Vitamíny, minerály, stopové prvky a chudnutie

Príspevok v téme: Vitamíny, minerály, stopové prvky a chudnutie
dejzinka

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s niekým, kto sa naozaj vyzná v danej téme. Už pred vyše polrokom som si upravila stravu a začala na sebe makať. Výsledky už je vidieť, no bohužiaľ nie tak, ako by sa na 8 mesiacov patrilo a pri takom jedálničku aký mám. Totiž to, neviem sa zbaviť tuku. Doktorka mi poradila, že môže byť problém v tom, že nemám dostatok minerálov a stopových prvkov. Preto sa chcem poradiť, aké doplnky by som si mohla kúpiť na to, aby telo odbúravalo tuky lepšie. Prosím nie ,,zázračné´´ spaľovače tukov, ale nejaké doplnky výživy..Je vhodný Lecitín? Alebo Mangán, Chróm, Kelp? Viem, že sa nestane zázrak zo dňa na deň, ale možno to pôjde dole adekvátne s mojím cvičením a jedálničkom.

Slobodna

A ako si prisla k zaveru, ze pricinou pomaleho chudnutia je nedostatok mineralov a stopovych prvkov? Ak sa stravujes zdravo, tak ako pises, ziadne doplnky nepotrebujes, vsetko ide zo stravy.

[zruseny37]

Áno, dejzinka, tvoje ochorenie úplne mení situáciu. Nemáš na výber. Hovorím, že na minerály ti stačí silno mineralizovaná minerálka, strukoviny sú tiež ich dobrým zdrojom, nespomínala si, či ich ješ, a zeleninu ješ. Proti glukóze ti pôsobí vitamín C a celkovo je zaujímavý a prospešný pri chudnutí, ale aj ten, ak by si chcela kupovať, tak nie v lekárni v tabletkách, ktoré obsahujú aj iné látky, ale čistý kúpiš napr. v dm drogérii. Inak aké sladidlo teda používaš?

odpovedam, to, že verím som myslela tak, že veda vo výžive je veľmi premenlivá, pretože sa stále prichádza na nové poznatky, ktoré vyvracajú alebo konfrontujú tie staršie informácie a nedá sa to paušalizovať, že len jedno je správne.

Celozrnné pečivo je iné len tým, že sa použije celé zrno, nie je pomletý a oddelený iba endosperm, ale pomelú sa aj obalové vrstvy, v ktorých sa nachádza väčšie množstvo vitamínov a minerálov. Je fakt, že v obalových vrstvách je týchto látok viac. Zoberme si ovocie, napr. jablko a šupku. Rozhodne nešúpať, ale konzumovať.

dejzinka

Inak idylka, písala si, že ,,na tukový metabolizmus sa nedá prejsť zo dňa na deň, čiže z veľkého množstva tukov priberie´´ - nuž ide o to, že ja sa stravujem takto dlhodobo, nie je to len teraz, čo som prešla na takýto režim, ja som vlastne nepísala o rady ako sa mám stravovať, čiže z tých tukov, ktoré prijímam nepriberám. U mňa je problém že sa na mne drží tuk, ktorý som pribrala ešte predtým, než som sa začala zdravo stravovať, pravdepodobne dôsledkom HAK-ktorá mi narobila v tele viac šarapaty.
Preto sa pýtam, na dopnky, ktoré možno mám v tele menej a ktoré sú prítomné pri premene tukov.
Ale samozrejme ďakujem, že sa mi snažíš poradiť a že si reagovala na môj príspevok, aby si mi mohla pomôcť.:) Ja sa snažím len vysvetliť, čo je u mňa problém, aby niekto, kto sa vyzná lepšie mi mohol poradiť.

Shayleen- prečo je sladidlo do kávy veľká chyba? Samozrejme som si vedomá, že to zdravé nie je. A viem, že ak má telo chuť na sladké, asi mu ten cukor chýba a týmto mozog neoklame, lebo potom tá chuť je väčšia, a tak či tak to vedie k väčšej chuti a tak k väčšiemu príjmu energie(priberniu). Ja však papám kontrolovane, keď ma prepadne chuť na sladké tak si dám 75% čokoládu - myslím kúsok, nie celú:) Takisto nepoužívam sladidlá, ktoré obsahujú aspartam, sacharin.

dejzinka

Ako ja jesť ovocie môžem, keď si ho zarátam do denného príjmu, ale nejako mi nevyhovuje. Lebo keby som ho jedla ráno, tak je mi málo jedno jablko, zas s niečím ho zjesť, vraj potom v žalúdku kvasí. Proste ovocie mi nechýba ak mám dostatok zeleniny.
No ide práve o to, že diabetológ mi povedal, že mám skúsiť nejaké stopové prvky a minerály, pretože nerozumie, ýe mi to ide tak ťažko. S mojím jedálničkom súhlasil, pretože hodnoty cukru mám veľmi dobre.
Je možné, že sa priberá od samotného inzulínu alebo to je len v súvislosti veľa inzulínu=veľa jedla?

odpovedam

idylka. ja nestaviam na viere, ale studiu vyzivy a vedeckych studiach, kedze sa tomu venujem uz roky. vacsina veci v "obehu" su myty vytvorene reklamou - napr. aj ten o tom, ze celozrnne pecivo je zdravsie (nie je) alebo ze ranajky su zaklad a pod.

