Chef alebo Santoku

dalsi

veru ten na tom obrazku ma preliacinky hodne nizko. Mam ine, kde su preliacinky vyssie.

Co som mal v rukach /sada Damaster D1022 56776/, ze som s nimi robil, tak Damaster noze /vraj damascenska ocel, ale je to len leptany vzor/, boli perfektne. Mali vybornu ergonometriu, perfektne sa s nimi pracovalo, ostrie drzalo dobre. A ten leptany vzor zdrsnoval ostrie tak, ze sa nan krajane lepilo iba minimalne. Kebyze teraz kupujem Santoku noz, tak hned kupim DAMASTER D1038 18cm /alebo opat tu sadu/, alebo DAMASTER D1015 18cm. Preferoval by som asi ten D1038 pre jeho oblu rucku, jej tvar a jej sikmejsi sklon. Lepsie sa bude drzat v ruke, ked sa bude robit zhora na kuchynskej doske, ak je clovek vyssi.

Chef noze maju byt vraj hrubsie ako damaster a viac su vhodnejsie na porcovanie s tvrdymi slachami. Osobne vsak na vykostovanie pouzivam original vykostovacie noze, ktore su na to vhodnejsie, uzsie a lepsie sa s nimi naraba, ako 1 noz univerzalne.

Trebars ta sada, co som sa o nej zmienil, je taky zaklad. Maly noz na supanie, stredny univerzal a santoku na vsetko ostatne. Vcera som nim /tym Santoku zo sady/ krajal papriku-kapiu na tenke kusky ako vlas...

Seven

Tak ja osobne som z mojej praxe zistil, že mi vyhovujú tiež kratšie nože. Sú trošku obratnejšie a krájam aj keď s nožom Santoku nemám nejaké velké skúsenosti sa chcem spýtať ako je to s ostrením. Pripadá mi, že keď sú tam tie preliačinky tak o chvíľu nebude z čoho brúsiť. Nie je to ostrie moc krátke? vydrží ti dlho ostrý?

dalsi

viac oblubujem Santoku. Su trochu kratsie, ten na obrazku ma naviac preliacinky, ktore maju branit lepeniu krajaneho materialu.

Noz si treba dobre ohmatat, ci je vyvazany, ci sadne do ruky a vyskusat, ako sa s nim pracuje. To je najlepsie.

Okrem toho si treba pozriet aj ine parametre, ako vybrus, hrubku, vahu, ergonometriu uchytu a hlavne, co s nim chcem robit a akym stylom chcem krajat.