MAMOGRAFIA

Príspevok v téme: MAMOGRAFIA
mamografia

Ahojte. Už dlho sa odhodlávam ísť na mamografiu. Počula som, aj od svojich známich, že prehliadka je bolestivá. Hlavne u žien s menšími prsiami. Mna prsia ešte pobolievajú z dôvodu, že mi ešte rastú a aj z antikoncepcie. Preto sa veľmi bojím. Mám 20 rokov. Vie mi niekto poradiť, ako to tam presne prebieha? Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

mamografia

No o ultrazvuku som ani nevedela, že sa robí. Poznám iba tu mamografiu a to som ani nevedela, ako to prebieha. Ďakujem za rady, pojdem na ten ultrazvuk.

age44

mamografia, taky je u nas zdravotnicky system, je tam urcite riziko pri tomto vysetreni, a preto sa "zbytocne" nerobi mladym zenam. prehmatat prsia si mas kazdopadne sama, po kazdej menstruacii, ale urcite pri preventivnej prehliadke gynekolog, teda raz rocne. porozpravaj sa s nim/s nou o vyskyte rakoviny v rodine pytaj sa na ultrazvukove vysetrenie. to je bezbolestne a nema ziadne negativne ucinky. aj ked pri rakovine prsnika sa berie za vyznamny faktor hlavne vyskyt rakoviny prsnika u mamy, alebo sestry.
ak by si chcela v tomto veku mamografiu, bud by si si ju musela hradit sama, alebo by ti musel lekar - gynekolog indikovat. myslim si vsak, ze si robis zbytocne starosti, aj ked je pozitivne, ze dbas o preventivu. urcite si nechaj urobit USG vysetrenie, to ta ukludni.

kamoska

a ja si zase myslím, že "múdra" má v niečom pravdu....ja mám v rodine rakovinu prsníka a mám 43 rokov a moja mama a jej sestra a babka a všetky sesternice zomreli na rakoviny prsnika, vsetkym to zistili neskoro, lebo nikam nechodili na preventivky a z toho polovica z nich zila a umrela v Amerike a Kanade...vsetkym nadory vyoperovali a potom sa im to rozšírilo a mali metastázy v žalúdku, v pľúcac v chrbtici...no a každý sa musí rozhodnúť, čomu bude veriť, či mamografu alebo teóriám , ktoré uvádza CIRO...nikdy nepoznáš obe cesty, po ktorých sa môžeš vydať....vždy poznáš len tú, pre ktorú si sa rozhodla

mamografia

No z každej strany počúvam, že by sa na kontrolu malo chodiť čím skôr. Ešte som nepočula, že na mamografiu chodia ženy až po 40-ke... Ja som chcela len preventívnu prehliadku no... Mám v rodine rakovinu...Až dosť. Dedo - rakovina hrubého čreva, cukrovka. Babka - štítna žlaza, choré srdce. Otcova sestra - rakovina prsníka vyliečená a znova obnovena...A to nie je všetko..Môžem si vybrať, preto mam taký strach. A také hovadiny, ako mi tu píše Mudra..nepotrebujem čítať. Ďakujem za odbornejšie rady ciro a RNG, ale samozrejme aj ostatným. Takže mne zatial stačí len prehliadka gynekologičky? Alebo kto mi to ma prehmatať?

:-((

v dvadsiatke na mamografiu??mate v rodine rakovinu prsnika,alebo ti bolo nieco zistene pohmatom, ultrazvukom?nemyslim si,ze je to bezne v tvojom veku.urcite to teda nepatri do bezneho repertoaru preventivky,pohmat a v pripade nejasnosti ultrazvuk je beznejsi.

