Prirodzené plánovanie rodičovstva

Príspevok v téme: Prirodzené plánovanie rodičovstva
zvedavy987

Prosim vas o vase skusenosti s PPR.

Ti co to nevedia. Ani ja som nevedel, co to je, tak tu doporucujem pouzit google, wiki sk.wikipedia.org alebo moje velmi velke zjednodusenie:

Ide o sposob imtimneho spoluzitia, ktore povoluje katolicka cirkev (teda nevznika pri tom hriech).
Ide o to, ze sex ma nie len vylucne reproducny, ale aj potesujuci zmysel. Ale exituje iba jediny nehriesny sposob ako sa milovat a to tak, ze ukoncenie milovania (predohra a medzihra nie je nijak obmedzovana) muz zavrsi vylucne do partnerky. Preto, ak chcu splodit dieta, mozu sa milovat kedykolvek. Ak sa chcu vedome vyhnut splodeniu dietata, tak sa mozu milovat iba v neplodne dni (a existuje viacero metod ako monitorovat neplodne dni) Iba poznamka, ze tieto metody su velmi dobre v pripade ak par ma problemy splodit dieta, tak podla nich by sa mal sustredit na milovnaie v tie plodne dni, ale to je len ako zaujimavost.

Ine metody antikoncepcie su zakaze. Antikoncepsiu je teda uplne vsetko ine. Prerusovana suloz (nesmie sa zakoncit mimo partnerky), prezervativ, telieska, pesare, spermicidy, sterilizacia atd...

Mna zaujim, ci pary veriaci-veriaci, veriaci-neveriaci toto praktizujete. Ak ano, ci dobrovolne, ci ste k tomu dosli motlitbou, ze to je spravne alebo ste sa o tom dopoculi z inych zdrojov a zacali to praktizovat, aby ste nehresili.

Prosim, ak chcete diskutovat o zmysle a poslani PPR zalozte si inu temu a tam to rozoberajte. Diskusie ohladom viery nemaju konca. Naozaj by ma zaujimali len prakticke skusenosti. Najma pary, v ktorych je aspon jeden veriaci.

Strohe ano praktizujeme. A ci ste vo faze, ze uz nechcete mat deti alebo este by ste zopar chceli mat. Co si mylite o buducnosti, ked pride na vas cas, ze uz budete mat vela deti, ci zostanene PPR verni. (lebo vo faze ked chcete mat deti v podstate nie su zjednodusene povedane obmedzenia)

Alebo nie nepraktizujeme a preco? Ci ked to nepraktizujete ci to nevnimate ako hriech, i ked to tak katolicka cirkev jasne vravi, ze je to hriesne.

Pripadne, ze ste veriaci a pocujete o tom prvy krat a od teraz to tak budete praktizovat. Prosim neodvolavajte sa na moj vyklad, ale poradte sa so svojim knazom. (ospravedlnujem sa ak niekomu zmenim zivot :-)

Vdaka za konstruktivne odpovede.

Sassska

@Filip TT

nemam rada, ked mi tu chce o tychto veciach mudrovat chlap, ktory to nikdy nebral, nevie ako sa citi zena, kt. to berie atd., ale budis :)
mozes mi vysvetlit tie mikropotraty? ze ako mozem otehotniet, ked beriem antikoncepciu? podotykam spravne a pravidelne..podla navodu..vies ake tazke je niekedy pocat dieta, aj ked sa velmi snazis a chces to?..tak preco by sa to malo podarit cez antiku..ked plodne dni nemavas, detto nemas plodny hlien v kt. su spermie schopne prezit, nevytvori sa ti zlte teliesko a maternica nema dostatocnu hrubku vystelky, aby sa embryo spravne uhniezdilo???

primarny ucinok antiky je zabranenie ovulacie..ak to niekto nevie brat a pristupuje k tomu ako sak dajme si lentilky, mozno obden staci, pripadne zabudne alebo berie s tym lieky, ktore su kontraindikaciou..tak nech si znasa dosledky mikropotratu pripadne tehotenstva..ten link co si mi hodil je pripad z mnohych..moj pripad je napr. uplne opacny..brala som to 10 rokov bez najmensich problemov a tazkosti..podrazdena som ovela viac teraz, ked neberiem, v dosledku PMS..ja antiku nezastavam, ale to umele udrziavanie hormonov je niekedy potrebne, ked zena nepravidelne krvaca alebo to dostane kazde dva tyzdne a je z toho anemicka, ma neznesitelne bolesti, vracia, odpadava alebo tym dokazeme zmiernovat prejavy endometriozy, pripadne je zena chranena od cyst..vies ono nie vzdy to ma telo od prirody pod kontrolou..vela zien ma problemy so svojicm prirodzenym cyklom..a to je bohuzial fakt..

