Flexi vodítko a váha psa

Príspevok v téme: Flexi vodítko a váha psa
simiona

Chcela by som sa opýtať vás, psičkari. Váha môjho psa sa pohybuje pri 11 kg, ale občas dosiahne aj 12 kg. Chcela by som kúpiť vodítko Flexi, do 12 kg váhy. Myslíte si, že to vodítko vydrží váhu môjho psa alebo radšej kúpiť Flexi vodítko do 20 kg? Teraz mam obyčajné krátke vodítko, ale chcela by som mu dopriať aj viac slobody a pritom ho mať pod kontrolou. Vďaka za vaše odpovede, postrehy a skúsenosti.

0v3cka

GOING je jedno ze ty mozno tolko roztocis ale ked pes uteka tak sa stane hned viac veci. Cele voditko je elasticke tvoj aruka sa zdvihne a ty sa tiez posunies. Cize ta sila sa rozlozi, nielen casovo ale aj na tej celej drahe. Ten priklad s kladivom nejako nesuvisi s rozbehom psa. Akoze toto nevypocitame ale ked pocitam Kineticku energiu psa dajme tomu tych tvojich 40km/h a 50kg tak mi vide 3086J ak dobre pocitam. To zastavenie moze trvat aj sekundu a tvoja ruka ma minimalne jeden meter a s tebou to trhne cize pocitam s dvoma metrami. CIze priemerne zatazenie mas 2m*1s*1028N. Co je asi 100kg hmm no tak ta spicka asi moze byt 200.
Podla mna ale nesedi ze sa ten pes rozbehne na 7 metroch 40km/h to by tych 7 metrov prebehol za 1,26s. Ak sa rozbieha rovnomerne.

Akoze nehovorim ze to tak neni al ema zaujima ako si k tomu dospel. Ci je to cislo z brucha alebo nieco co naozaj sedi.

GOING

0v3cka

V predchádzajúcom mojom príspevku bola uvedená hmotnosť psa 50kg a nebola to jeho rýchlosť ako uvádzaš !
Počítaná / predpokladaná / uvažovaná rýchlosť bežiaceho psa bola 40km/h !
Pes, Saarloosov vlčiak vyvinie v pohode rýchlosť 40km/h a na dĺžke vodítka / vôdzky / lana 7m na takúto rýchlosť na dráhe 7m v pohode zrýchli a teda logicky takúto rýchlosť dosiahne .

Kinetická energia sa môže rozložiť cielenou zmenou smeru bežiaceho psa psovodom, skrátením vodítka pomocou zmeny úchopu (skrátením lana) alebo rozbehom psovoda v smere behu psa (vedomím zmenšením rozdielu rýchlosti psa a psovoda s následným cieleným brzdením /spomaľovaním až prípadným zastavením).

Vieš, hádzal som kladivom (atletická disciplína) a tam je odstredivá sila v momente odhodu 7,25kg vážiaceho kladiva = 3727,8 N (meraná lanovým silomerom). V prepočte to zodpovedá:
3727,8 N : 9,81m x s -2 = 380kg (pre tvoju predstavu a vysvetlenie akoby statického zaťaženia napr. činke).

Tak že moja silová rezerva je pre vypočítaný príklad :
3727,8N - 3086,4N = 641,4 N !
alebo 641,4N : 9,81m x s-2 = 65,4 kg (akoby statického zaťaženia napr. činke).

Viem čo do diskusného fóra píšem a viem to aj obhájiť.

Čo ma nechceš vedomostne poraziť/zosmiešniť v dynamike ?

0v3cka

simion jasne ze je. Ono tam musi byt aj urcita bezpecnost atd. Rozdiel je len imho v tom ako dlho to vydrzi.

GOING ako si dosla k tym 200kg? by ma fakt zaujimalo. Ono teoreticky aj zrnko prachu padajuce 1km/h moze vyvynut silu 10000N alebo teda jednu tonu. Ide tu ale aj o to ze ako sa ta kineticka energia neutralizuje. Za aky cas a s akou amplitudou. Tych 200kg mi pride akoze ok ked bezi 50km/h akurat ze to sa nestane asi nikdy nehovoriac o tom ze take zatazenie by ti mohlo sposobit zranenie na ruke atd.

en.wikipedia.org

Iva27

Pes ma byt hlavne ovladatelny aj bez voditka. Nemyslim tym male ozubene prachovky. S mojimi psami by som sa neodvazila vyjst ani za branu keby neposluchali na 100 %.

simiona

Ale keď píše, že vodítko je pre psov napr. medzi 8-12 kg, nemala by v tom byť započítana aj kineticka sila, keď pes ťahá alebo sa prudko trhne, čiže niečo nad?

GOING

pes ktorého venčím ma cca. 56 kg a zvieracie svaly majú cca. 4xvyšší svalový výkon ako ľudské na rovnaký objem.
Keď môj pes vyštartuje po mačke alebo veverici tak je tam určitý stupeň/ koeficient dynamického zaťaženia pri trhnutí/pribrzdení obojkom.

Záleží aj ako je vodítko/vôdzka dlhé a aký má pes rozbeh a tomu je úmerná aj kinetická energia psa po rozbehu, ktorá rastie so štvorcom. Pri dvojnásobnej rýchlosti je kinetická energia štvornásobná.To zn. 4x vyššia sila na vodítku
a ešte nepočítam koeficient dynamického zaťaženia, ktorý je vyšší ako 1.

50kg pes má pri 20km/h kinetickú energiu = 771J
50kg pes má pri 40km/h kinetickú energiu = 3086J

Ek=m x v2 / 2 (J)

Môj pes, ktorého venčím vyvinie na vodítku v pohode statický ťah 200kg a v zime keď je chovaný surovým mäsom + 20-30% .

Mne skôr praskajú skoby, preto mám psa na dvoch.

Ja osobne by som odporúčal vodítko na vyššiu hmotnosť psa ako tvoj váži. (plasty v zime krehnú a praskajú, materiály časom starnú a pod.)

simiona

Nuž, môj pes veľmi neťahá. Má však chvíľky, sa trhne za iným psom alebo vtáčikmi. Ja síce dávam pozor, ale aby aj vodítko vydržalo.

simiona

Máte pravdu, cena nie je až veľmi rozdielna. Rozdiel je hlavne vo váhe vodítka v ruke, cca 230 g oproti 400 g, ale ako vravíte, načo riskovať?