. Ale pozor, nezabúdaj, že na každú vec sa dá pozrieť z rôznych smerov, čiže ak máš vždy pocit, že máš pravdu ty, neznamená, že ju aj máš. Uvediem príklad: Keď sa budeš s kamarátom pozerať na to ako padá strom, ty budeš mať pri opise svoju verziu z tvojho pohľadu, kamarát zo svojho a ten strom zo svojho. Čiže budú tri verzie, všetky správne. Ale každý s vás bude mať pociť, že tá jeho je tá správna. Trošku nad tým porozmýšľaj. A nekomplikuj si život.

moniqa87

skvele, som rada, ze takyto mladi ludia naozaj stale este existuju... no, vlastne aj ja som este mlada...
ja som mala inak podobny problem, nikdy som nenasla niekoho (na strednej myslim) s kym by sa naozaj taketo temy dali normalne rozoberat... preto som aj na strednu nechodila zrovna s nadsenim, povacsine boli moji spoluziaci prizemnejsie zalozeni ludia...
no ale isla som na vysku, zrejme som si dobre vybrala obor a v obore je nas 6 a vsetci sme taky... myslim, ze to bola z jednej casti velka nahoda a aj velke stastie a v tychto oblastiach sa niekedy dokazeme "babrat" cele hodiny...
mozno tomu aj pomohlo to, ze sme rozneho vierovyznania, ale celkovo...
myslim, ze teraz to moc nevyriesis, ale rozhodne si vyber vysku s nejakych psychologickym alebo filozofickym zameranim a snad tam narazis na takych ludi ako ja...

wlada

Teda klobuk dole chlapce.
Dnes v 16tich rokoch sa len minimum jedincov zaujima o kozmologiu,ontologiu,metafyziku ci teodiceu /predpokladam,ze tieto pojmy mas v malicku/
Nepises z ktoreho mesta si.Tak napr.v KE by si sa ihned mohol zapojit do UPC/univerzitne pastoracne centrum-vedene teologom a psychologom v jednom/alebo vôbec studuju tu chalani na teologickom institute...je tu odbor katolicka teologia-aj pre laikov,nemusis byt hned farar ak to tak necitis,filozoficka fakulta by bola tiez pre teba - odbor filozofia-historia,prip.socialna filozofia a pod.
Tes sa zo seba,ze si dostal dar mudrosti a rozvijaj to dalej a rozmyslaj ktorym smerom by si chcel ist...pa

43

ked som bola v tvojom veku,mala som rovnake pocity.okolo mna boli ludia,ktorych som mala rada ale zaroven som mala pocit,že mi vobec nerozumia a ked som sa chcela s nimi porozpravat o veciach,ktorema zaujimaju tak na mna pozerali ako na "divnu".chcela som ist študovat filozofiu,ale vietor ma zavial uplne niekam inam.
a aj ked ma stale zaujimaju debaty na tieto temy,tak som popri starostiach s rodinou už davno dala všetko nabok z toho,z času na čas si niečo prečitam a ked sa mi podari natrafit na zaujimaveho človeka tak sa spolu pobavime o tom.
prečoti to vlastne pišem,si ešte mlady a možno aj ked sa ti to nezda,maš kopec možnosti sa dalej rozvijat v tom čo ta bavi.neviem na aku školu momentalne chodiš,ale ved možes si neskor vybrat vysoku školu,kde sa naozaj da študovat tieto temy.možes aj teraz vyhladat na niektorych fakultach odbory,kde robievaju kružky a nejake seminare.len musi hladat.dnes sa cez net da pozistovat kopec veci.nech ta neodradza,že momentalne nemas okolo seba ludi,co by ti rozumeli.oni by možno aj chceli ale maju primalo vedomosti z tejto oblasti a možno nevedia tak reagovat ako ty.myslim si,že si uplne normalny chalan a hladaš pravdy okolo seba a chces vediet stale viac a viac.

jajka_001

si uplne v poriadku, je viac ludi ako si ty, nie si jediny. ako si uz spominal, debatovat o tychto veciach nie je jednoduche, pretoze kazdy ma na to svoj vlastny nazor a casto to vedie k hadke. urcite ak budes hladat, najdes ludi s podobnymi zaujmami a v tvojom veku, praveze v tvojom veku je to najnormalnejsie, pretoze sa vyvijas a hladas pravdu o zivote.

ludmi

to moja spolužiačka je presne taká ako ty,vy by ste si teda rozumeli ona má 17 a tiež sa venuje všetkému hlavne filozofii už mi s tým lezie na nervy hehe