Poskytovanie prvej pomoci pri otrave alkoholom

Príspevok v téme: Poskytovanie prvej pomoci pri otrave alkoholom
biletar

Zdravím.
Na súkromných akciách robím biletára. Kedže som tam vždy ako jediný "v práci" tak som jediný triezvy a schopný pomôcť v prípade núdze. Nespočetne veľa krát sa stáva že sa niekto opije do bezvedomia. Mňa by zaujímalo či by mi vedel niekto poradiť po krokoch čo treba s takýmto človekom robiť. Doteraz som vždy konal podľa zdravého rozumu a opitých som vždy dával pod studenú sprchu alebo preberal fackami a následne vykázal z akcie. Avšak minule sa mi stalo že totálne opitý chalan začal mať problémy z dýchaním, nehmatateľný pulz a pod. Čo v takýchto prípadoch. (Volanie sanitky nechávajme až ako poslednú možnosť)

uhlie

Jednoduche riesenie je dat tomu cloveku vypit vodu. Vela vody, ak je este pri vedomi. Ak nie, tak asi len tu sanitku.

prvapomoc112

Ťažká jednorázová intoxikácia alkoholom môže skončiť i smrťou. Pri koncentrácii alkoholu v krvi nad 1g/l postihnutý neudrží rovováhu, pri koncentrácií nad 2g/l je spavý, a ak je koncentrácia vyššia ako 4g/l hrozia poruchy vedomia a smrť. V predlekárskej prvej pomoci je vhodné vyvolať zvracanie a uložiť postihnutého do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa pacient nepreberá a zhoršuje sa dýchanie je potrebný prevoz do nemocnice - nevyhnutná je často i intubácia a asistované dýchanie. Po výplachu žalúdka sa podáva intravenózne 50% glukóza a tiamín. Ak bol opitý nájdený na ulici je potrebné vylúčiť i inú príčinu ochorenia, vyšetriť glykémiu, a po neurologickom vyšetrení je často potrebné vyšetrenie mozgu počítačovou tomografiou (CT) pre vylúčenie subdurálneho hematómu (krvácanie pod tvrdú plenu). Ten sa prejavuje poruchou vedomia, širšou zrenicou na strane krvácania a slabosťou končatín na protiľahlej strane (padajú rýchlejšie na podložku). Ak chorý nie je urgentne operovaný a hematóm odsatý, chorý zomiera do niekoľko hodín.

biletar

ale inak vlastne ked tak nad tým rozmýšlam, celé to potom neskor zaleží aj na psychike, pretože ked niekomu kto už leží hodinku-dve na zemi a nezrozumitelne komunikuje oznámite že ked sa do pol hodiny nepostaví a neodíde po vlastných tak zavoláte sanitku, veľa ľudí v tú ranu vytriezve a absolútne zabudne na to že ešte pred hodinou grcal jak fredka. A dakujem za rady..

silvik

Drzim palce, aby si mal takychto pripadov v ramci svojej prace co najmenej, ale ak predsa niekto neustriehne hladinu poziteho alkoholu, tak tu je rada: V predlekárskej prvej pomoci treba vyvolať zvracanie a uložiť postihnutého do polohy na boku. Inak by mohlo nastat udusenie zvratkami. Ak sa pacient nepreberá a pri zhorseni dychania je potrebný prevoz do nemocnice - nevyhnutná je často uz aj intubácia a asistované dýchanie (to uz je starost lekarov).

sila

tak zabranit tomu je tazko, nie som lekar ale snad ked typka das do stabilizovanej polohy, tak to predycha, aj ked...to su fakt nebezpecne zalezitosti, a nezavidim ti tvoju robotu...

sila

ved prave ze to uz su stavy, ktore sa moc nedaju riesit s obväzom a jodovou tinkturou, pri zlyhani srdca 1. uder do predkordia, 2. nepriama masaz srdca,to su asi jedine nelekarske techniky, ale ked sa jedna o zlyhavanie tu uz fakt treba aj po oziveni zavolat lekara, co ak bol ten clovek par minut bez kyslika, ved to su velmi nebezpecne stavy
akoze nezavidim taku robotu, ak ta to bavi, tak klobuk dole

biletar

kurz prvej pomoci mám. ale len ten ktorý je definovaný ako "Zdravotnícka laická prvá pomoc". To na čo som sa pýtal je rozširujúca informácia ako zabrániť napríklad zlyhaniu srdca, krvného obehu a pod. pri otrave alkoholom.

sila

"dovtedy sa s dzbanom chodi po vodu...."
no mne je jasne ze ich nevolas kvoli mladistvym, cize napomahas protizakonnej cinnosti podavaniu alkoholu mladistvym, to je jedna vec, a druha vec, ked ti tam fakt niekto zomrie tak poyeby bude mat kto? majitel? alebo skor ty??
a ked pises ze si zodp. za prvu pomoc, tak aspon daky kurz prvej pomoci mas? lebo ked sa tuna pytas tak asi tazko

ked sanitka odmietne dakoho zobrat a potom zomrie, to uz nie je tvoj problem

biletar

pozri sa "sila", ked je niekto zaplatený od toho aby tam robil biletara a poprípade poskytoval prvú pomoc bez toho aby musel volať sanitku, policajtov a podobne tak by to mal aj tak robiť. Všetky vyššie spomenuté inštitúcie si to nenechajú pre seba a postúpia to ďalej napríklad rodičom pri neplnoletých navštevníkoch akcie. Ale nejde ani tak o to, ale nie raz sa mi stalo že som volal sanitku na kolabujúceho opitého človeka a prišla sanitka a nechceli ho odviesť a ani mu pomôcť lebo povedali že "šak on je len opitý" a pri tom týpek kolaboval. Pod hrozbou že im ubližim si ho nakoniec zobrali do nemocnice.. takže preto sanitku volám iba v tom najnutnejšom prípade.

sila

tak to si ma dostal, ked ti tam niekto zacne kolabovat, davas mu tiez sprchu? a sanitku volat na poslednu chvilu, to uz rovno mozes pohrebak a fizlov
nie nadarmo sa vravi ze v SBS robia magori