Filip TT

Sasska:
Hormóny majú nepriaznivé vedľajšie účinky. Farmaceuti ich preto dávkujú v čo najmenšom množstve. To samozrejme zmenšuje antikoncepčný účinok, preto je to ešte poistené tým, že tam pridávajú abortívne látky. Žena tak môže prežívať mikropotraty so všetkými dôsledkami. Telesnými aj duševnými. Jeden taký naozaj veľmi smutný príklad je aj tu na zdraví:
www.zdravie.sk

HAK vysadzujú už aj neveriace ženy:
dennikn.sk

Sassska

@nefritova: "ja sama chapem ako hriesne v tomto ponimani iba uzivanie hormonalnej antikoncepcie, ktora moze likvidovat uz vzniknute oplodnenie, resp. zabrani uchyteniu oplodnenej bunky v maternici"

ja by som ta len opravila..antikoncepcia nezabranuje uchyteniu oplodnenej bunky v maternici..antikoncepcia brani ovulacii, v case brania antikoncepcia tvoje vajecniky spia, neprodukuju vajicka schopne oplodnenia, kt. v case ovulacie schadzaju do vajcovodu a cakaju na oplodnenie..ked nie je vajko, nema byt co oplodnene..ako by si bola v rezime off..len tolko :)

inak suhlasim s nazormi niektorych..pre mna sexovat podla plodnych/neplodnych dni je to iste ako prerusovana suloz, branie piluliek..podstata a ucel je stale ten isty..aj ja som veriaca a ideme sa so snubencom brat a nasa nauka spocivala v pokeci s fararom, kde nepadla ani zmienka o nejakej prednaske, diktate co kde, kedy si mozeme v nasom manzelstve dovolit..ved to je nonsens..su aj "normalni" knazi..

plodne/neplodne dni ved to je take indi vidi..co sa do toho chce nejaky farar chce starat, ked niektore zeny ani sami nevedia, ako funguje ich telo :D da sa to odsledovat podla hlienu, bazalnej teploty, ovulacnych bolesti..ale aj tak je to velmi riskantna metoda..je mi to take smiesne..nie ze kazda zena je ina, ale aj kazdy cyklus tej istej zeny moze byt iny, nepravidelna menzes, stres ti posunie ovulku a bum, otehotnies ani nevies kedy..a kto sa mi o tie deti potom postara? pan farar?

zvedavy987

Nefritova

k Onanovi a ze prerusovana suloz nie je hriech. To co pises ten argument sa kade tade povaluje po internete. Ale oficialne stanovisko RKC je ze prerusovana suloz je hriech. Sam som sa to pytal na predmanzelskej priprave. To ci clovek si vezme za svoje ten tvoj vyklad alebo ofivcialne stanovisko RKC je na nom ako vsetko co sa tyka nabozenstva... kto chce si to vysvetli po svojom... len ide o to, ze su ludia, ktori daju na terajsie oficialne stanovisko RKC a ta hovori jasne, prerusovna asuloz je hriech... Hriechu sa mas vyvarovat a ak sa mu nevyvarujes mas sa z neho vyspovedat a aby spoved bola platna mas si dat predsavzatie, ze sa mu nabuduce vyhnes.

Ja som buhuzial toho presvedceniia, ze v RKC je tolko nabalenych veci, ze je tazko sa v tom vyznat.. a je smiesne neverit na vsetko co RKC hovori, ale chodit sa k jej zastupitelom spovedat.

Este myslienka na koniec. Myslim si, ze vdaka nam, ktori sa buria proti terajsim stanovam RKC ju posuvaju dalej, keby nebolo nas, tak by neboli Vatikanske koncili a zili by sme ako v stredoveku... Najprv musime prist my a potom sa zmeni aj RKC. Tak ako kedysi PPR by bolo nemyslitelne, tak si myslim, ze niekedy v buducnosti aj PPR bude zavrhnute. (nadnesene zovialne povedane, sme priekopnici :-)

Filip TT
Vdaka za tvoje prispevky. Kiez by som dokazal vnimat svet ako ty, bol by mi zivot jednoduchsi.

Filip TT

Bračekovia a sestričky, vcelku mám z vás radosť, že sa nad touto otázkou tak vážne zamýšľate. Už vám viac nebudem vyťahovať triesku z oka.