RNG

Mudra, tema mamografia tu uz bola a boli tam spomenute jej klady a zapory. Zialbohu zapory prevladli a znacna cast lekarov sa postupne od tejto metody distancuje. Totiz to, na co bola povodne navrhnuta-na znizenie nebezpecensta smrti z rakoviny prs nesplnila. Aspon statistika zien, co ju mali robene pravidelne ku tym, co ju odmietali v celkovom pocte smrti dokonca znevyhodnovala tie, co to mali pravidelne robene.
Dovody uvadzali hlavne nasledky z roztlacenych mikrotumorov, ktore sa takto rozsirili.
Ziarenie pouzivane pri tom, aj ked pomerne nizke povacsine, zalezi od udrzby zariadenia(0.7 mSv=7 mrem) tiez je jednym z moznych dovodov karcinogenov, hoci to lekari vehementne popieraju. Ale ta davka ziarenia je koncentrovana do malej masy tela, takze relativne poskodenie moze byt o to vacsie.
Donedavna povolena davka ziarenia na tyzden pre personal nuklearnych elektrarni bola 10 mrem na cele telo ale mnohy lekari boli toho nazoru za aj to je vela.

ciro

mudra,
1. ak tam nieco mas v pociatocnom stadiu: tak ti to pravdepodobne nenajdu. Uspesnost mamografu v odhalovani nadorov nie je taka velka ako sa propaguje. Je tam velka chybovost
2. ak tam nieco mas v pokrocilom stadiu: tak ti to sice najdu, ale to by sa mohlo najst aj pohmatom a nie ozarovanim a stlacanim prsnika. Navyse ak tam nieco mas, tak stlacenim moze dojst k naruseniu struktury nadora a naslednemu vysevu nadorovch buniek do tela. Cize vysetrenie samotne prispeje k rozsireniu dovtedy lokalizovaneho nadoru.
3. Spolocne pre pripady 1 a 2 plati: ak tam zistia nieco podozrive, dalsi krok, ktory bude nasledovat je biopsia. Biopsia samotna opat moze narusit uzavretost lokalneho nadoru s naslednym vysevom a rozsirenim nadorovych buniek do celeho tela.
4. Ak tam nic nemas: tak ozarenie radioaktivnymi lucmi a poskodenie jemnych tkaniv v prsniku jeho stlacenim mozu samotne vyvolat neskorsi vznik rakoviny. Takze namiesto prevencie sa dosiahne pravy opak - vyvolanie rakoviny.
Zaver: Logicky mi teda z toho vyplyva, ze mamografia neprinasa ziadne pozitiva, ale len negativa. Skore je v jej neprospech je 4:0
Viac si mozete precitat v tomto clanku:
-odkaz odstránený-

mudra

bože baby, robíte problém z toho, čo problém nie je....keď tam prídeš, musia ti vlatne vložiť prso medzi dve kovové platne, ktoré sú rovnobežné s podlahou, je to bolestivé, ale veď to je moment, u zubára to bolí viac, bude ťa to bolieť max. 2 minúty....kým ti to sestra privre medzi tie platne, odíde do priestoru, odkial spusti mamo a kým sa vráti a uvoľní to....predstav si, že ti dajú ruku do dvoch kovových platní a stlačia...no a prso ťa bude bolieť trochu viac....ale je to prevencia, ak ti niečo nájdu, tak to nájdu v počiatočnom štádiu a môžeš sa vyliečiť, ak budeš otáľať, v prípade, že tam niečo máš, tak ti to nenájdu a budeš mať problém

katarin

na mamografii som bola nedavno, bola som prvykrat a vobec ma predtym nanapadlo ze to moze byt bolestive.vobec to nebolelo.

pink

Ahoj. Ja mám tiež malé prsia a chodím raz za dva roky na mamo, lebo mám po 40. Nie je to až také strašné, dá sa to vydržať. Prsník sa musí trocha viacej stlačiť. Stále sa smejem,že mám male prsia a tie, čo ich majú veľké a v tomto veku aj ovisnuté, môžu si ich položiť na prístroj. A ja sa musím točiť a nakláňať, aby sa mi to podarilo.