Spontanny potrat

RNG

Kyretaz, cize vyskrab ostrou lyzicou je sposob na rychle odstranenie materialov, ktore by sa inac mohli rozkladat a zamorit telo.
V minulosti cast tych zien, co mali nedokonaly potrat zomreli na otravy krvi(septocenie a podobne). Niektore so zlou zrazanlivostou vykrvacali.
Ja osobne som rad, ze zijeme v modernom svete, aj ked nie je idealny.

poliewoocka

Spontanny potrat moze nastat,ked sa oplodnene vajicko nezacne delit normalne,ale sa zacne genomova mutacia-a to tak,ze sa bud zmnozi cela sada "n" na tri,tetra atd. ploidne alebo nastane aneuploidia,ked sa zmeni pocet chromozomov v sade.Vytvori sa chybny zarodok,ktory telo automaticky odmietne,pretoze nastanu tzv. reparacne mechanizmy.U zien nad urc. vekovu hranicu hrozi moznost porodit dieta s Downovym syndromom al. inou poruchou(Turnerov,Klinefelterov,Edwardsov,Patauov syndrom).Samozrejme,toto riziko je u vsetkych zien,ale u rodiciek nad 35 rokov sa zvysuje na 1:30.

lea

aj ja som si tak myslela, ze telo si same poradi. ale kamaratka takto potratila v 3.mesiaci a hned ju brali na salu na kyretaz v celkovej narkoze, lebo ze sa nie cely plod vylucil-no a ze to bolo dost drsne, ten operacny zakrok, aj par dni bola v nemocnici. co sa dialo v minulosti v takychto pripadoch, ked este nebola vyspela medicina? telo by to casom vylucilo, alebo by zena zomrela na infekciu?

RNG

2 tyzdenny zarodok je primaly na rozoznanie od kuskov sliznice, takze to pri periode nepoznas.6 tyzdenny sa povedzme uz da vidiet, ale ked ti vynecha perioda, vies ze nieco nie je v poriadku. Starsie plody uz jasne vidis. Ale povacsine to pre zenu nie je nebezpecne, takze ked sa inac citis v poriadku, navsteva gynekologa nie je nevyhnutna.
Pri neskorsich spontannych potratoch by som aspon gynekologa o tom informoval, alebo radsej ho navstivil na kontrolu.

lea

Rng, a ako sa to prejavi? vzdy treba ist k lekarovi? co ked by som vtedy este ani nevedela, ze som tehotna a povazovala by som to za beznu menstruaciu, mozno mimo terminu?

RNG

To je bezne, hlavne na zaciatku tehotenstva. Telo odmietne z roznych dovodov plod, hlavne nedokonaly, dokonca aj pri zvysenej namahe to moze nastat, preto hovoria zenam v tehotenstve sa setrit.