Milujte sa a množte sa!

flexiplexi

Teda takto.. Viem, ze Cirkev to povazuje za hriech. Ja to ale nepovazujem za velky hriech, uz pre nizsie spomenute. Boh nam nikde neurcil spôsoby milovania. Dal nam prikazanie Nezosmilnis. Je v tomto slove azda budete sa milovat pocas neplodnych dni?.. Mozno, ale to je uz vysvetlovanie obycajnych ludi. Kazdy knaz inak hovori. Citim sa , ako hodena do priepasti.Clovek sa narodi do katolickeho sveta, a automaticky je od malicka uceny katolickej viere. Keby som sa narodila niekde v Islame, teraz by som sa odpalila,a bola na to hrda. Ja len chcem povedat,ze mam rozum a vobec vsetky bunky na to,aby som ich pouzivala. Ale osobne davam klobuk dole pred parmi,co takto ziju, musia byt o tom ozaj obaja presvedceni.

0vecka

zvedavy987 ja som nic nezacal o tom ze boh neexistuje ale o tom ze ak by jezis existoval tak by sa hanbil za tieto nazori ze sex je hriech ak nesluzi k splodeniu potomstva...

Filip TT aky hriech ? o com to tocis? teda je hrich sulozit s prezervativom?? je hriech si dat ochranne rukavice ked tlcies kladivom do steny?? sak keby boh chcel tak by nam dal nosoroziu kozu a tie rukavice by sme nepotrebovali... Si zober ze ty sisi zobral nejake obycaje primitivneho naroda zijuceho na pusti a beries ich do dnesneho zivota... to si nehces zobrat do panelaku rovno aj kozu? saq ta ti da mlieko

zvedavy987

flexiplexi

Praveze sme aj spolu byvali (cca pol roka), ze sme mali obaja rozne byvanie, ale boli sme stale u mna a potom aj tak, ze sa prestahovala celkom ku mne... aj sme sa milovali pred manzelstvom i ked bolo to z mojho natlaku (to som napisal narokom silne slovo natlak) Sme sa o tom rozpravali a diskutovali z mojho podnetu, ze aky ma zmysel ta zdrzanlivost a vtedy sme sa zhodli. Nikdy ziadna podmineka nepadla, alebo ultimatum neboli. Lebo aj ona bola moja prva aj ja som bol jej. V mojich predstavach je nemyslitelne s niekym len tak chodit a uzivat si... Ono aj v zaciatkoch chodenia som si uvedomoval, ze mozeme mat ine nazory a preto sme sa na cas aj rozisli... potom sme sa porozparavlaia opat dali do kopy. Ja som chcel pri tom zazivat to ozajstne milovnaie, ked su si obaja oddani. Preto som si myslel, ze ma na tie RKC dogmy podobne nazory ako ja... lebo sme sa aj zhodli a aj tak robili... ale casom sme zistili, ze iba seba samau klame, ze to tak chce, ze jej to tak nevyhovuje... od vtedy sa snazim ju pochopit, ale nedari sa mi to, pretoze vo vsetkych inych veciach si sadneme ako dieliky puzzle. Aj ked sme sa hadali, tak nikdy nikto nikoho neosocoval, len sme si v ten den alebo par hodin vysvetlili nase sklamania a uzmierili sa. Ach jaj.

Aby som tu nevysiel ze nerobim chyby. Ja som jej kedysi davno slubil ze vydrzim do manzeltva bez milovnaia... ale nakoniec som vzdy dobiedzal a dosiehol svoje... i napriek mojmu slubu. Potom aj ja som jej slubil, ze sa mi to PPR pozdava a ze by sme to mohli tak praktizovat... ale casom ma to stale trapilo, ze to nedokazem... a tak...

A velka vdaka z diskusia, vedel som, ze zeny najviac pocituju sexulnu tuzbu pocas ovulacie, ale teraz z diskusie si uvedomujem ze pri PPR navacsiu obetu prinasa vlastne zena.

Filip TT

flexiplexi - prosím Ťa, naozaj Ťa veľmi prosím, prosím Ťa s veľkou úctou - nikdy neuvažuj spôsobom: "Viem,ze je to hriech, ale budem to robiť". Lebo to znamená, že ten hriech robíš s plným vedomím, a robiť hriech s plným vedomím znamená prijať všetky dôsledky, ktoré to prináša. Ospravedlňujem sa za teologickú poznámku....

Filip TT

PPR má svoje mínusy. Je na každom páre či to prijme. Treba ale uvážiť aj aké mínusy majú iné možnosti. Napríklad taká HAK sa mi zdá úplne strašná a to bude dnes zrejme najpoužívanejsí spôsob.