Ako prezit pohreb...

Príspevok v téme: Ako prezit pohreb...
majka s.

predvcerom zomrela moja posledna stara mama. zajtra bude pohreb. psycholog sa u mna nemylil, ze som velmi precitlivela. ako mam pohreb prezit? na poslednom pohrebe pred 10 rokmi, ked zomrel dedko, ktoreho som mala velmi rada, som sa psychicky zrutila. ako sa ovladat??? je to sice dost emocionalna zalezitost, ale nejak sa to prekonat musi...

amikus

ked su tam naozaj silne emocie odporucam nepozerat na mrtveho cloveka pred pochovanim, je to strasne.
ked mi zomrela babicka moj najmilovanejsi clovek mama dala v krematoriu pred pohrebom otvorit truhlu pre nu to bolo nic asi preto ze robila na patologii s mrtvolami a bola na to zvyknuta a nevidela to co ja sivo zeleno bielu tvar babicky a ked som sa jej dotkla mala ladove ladove ruky je to hrozene neviem si ten obraz vymazat s hlavy neviem bude tomu uz 5 rokov ale odporucam nerobit to naozaj. pamamtajte si ludi aky boli za ziva je to tak lepsie.

majkaz

sama som si zazila pohreb dedka, ktoreho som velmi lubila. bol to klasicky pohreb na dedine - vela znamych a pribuznych. a mna nutili ist k rakve, ved predsa sa musim s dedkom rozlucit, a ved by boli reci, ap. hlupost!!! ten den je pre mna traumou doteraz! stale vidim kazdy detail jeho tvare. a na co to bolo dobre??? ak sa niekto neciti ci uz na pohreb, alebo na samotne lucenie sa pri rakve, kazdy by to mal respektovat. mrtveho si treba zapamatat, aky bol za zivota. to, ci sa pohreb clovek pojde, alebo nie, je len a len jeho vec a pokial sa na to psychicky neciti, nik nema pravo ho odsudzovat. kazdy preziva zial po svojom a pre niekoho je lepsie zajst si k hrobu, ked tam uz nebude obecenstvo... teatralny plac v den d este nie je dokazom lasky... a nazory primitivov nam mozu byt ukradnute. zelam vsetkym, co si toto prezivaju, vela sil :)...

blondula

my sme pred necelym rokom pochovali mojho otca a tyzden nato jeho mamu,moju babinu :-((( obidvaja sa nedozili ani mojho synceka,narodil sa 12 dni po tom,ako moj otec zomrel !!! prezila som to,aj s bruskom a som tu !! takze za tyzden nas caka prve vyrocie umrtia :-((((

DolceVita

mam ten isty nazor ako usiko. netreba sa pohrebu zucastnit, naozaj niekedy je lepsie ist na hrob potom, bez svedkov.

majka s.

nebolo to az take hrozne. iba ked davali babku do zeme. vtedy mi to prislo luto. a najma ked som videla uja (to bola jeho mamka) velmi plakat a volala "mamka, mamka"... vtedy mi to bolo tak hrozne luto... ale potom sme isli do obecneho domu na kar a tam sme sa porozpravali a bolo vsetkym super. koniec koncov je pravda, ze babka sa ma teraz ovela ovela lepsie a je ovela ovela stastnejsia.

age44

.... na druhej strane vsak, bola som na pohrebe, kde bolo mnozstvo ludi a na pohrebe, kde ich bolo zopar. aj zial je mensi, ked sa deli na viac ludi a taky pohreb bol akysi"krajsi" ked sa to da tak povedat. taky clovek, ktory mal vela znamych a priatelov, ma aj po smrti co povedat. a pohreb, ktory sa narychlo odbavil pre par ludi, je smutny na druhu.
majka, ako si to dnes prezila?

lea

mne sa inak nepaci ten zvyk, ze ide sa na pohreb, lebo sa to musi. nie kazdy potrebuje verejnu formu rozlucky. malo by to byt na zvazeni kazdeho ci ist alebo nie. nie kazdy je rovnako psychicky odolny.