Dialýza

Nika_Nika

Ďakujem.
Snažím sa nevzdať všetkého a zatiaľ si žiť život tak ako doteraz.
Dnes som sa vrátila z nemocnice už mám fistulu a ako ďalej budem vedieť v pondelok.
Obličky mi začali zlyhávať postupne po opakovaných infekciách. Za každým mi boli nasadené antibiotiká a nikto nepripisoval moje problémy obličkám.
Teraz som sa náhodne dostala k inému lekárovi a až tam sa zistilo chronické zlyhávanie obličiek. Údajne mohli byť príčinou aj antibiotiká, ale už to na podstate aj tak nič nezmení, žiaľ.
Lombardo1981, držím palce, aby si vydržala bez dialýzy.

menma

teda je to fakt kruté že človeku za z jedneho dna na druhý uplne zmení život... no a to bude len horšie v tejto dobe je chorý skoro každý najmä kôvli potrave kde su same ečka z ovocia a zeleniny sa stavjau pomaly jedy... kôly hnojívam a vitaminy su fuč.. no držim palce teda ja osobne by som sa asi psychicky zrutil.. tiež mam problemy už rok ale neviem čo to spôsobuje a zatial (klop klop) mi nič nenašli okrem chrbta a zapal žaludku čo je tiež dost neprijemne

lombardo1981

Nemáš za čo.
Tak to mi je strašne ľúto. Smiem sa spýtať, či to prišlo náhle? Neviem aký je to pocit, keď človek dialýzy neprežije. Síce celý tvoj život (16 rokov) bojujem s tým, aby som na nej neskončila. Som v percentách, kedy je už potrebná. Našťastie sa mi moje zlyhávanie podarilo kompenzovať.
Neupínaj sa na to, že si v živote mala plány a že ti ich dialýza vzala. Možno to nakoniec tak ani nebude. Si ešte mladá, máš život pred sebou, tak si ho zbytočne nestrpčuj myšlienkami na to, čo mohlo byť. Upriamuj sa na to, čo bude.
Dávaj na seba pozor.

Nika_Nika

Ďakujem!
Mne bola odporučená hemodialýza. Viem aj o peritoneálnej a lekár mi sám povedal, že by mal dať pacientovi na výber, ale on odporúča hemodialýzu.
Mám ísť na chirurgii, zrejme kvôli fistule, ale aj o tom viem len toľko, že prebieha v miestnej anestézii a trvá cca 25 min..
Dialýzu budem zrejme potrebovať do konca života a nevylúčili ani transplantáciu obličiek.
Úprimne povedané, neviem si predstaviť svoj život do budúcna keďže som mala plány a takto sa moje sny o plnohodnotnom živote rozplynuli. :-/

lombardo1981

A povedali ti, že na ňu budeš musieť chodiť do konca života alebo ti bude stačiť niekoľko sedení?
Existujú dva spôsoby: hemodialýza a peritoneálna dialýza. Pri oboch je potrebné najskôr vytvoriť cievny prístup. Pri prvej je to fistula a pri druhej sa do brušnej dutiny zavádza katéter.
Ak ju budeš potrebovať do konca života, tak ti odčerpá dosť hodín týždenne. Trvá približne 4 ž 5 hodín. Robí sa 2 až 3x týždenne. Niekedy aj častejšie. Toto platí pre klasickú hemodialýzu. Sadneš si na také veľké kreslo, napoja ťa prístroj a ty čakáš, kým neskončíš. Zatiaľ si môže niečo čítať. Pri peritoneálnej sa čistenie vykonáva permanentne v brušnej dutine. Je pre pacienta trochu zložitejšia.
Ak ťa čaká do konca života, diéta sa pre teba stane smrteľne dôležitá:
Čo sa týka bielkovín, tie treba obmedzovať. Ale zase nie až príliš, pretože to nezlepšuje prognózu renálnych funkcií. Množstvo prijímaných bielkovín by malo byť cca 0.6g/kg. Najlepším zdrojom sú živočíšne bielkoviny, pretože obsahujú viac esenciálnych aminokyselín.
Treba sa vyhýbať sa jedlám s vysokým obsahom kália (draslíka). Jeho vyššia hladina môže zapríčiniť poruchy srdcového rytmu až zlyhanie srdca. Jedlá s vysokým obsahom: banány, marhule, broskyne, čerešne, višne, hrozno, slivky, sušené ovocie, sušené hríby, kompóty, mušty, orechy, surová zelenina (okrem hlávkovej kapusty, šalátových uhoriek). Varením sa zo zeleniny i zemiakov do vody vylúči cca tretina až polovica draslíka. Ale vodu treba zliať.
Ďalej sa treba vyhýbať jedlám s vyšším obsahom fosforu. Keďže CHRI spôsobuje, že sa zvýšené vylučovanie parathormónu, ktorý má za úlohu vylučovanie vápnika z kostí. Čím dochádza ku poškodeniu kostí a hromadeniu fosforu v tele. Potom sa následne vytvorí tzv. kostný uremický syndróm. Množstvo by nemalo presiahnuť 1g/kg. Nevhodný je mak, kakao, čokoláda, droždie, prášok do pečiva, mandle, syry (najmä s vysokým obsahom tuku), ryby s veľkými kosťami. Vhodná je kyslá smotana, sladká smotana, šľahačka, zmrzlina, kukurica, figy, hovädzie mäso, zajačie mäso, slanina.
Vápnik (kalcium) je veľmi dôležitý. Najmä preto, aby sa znižovala hladina fosforu v krvi. Jeho množstvo by malo byť cca 1.5g/kg. V tomto ohľade sú veľmi vhodné antacidá, ktorých "nežiadúcim účinkom" je znižovanie fosforu a uhličitan vápenatý, ktorý na seba viaže fosfor.
Dôležité sú aj vitamíny. Najmä vitamíny zo skupiny B, predovšetkým vitamín B6 alebo pyridoxín. Ďalej vitamín C, vitamín E, kyselina listová a v nižších dávkach aj vitamín D. Vitamín B6, vitamín C a kyselina listová sú dôležité pre krvotvorbu (jednou z funkcií obličiek je vylučovanie hormónu erytropoetín, ktorý riadi tvorbu červených krviniek).
Nakoniec je veľmi dôležité železo. Drvivá väčšina dialyzačných pacienotv trpí na anémiu z nedostatku železa. Ale dosť často je súčasťou dialýzy, takže ho netreba nejako zvlášť dopĺňať.
Drž sa moja.