Prosím o vysvetlenie lekárskych pojmov (žaludok

Príspevok v téme: Prosím o vysvetlenie lekárskych pojmov (žaludok
Lucik3

Mám 28 rokov, od mala mám žalúdočné problémi..mala som asi 3x preliečený helicobacter..

teraz som bola na vyšetrení žalúdka hadičkou a lekár mi povedal že mám tam citujem "vriedky"..v žalúdku a na pažeráku..a predpísal mi Ozzion 40 mg 2x denne..bojím sa toho najhoršieho rakoviny...ale ked už mám vredy a travenie mam na nic budem brat uz stale lieky a chodit na to hnusne vysetrenie pravidelne? alebo sa dá z toho dostat a zit normalne? A nerozumiem tomu čo mám popísané v lek.správe.Moj lekár nieje velmi komunikatívny..neviem ci ide o klasicke vredy alebo co to vlastne mám...este cakam na výsledky testov na helikobaktera..aj ked týzden pred zo stolice co mi vysetroval obvodný tam helikobakter pritomny nebol.

pažerak

peristaltika pritomna, sliznica bez známok zápalu, bez vredov, lumen bez stenozy, bez varixov. Z lôinia v 36 cm ,hiatus v 38 cm, na č 3 a 4 hojace sa 3 mm erozie, SHH

žalúdok

žalúdok hakovitý, riasy autoplastické, peristaltika správna, stena elastická, jazierko primerané

sliznica- v antre početné ploché erozívne papuly s erytémom, bez vredov, bez erozie

angulárna riasa-bpn. , fundus v inverzii bpn,

pylorus- doviera, peristaltika sumerna,centrický

dvanastnik- bulbus priestranny, bez zápalu, bez vredov, D2-3

erytem,ploche papuly s erytémom a cent. eroziou.

Histologia: A 4x dudoenum , b 4x antrum žaludka

Záver: Erozívna antrum gastropatia

Erozívna duodenitída

Refluxná ezofagitida LA-A

Sklzna hiatova hernia

Prosím o vysvetlenie

Lucik3

Mozem to mat z toho ze mam slabu psychiku?
Od zakladnej skoly beriem lieky proti uzkosti, na socialnu fobiu..
vzdy som bola ustrachana napata atd..a mala zaludocne problemy..helikobakter, reflux, zle travenie atd...
teraz som uz ale trwti rok nezamestnana, mala som tajnu svadbu kvoli fobii..tam boli stresy ako to vezme rodina ale uz je dobre..no nemam akoby stale zariadeny zivot..nechodievam vonku..nesportujem, boli ma stale hlava cely chrbat, tuhne mi svalstvo, nemam ziadne zaluby, nic ma nebavi, dni travim pri telke alebo premahanim sa spravit nieco, uvarit..obcas na vzduch..som plna strachu z buducnosti , chorob..moje myslienky nevoem ovladat kedze mam na ne aj vela casu kvoli nezamestnanosti..citim sa celkovo zle este aj ten zaludok..
beriem aj na stitnu zlazu euthyrox(autoimunna thyreoditida)
mam celkovo slabu imunitu..vsetko sa na mna lepi..
zatial s manzelom byvame u nasich ale tam je tiez dusno ( otec alkohol)..cele zle

nemozem mat stenu zaludka oslabenu aj kvoli psychike a mojim emociam z neusporiadaneho zivota?

magnetka123

Laicky povedané máš slabšiu sliznicu žalúdku a agresívna kyselina v ňom ti ju ešte viac poškodzuje.
Tie erózie sú vlastne predstupeň vredov a ak nebudeš brať nejaký druh omeprazolu na ochranu sliznice pred kyselinou tak sa ti časom vyvinú vredy. Zápalové ochorenia nateraz lekár vylúčil ale bral ti vzorky a histológia ukáže viac. Rakovinu naozaj nemáš a nemusíš sa jej báť.
Inak máš všetko primerané, teda v poriadku. Treba si dávať pozor a brať tie lieky poctivo, aby to neprešlo do horšieho štádia, vredy naozaj nie sú nič príjemné. Predpokladám že budeš chodiť na kontroly a budeš pravidelne sledovaná.
A ak si nechceš ublížiť, neber nič čo ti tu radi RNG, a už vôbec nie kyseliny...tie ti práve ubližujú.

N-ika

Ide o ochorenie zaludka, pri ktorom zaludocna kyselina rozleptava sliznicu antra /vstupnej casti zaludka/ a vznikaju na nej drobne trhlinky -erozie, ktore sa mozu vyvinut az do vredov.
Preto ti dal lekar lieky na znizenie tvorby kyseliny, aby sa viac nenarusala sliznica zaludka.
Ak chces byt ok, hlavne neber nic na zvysenie tvorby kyseliny!!!Isty panko tu vo velkom odporuca HCL na vyliecenie vsetkych problemov so zaludkom dokonca aj na liecenie crohna a ulceroznej kolitidy...prosim, ak si nechces ublizit, neber nic co ti neschvali lekar.
Ak nebudes brat lieky, mozu sa ti vyvinut vredy a tie mozu sposobit aj smrt.

RNG

Nuz pre nedostatok kyselin v zaludku sa ti tam rozmnozuju rozne skodlive mikroby a sposobili ti poskodenie zaludka aj dvanastornika, a pravdepodobne znicenie dobrej probiotickej flory v crevach. Pre kvasenie v zaludku mas paly, pre mnozstvo plynov vyvijajucich sa dalej v dvanastorniku a crevach ti obratia obcas normalny posuv jedla a vratia ho spat do zaludka, ktory je zlcou poskodzovany.
Takze si musis travenie napravit celkove, tj kyseliny, enzymi mikrovlakniny a probiotika.
Na zaciatku to rob bez doplnku kyselin a pouzivavaj koloidnu striebornu vodu, kym sa ti nezahoji zaludok, co moze trvat az mesiac dlho. Ber koloidnu striebornu vodu 4 x 1/2 deci, alebo aspon 1/4 deci. Ta totiz vyhubi velku vacsinu mikrobov v zaludku a tym mu da moznost sa zahojit.
Na hojenie zaludka ti pomoze brat pred kazdym jedlom DGL, pozut 2 tablety 15 minut pred jedenim.