Co je to za diagnoza? M359?

farmaceutka1

Biotene ma ucinne produkty. Ak mas problemy s dasnami, pozri sa, aku mas zubnu kefku, casto sa problemy odvijaju prave od kefky.

joni_

dik, ten elmex gel som si uz kupila v lekarni, mam stale neprijemne sucho v ustach, aj ked sa snazim dost pit, aj zuvacky pouzivam - len ma z nich boli huba :) premyslala som este o tej ustnej vode, listerin aj skoro vsetky ostatne obsahuju alkohol, co sice dezinfikuje ale aj vysusuje, viem ze je to drahsie, nemam moc penazi, len to sucho a neprijemna chut v ustach su o nicom :( a casto mam zapalene dasna, nic tragicke ale kazdu chvilu sa niekde nieco objavi, tak neviem.... zvazujem to zo vsetkych stran
poradit sa so zubarkou je problem ako pises, maju s niektorimi vyrobcami dohodu na reklamu, aspom moja zubarka mi vzdy radi tu istu znacku a vzdy ma po ruke aj zadarmo malu vzorku na vyskusanie aj letaky, jasna reklama...
mozno sa popytam reumatologicky na tie suche usta, mozno by bolo nieco aj na predpis na Sjogrenov sy.?? Su aj vseljake ustne gely alebo spreje na zvlhcenie, neviem ci nieco z toho moze byt aj na predpis? Niekedy ma v noci zobudi silne palenie a sucho v hrdle ze nemozem ani prehltnut, a niekedy sa mi aj tazko dycha a mam pocit ze vsetko vnutri ma pali...

vsevedka

Fúh, tak popravde o Biotene, Bioxtra, či Oral Balance-čo by mala byť podľa reklamy svetová jednotka v optimálnej ochrane ústej dutiny,či snáď ešte G.U.M veľa neviem, od obyčajných ústnych vôd by ich malo rozlišovať zloženie, v ktorom by si mala hľadať prirodzené slinné faktory ako laktoperoxidázu, laktoferin, lyzozým, či ešte i imunoglobulíny, myslím, že budú drahšie ako obyčajné prípravky ústnej hygieny.

Ja ti len môžem ešte doporučiť, aby si bola krok vpred pred svojou chorobou impregnovať si zúbky lokálnymi fluoridami, na našom trhu sú prípravky od Elmexu, gél Elmex s aminofluoridmi.

Používaj častejšie žuvačky bez cukru, vyhýbaj sa sladkým jedlám, častejšie pi tekutiny.Ohľadne prípravkov hygieny dutiny ústnej sa poraď so skúseným stomatológom, hoci i to môže byť v dnešnej dobe problém, pretože lekári sú finančne dobre zainteresovaní na doporučení, či predaji doplnkov ústenej hygieny.

joni_

vsevedka nevies nieco o znackach Biotene a BioXtra? Je to na ustnu hygienu pri xerostomii. Nevies kde by som sa dopatrala blizsich informacii ohladne cien a kvality? Ktore je lepsie a ci vobec je to ucinne? dik

joni_

dik, zatial mam este ten Lysterin co mi poradila zubarka, no uvidim co dalej, ale v kazdom pripade tu hygienu nechcem zanedbat a narobit si zbytocne problemy
trochu ma trapi ten Methotrexat, teda uz som si nan zvykla, co sa tyka neziaducich ucinkov uz je to fajn, len tie pozitivne vysledky stale nikde :( buduci tyzden idem na kontrolu, uz to malo vraj zabrat, stale som dost unavena a slaba... takto nemozem ist do prace :( a ja uz by som chcela
sorry som trochu smutna, niekedy to na mna vsetko tak dolahne, vsetky tie informacie od doktorov a problemy atd... asi by som mala byt viac trpezliva, vsetko chce cas...

vsevedka

Žiaľ asi ti vo výbere ústnej vody kvalitnej a lacnejšej neporadím, ja mám dosť citlivé zuby a tak používam len zelenú od Elmexu, Listerin bol pre mňa akoby prisilný, mala som po ňom štípanie ďasien a ak som už radšej iné ústne vody neskúšala, takže neviem presne aké sú momentálne na trhu.

Pri Sjs je skutočne dobré používať aj ústne antimikrobiálne vody, pretože ty máš vyššie riziko zubného kazu, kôli zníženej vlhkosti ústnej dutiny.Mierne antimikrobiálne účinky má aj vyplachovanie s odvarom z materinej dúšky.Myslím, že onedlho bude kvitnúť.

joni_

vsevedka dik za radu, kupila som ten Mar plus a uvidim, aj v lekarni mi ho odporucili
nevyznas sa nahodou v tych ustnych vodach, ktore su dobre na dezinfekciu proti bakteriam?

joni_

este mam otazku, ktora ustna voda je kvalitna? Teda z tych lacnejsich. Zubarka mi odporucila Listerin, je fakt dobra ale hodne draha. Asi si to nemozem dovolit, pri tom vsetkom co platim za lieky a doktorov...

joni_

beriem Nasofan od krcneho, ale je to k nicomu. Prave som rozmyslala ze skusim nieco volnopredajne, doktorov uz akosi nechcem vidiet, uz ich bolo v poslednom case az dost...
nejak sa mi zhorsili aj oci, stale viac ma palia a bolia aj mam stale sucho v ustach, je to dost neprijemne :(

vsevedka

Joni, neviem čo ti predpísal krčný, či nejaké kvapky alebo niektorý z topických sprejov do nosa, tie možno použiť pri SjS sy., keďže pri tomto ochorení ako glandulárny prejav môže byť prítomnosť extrémnnej suchosti nosa. Aby si lepšie pochopila, je proste znížená sekrécia žliaz nasofaryngu a môžu sa potom častejšie vyskytovať i infekty horných dýchacích ciest, preto je liečba pocitu suchého nosa opodstatnená. Skús voľnopredajné sreje s morskou vodou-Physiomer (hypertonický sprej na alergie a nosné dutiny) alebo Mar plus s morsk.vodou a dexpanthenolom k ošetreniu suchej nosnej sliznice.

Topické spreje do nosa, ktoré som spomínala v úvode, napr. s obsahom budesonidu, či podobných obsahových látok ti už však musí napísať odborný lekár.