Zacali by ste si vztah so schizofrenikom?

Príspevok v téme: Zacali by ste si vztah so schizofrenikom?
danka456

Spoznala som jedného muza, kt. mi je velmi simpatický a velmi ma pritahuje, ale neviem ako sa mám pozerat na to, že je schizofrenik. berie nejaké tabl. na spanie. Jeho postoj ku mne je dost zvlástny, v podstate neviem na com som. raz sme spolu ako keby sme boli pár a na druhej strane to tak nie je, neviem ci to u neho neni prejav schiz, alebo je to v niecom inom. poznám ho mesiac. prvý týzden sme strávili spolu, druhý týzden mal nejaké psich. problémy, tak sme spolu len volali. tretí týzden chodil za mnou ako kam. do práce a kazdý den mi volal aj 4 krat. a víkend sme strávili spolu aj u neho som prespala a prejavoval ku mne náklonnost, nemyslím tym sex. tento týzden sme spolu volali raz a to mi povedal, ze je workoholik a ze zavolá ked bude mat toho menej, ako naozaj ma vycerpávajúcu prácu, ale cas by si nasiel urc.a neviem ako to mám celé brat poraddte prosím???

medusa

Danka,zisti si predtým než sa pustíš do vzťahu čo najviac informácií o chorobe. Ostatné je už na tebe či pôjdeš do toho aj s uvedenými rizikami, či si nato pripravená a vieš do čoho vôbec ideš.Ak áno,želám ti veľa síl.Veď láska hory prenáša ako sa hovorí

katkaxxx

ja som nevedela ze schizofrenia sa da vyliecit.. myslela som ze je to uz nastalo.. a som tiez prekvapena ze nou trpi az tak vela ludi.. a tiez ma prekvapilo ze vznika aj v zavislosti od zivotnych pomerov, ja som myslela ze to je ciste tak ze sa s tym narodi clovek ako s poruchou...

danka456

Ked sme sa spoznali tak sme spolu stravili cas, to som uz spomínala a vtedy sme sa vela rozprávali a aj na tuto temu, sam mi povedal, ze to má po mame, kedy mu to zacalo a rozprával mi o svojich pocitoch, strachu a o vsetkom, ale neopítala som sa ho ako to má ked s niekym má vztah, on mal aj 5 rocný, len neviem preco sa im rozpadol.
povedal mi ze ako sa otvoril mne tak do teraz ziadnej zene, ani tej svojej ex to nedokázal povedat.

medusa

001 nemôžeš porovnávať chrípku so schizou,jedná sa o vážne psych.ochorenie sprevádzané halucináciami,bludmi atĎ.

Pár informácií k chorobe:
Schizofrénia
Schizofrénia je charakterizovaná ťažkými poruchami myslenia a emócií, ovplyvňuje reč, myslenie a vnímanie okolia i seba. často vedie k psychotickým zážitkom, akými sú napríklad počutie hlasov, alebo fixovanie abnormálnych presvedčení, ktoré sa nazývajú bludy.
Najnápadnejším znakom ochorenia je určitá rozorvanosť, nejednotnosť v myslení a cítení. Chorý má problémy odlíšiť, čo je skutočnosť a čo len jeho vlastná myšlienka, predstava. Je to akoby sen v stave úplnej bdelosti.

Ako sa schizofrénia prejavuje?
Pri schizofrénii sa objavujú príznaky, ktoré sú buď čímsi navyše oproti normálnemu stavu (chorý počuje hlasy, vidí postavy, celé scénické výjavy, cíti na tele alebo v tele neexistujúce pocity – to sú halucinácie, je presvedčený, že mu niekto vkladá alebo odoberá myšlienky, že ho niekto prenasleduje, že má nadprirodzené schopnosti – to sú bludy), alebo naopak ochudobnením zdravého správania a prežívania (zníženie aktivity, záujmov, ochudobnené prejavovanie citov, uzatváranie sa do seba, až úplné prerušenie kontaktov s okolím). Neschopnosť odlíšiť vonkajší svet od vnútorných predstáv vedie k neschopnosti sústrediť sa, rozmýšľať, reč sa stáva niekedy nesúvislou, nepochopiteľnou pre okolie, citové prejavy sú iným nezrozumiteľné, chorý sa nevie sústrediť na žiadnu činnosť, izoluje sa. Rozštiepenie znamená, že jednotlivé funkcie psychiky sú od seba akoby odpojené, v niečom môže fungovať úplne normálne, ale v inom je jeho správanie na prvý pohľad čudácke

Príčiny a priebeh
Predpokladáme, že neexistuje jediná príčina, potrebná je asi kombinácia viacerých faktorov. Na jednej strane sú to biologické príčiny (genetika, poruchy prenosu informácií na biochemickej úrovni medzi nervovývmi bunkami v mozgu), na druhej strane vznik ochorenia ovplyvňuje rodinné prostredie, vzťahy, nadmerné záťaže. Vzniká najčastejšie medzi 20. a 30. rokom života. Asi jedna tretina chorých sa po prebehnutom ochorení vylieči bez následkov alebo len s malými následkami, u jednej tretiny sa ochorenie vracia, ale chorý môže vykonávať menej náročnú prácu, a u jednej tretiny má choroba dlhodobý priebeh. Okrem pacienta choroba výrazne ovplyvňuje aj ostatných rodinných príslušníkov.

Koľko ľudí trpí?
Okolo 45 miliónov ľudí na svete (asi 1% obyvateľstva) od 18 rokov vyššie trpí schizofréniou niekedy počas svojho života, na Slovensku teda asi 50 000 ľudí. Ochorenie začína v mladom veku a môže viesť k obmedzeniu fungovania a strate získaných možností (napríklad neschopnosť sám sa živiť, či prerušenie štúdia). Na druhej strane človek so schizofréniou sa môže opäť plnohodnotne alebo aspoň čiastočne zapojiť do života. Dôležitá je dobrá spolupráca liečebného tímu s pacientom a jeho rodinou.

00001

Pokiaľ by som ho milovala tak by som to skúsila, veď schizofrénia je choroba ako každa iná. Keď by môj priateľ dostal chrípku tak by som ho tiež neopustila. Proste choroba ako choroba, len veľmi dôležité je liečiť sa. Ak berie lieky pravidelne a poctivo chodí na kontrolu tak nie je sa čoho báť.

ivja

danka, určite!!! sa s ním o tom porozprávaj a až potom sa posuň do vážnejšieho vzťahu. sama zistíš aké to s ním je.Možno to s ním nie je také vážne, možno je to veľmi vážne. Existuje internet,hľadaj informácie, hlavne sa ale s ním porozprávaj na rovinu.

medusa

Ja by som sa asi bála,či mu náhodou neprepne a nespraví niečo zlé a ani o tom nebude vedieť.Je to vážna choroba.Lenže on za to nemôže a tiež chce byť niekým milovaný,ťažko ti poradiť.Skonzultovala by som na tvojom mieste s psychiatrom aké sú riziká.