O tukovom metabolizme nepisem, ketoza je prospesna len kratkodobo, z dlhodobeho hladiska len pretazuje pecen a poskodzuje tvorbu hormonov. Ked uz ketoza, tak pridat k tomu tzv. superkompenzaciu. Je pravda, ze kazdy clovek je iny, ale geneticky sa lisime len v 0,4% - sme si viac podobni ako odlisni a systemy mame rovnake.

Inak aj ja som na prerusovanom hladovani a benefity z toho vidim tiez vyrazne. Menej unavy, lepsi spanok, rychlejsi narast svalovej hmoty, rychlejsie palenie tuku atd. Ale ak mas cukrovku, tak chapem, preco nejes ovocie, netusila som. Ale cas konzumacie sacharidov vseobecne nema vplyv na chudnutie (je naozaj jedno, ci ich jeme rano alebo vecer). Ak jes dost zeleniny a necitis sa unavena, na doplnky by som nesiahala.

Celkovo problemy s hormonmi znamenaju problemy s premenou hmotnosti. A inzulin je klucovy hormon. Pripadne sa este porad so svojim diabetologom. Vytrvalostne kardio nerob, ked uz, tak intervalove, spalis viac za menej casu (20-25 minut 4x do tyzdna bohato stacia)

dejzinka

Sacharidy obmedzujem kvôli svojej základnej chorobe (DM1), keď si dám ovocie, čo je veľmi zriedkakedy, tak sú to zelené jablká.
odpovedam, samozrejme ti dávam za pravdu, že množstvo je dôležité. Momentálne si zvykám na stravu v podobe 2 jedál denne, raňajky (180g cottage cheese + kukurica- celý kelímok) a obed napríklad 120g kuracie mäso + zelenina dusená. Poobede si dám len kávu, celkom mi také ,,preršovane hladovanie vyhovuje\\\\\\\" Večer alebo teda poobede zvyknem cvičiť, cvičím denne. Donedávna to bolo kardio, iba kardio, teraz cvičím s vlastnou váhou a asi tak mesiac a pol som začala s posilkou. Nezdvíham ťažké váhy zatiaľ, ale snažím sa pridávať každým tréningom postupne.
Na olivovom oleji nevyprážam, používam ho tak do šalátou v studenej kuchyni.
idylka zo svojho jedálnička vôbec nie som frustrovaná, práve naopak, bádam výrazné zmeny k lepšiemu po tom, čo som vyradila sacharidy. Nie som vôbec chorá, (až na tú metabolickú poruchu-ale ako iste vieš, tomu som nemohla zabrániť ani predísť), závraty nemám, ani sa necítim slabá. A mám 163cm/65kg. O radu kvôli tým vitamínom prosím preto, lebo tým že nejem mäso iné ako kuracie a sacharidy a viac vecí, možno preto to odburávanie tukov ide tak pomaly...neviem...nejde mi o spaľovače.

[zruseny37]

Podľa mňa je každý organizmus nastavený inak, ale na tukový metabolizmus sa nedá prejsť zo dňa na deň, čiže z veľkého množstva tukov priberie.

Zbytočne tu budeme o tom polemizovať, keďže máme iný názor a každá veríme tomu svojmu. Nespochybňujem, že to u niektorých môže fungovať, len nie u každého a hneď, čo sa týka ideálneho kolobehu tuku v tele. Prikláňam sa k tomu, že väčšina to tak nemá.

odpovedam

idylka, tuky treba prave zvysit. ludia maju mylnu predstavu, ze prijatim tuku priberu. ale v skutocnosti su to sacharidy, ktore sa ukladaju ako tuk. samotny tuk v tele sa neustale obmiena a telo z neho syntetizuje hormony. ak je tuku malo, hormonalna sustava nefunguje spravne. autorka temy vsak nic nepise o svojej hmotnosti ci veku a pohybovej aktivite, takze tazko pisat, kolko tuku je pre nu akurat. navyse, opat netreba demonizovat orechy - podstatne je opat ich mnozstvo. na ich stravenie telo potrebuje vodu - orechy treba namacat den vopred, aby ich telo vyuzilo. ale vyprazat na olivovom oleji sa nema, spaluje sa na transtuk. kokosovy je ok.

[zruseny37]

Ťažko sa radí na fóre, kde napíšeš pár riadkov. Problém môže byť kdekoľvek...
V prvom rade by som rovno vyhodila to sladidlo, teda aj podľa toho, čo je to konkrétne zač. Ďalej sa asi nezhodneme, pretože zastávam sacharidy v strave a pri takomto jedálničku by som priberala už len preto, že by som bola z neho frustrovaná. Môj názor je, že hoci tuky potrebuješ prijímať, tak v minimálnych množstvách. Orechy sú síce veľmi zdravé, ale obsahujú tiež obrovské množstvo tuku, čiže ich stačí konzumovať zopár denne. Na minerály si kúp silne mineralizovanú minerálku, t.j. aspoň 2000 mg rozpustených látok na liter. Podľa mňa pridať aspoň jeden kus ovocia denne je viac než vhodné. Doplnky stravy podporujem len výnimočne, skôr ako náhradu za lieky. Môžeš napr. vyskúšať B-komplex.

Mimochodom, ako sa cítiš po psychickej stránke? Nejaké problémy? Fyzicky? Bývaš chorá? Nejaké závraty? Iné problémy?