Mazová zátka (stvrdnutý cerumen)

Táto diskusia patrí k článku: Mazová zátka (stvrdnutý cerumen)
Mazová zátka (stvrdnutý cerumen)

Mazová zátka je nahromadenie ušného mazu (spolu s odumretými bunkami, uvoľnenými chĺpkami a prachom z ovzdušia) vo zvukovode. Príčin vzniku je mnoho - nesprávna hygiena, nadprodukcia mazu či iné poruchy. S jej odstránením pomôže lekár, no dá sa tomu predísť?

Antona

Tu špinu v uchu som si sám zarazil do vnútra ucha.
Pomoc je zobrať si injekčnú striekačku (bez ihly!) natiahnúť do nej teplú cca 40°C mydlovú vodu.
Nakloňte hlavu nad umývadlo a vystrieknite tlakom do ucha. (Ucho je nadol, vystrek je prudko nahor).
Po prvý krát som mal obavy, ale nič to nie je. Voda vytečie i so špínou. Silu výstrekov som zvyšoval až na maximum. Nepociťoval som žiadnu bolesť, naopak aj pri najsilnejšom výstreku to pôsobilo vcelku príjemne.
Vyplavia sa malé a aj väčšie kúsky hutnej špongiovitej hmoty svetlo-sivej farby (cca 90%) a hnedej farby (cca 10%). Kúsky v celkovom objeme cca väčšej guľky hrachu.

Tak dlho striekať tlakom teplej mydlovej vody do ucha, až sa špunt z mazu uvolní (odlepí) a voda ho vyplaví von. Striekal som si to dlho a až asi na 15 výstrek to pomohlo. Von s vodou sa začali vyplavovať kúsky mazu. Ihneď sa mi uľavilo a začal som na ucho počuť. Potom ešte asi ďalších 5 povinných výstrekov a ucho už zostalo čisté.

Osvedčila sa mi veľmi teplá mydlová voda. Do vody som nalial tekuté mydlo a rozmiešal.
Odporúčam čistiť obidve uši jedine takýmto spôsobom, minimálne aspoň 1x týždenne.