Antidepresivum Sertralin Actavis - skusenosti

Príspevok v téme: Antidepresivum Sertralin Actavis - skusenosti
simkik000

Ahojte, mam otazku ohladom tohto lieku, ako na vas posobil, po kolko dnoch prisli ucinky a ci vam nejak radikalne pomohol v zivote :)
Este ma zaujima, kolko ste mg museli brat, lebo ja zatial mam len pol tabletky si davat.
Bola mi diagnostikovana depresia, uzkost a socialna fobia myslite ze mi ten sertralin moze pomost ? Mam samozrejme este k liecbe aj psychoterapie kazde 2 tyzdne.
Dakujem.

alexis256

Ahoj! Brala som sertralin skoro dva roky. Ako je to štandardné, postupne sa mi zvyšovala dávka, od 25mg az po 100 (maximum je asi 200). Určite som pociťovala zmeny k lepšiemu čo sa týka môjho spoločenského života, povedala by som, že chvíľami som bola až príliš odvážna (čo tiež nie je žiadúce). Sertralin som nakoniec vysadila, ked vo mne vyvolal take silne pocity depresie, až som sa takmer uchýlila k samovražde.
Existuje mnoho dokumentov o antidepresivach, v ktorých sa dozvieš, že neprinášajú nič dobré. Tvrdia to aj úznavaní lekári. Mnoho ľudí dohnali k tomu aby pripravili o život seba alebo iných ľudí (napr. keď sa mladík rozhodol vystrielať školu), taktiež sa u niektorých pacientov objavili veľmi vážne zdravotné problémy, ktoré nie raz taktiež viedli k smrti. Stačí si to vyhľadať na YouTube, od plačúcich mamičiek detí ktorým sa to stalo, až po nezaujate sa vyjadrujúcich odborníkov, nájdete všetko. Na psychické choroby neexistuje liek, to je fakt, jediné čo pomôže je podpora blízkych ľudí. Odporúčam ti navštevovať psychoterapie (úžasná vec, ktorá naozaj dokáže pomoct) a liekom sa vyhýbať. Nehovoriac o tom, že sú rovnako návykové ako drogy. U antidepresív ako u mnohých iných produktov, ide hlavne o to zarobiť peniaze.

[zruseny35]

Ahoj...ja som ho brala ale len 2 mesiace-vysadila som ho . V tom čase som mala dosť prolemov,ale ten liek nejak žial nezaberal a mala som často pocit,že zaspím doslova na prechode prechodcov-bála som sa chodiť v tom čase aj na nakup ( bývala som vo väčšom meste).Navyse som mala v tom čase srdcove problemy-s chlopnou,tak som pri užívani tohto lieku pociťovala ako mi bije srdce "inak",akoby sa "spomalilo" hocikedy,inak tlklo.
Inak ma trápilo aj to,že psychiatrička sa ma len opýtala prečo som prišla,a veci okolo depresie mi ani nevysvetlovala.(to ja som s tým prišla)
PS: neviem či všetci psychiatri su taký ale ja by som psychiatrickemu pacientovi odporučila okrem tých liekov aj psychologičku-spraví človeku "poriadok v hlave" a ten mi vtedy velmi chýbal.
Dnes som ok, bez liekov...

annika255

Ahoj simkik,
mam skusenost s tymito liekmi, pred niekolkymi rokmu uzivala jeden rok a potom este pol roka po prestavka pol tablety.
Neviem presne tu dobu, ale tak nejak.
Ucinok sa mal dostavit po 2 -3 tyzdnoch, ale nebolo to u mna tak.
Ucinok bol z mna taky, ze akoby sa mi depresivne stavy zlepsili hned, ale v tej dobe som zaroven vyrazne zmenila prostredie (prisla z mesta, kde som pracovala k rodine, ktora mi bola oporou, pomohla mi vybavit PN-ku do prace a ako tak mi dodala silu), a kedze psychiatrovi som isla hned po tej zmene, aj lieky hned v ten den, a zacalo mi byt lepsie (z toho akutneho) este skor nez udajne lieky mali zacat ucinkovat, takze to pripisujem skor tej zmene prostredia. Potom nejake zmeny velmi neboli, ale verila som tomu, ze keby som to neuzivala, tak sa mam horsie, tak som to brala. Po roku som tomu zrejme prestala verit a prestala som to uzivat, len kontroly u Dr.
Pytas sa, ci mi to radikalne zmenilo zivot, skor ta navsteva psychiatra samotna mi pomohla, ze som sa dozvedela, co je to depresia a tak, teda ona mi to len diagnostikovala, co to je som si precitala ja.
A verim, ze mi to pomohlo hlavne v tom druhom obdobi - uzivala som pol tabletky, doktorka tomu hovorila detska davka. Dodavalo mi to taku istotu, ze zvladnem zivot, aj ked zatial sa nemam dobre. Istotu pokusat sa o veci (vtedy som este nechodila na psychoterapiu, neskor ano, to je zaklad mat niekoho na zdielanie situacii v zivote), ktore by mi mohli zlepsit zivot. Potom mi aj umrel otec a ta pol tabletky bolo presne pre mna, podla mna mi to pomohlo prekonat akutne emocie po tejto strate.
Ja ale neverim tej serotoninovej teorii. Psychiatricke lieky su podla mna nieco ako placebo efekt (to je silny efekt), preto je pre mna dolezity vztah s doktorom. Ta tabletka je akoby pripomienkou, ze doktor mi veri, a tak si verim aj sama.