Rakovina krcka maternice

N-ika

To nie je o zodpovednosti ale o tom ze poistovna uhradza preventivku na SK raz rocne...kebyze tam pridem po stvrtroku a chcem opat cyto a preventivku, musim si ju hradit sama ako samoplatca, poistovna ju lekarovi nepreplati...

N-ika

Shayleen, zda sa mi ze ty nezijes na SK, ze? Lebo tu sa chodi raz rocne a cyto sa robi dokonca pri dobrych vysledkoch len raz za dva roky...
Inak, staci mi aj raz za rok, brrr :-D

Shayleen

A hlavne kocky ktoré začali tak skoro užívať by mali chodievať častejšie na kontroly. Ja som síce v 15tich nemyslela na sex a moj 1x mala az v 20 ale svet sa odvtedy zmenil

N-ika

nie, rakovina nie je prenosna...prenosny je hpv virus a ten rakovinu sposobit moze. Nainfikovat sa mozes aj chranenym stykom, dokaze prekonat aj prezervativovu "barieru" :-) chlapi ho mozu prenasat bez toho zeby mali akekolvek priznaky...a je dost mozne ze uz ho mas aj ty, ale ak mas dobru imunitu tak ho tvoje telo dokaze potlacit...ak vsak imunitu nieco oslabi, moze sa prejavit...niektore typy HPV sposobuju genitalne bradavice, ine mozu sposobit rast nadorovych buniek na krcku maternice...preto sa chodi gynekologovi raz rocne na preventivku, v ramci nej ti kazdy rok robi cytologiu-odber vzorky z krcka, aby vysetri ci bunky nebujneju...ak ano, urobi sa konizacia-odstrania podozrive tkanivo. Rakovina krcka a maternice sa vyvinie za dlhsi cas, preto staci robit tieto kontroly raz rocne...
staci ti taka odpoved? :-)

Shayleen

Bože táto otázka má teraz dostala do extrémneho záchvatu schmiechu. Tak vieš čo rakovina nie je prenosná choroba! Cize nedostaneš ju ani p.s ani pettingom.