Stava sa z neho namysleny snob

Príspevok v téme: Stava sa z neho namysleny snob
neista som

Priatel sa vratil po pol roku z Irska. No po navrate je ako vymeneny. Zmenil sa v spravani, je velmi sebavedomy a doslova namysleny. Pohrda vsetkym v meste a stale porovnava s mestom kde za ten polrok zil. Vsetko je tu na svk biedne, mizerne, nemoderne a zaostale. On sam sa zacal obliekat tak ako sa dovtedy neobliekal. Predtym nedbal velmi na vyzor a teraz chodi zrazu do kadernictva, nakupuje satstvo lebo ako vravi musi byt cool nie ako slovenski dedinski gacovia, chodi len do vyberanych restik a kaviarni lebo on sa chce najest na urovni. Pohrdat zacal aj mnou. Vraj niesom velmi na urovni, nemam sa bavit s tou a tou, co to mam za blbe kamosky, mam si najst novu pracu a nie taku podradnu, pracujem ako predavacka v textile ale ja som rada, ze v dnesnej dobe vobec pracu mam a niezeby som este frflala ako on. Keca mi do toho ako sa mam obliekat co predtym nerobil a bolo mu to v podstate jedno. Este aj do ucesu mi zacal kecat. Ja ho nespoznavam. Meni sa v snoba a lezie mi na nervy z toho aky mudry a sikovny je zrazu, ze vsetko vie len on najlepsie, len on to dokaze, len o vie ako co treba spravit, len on on on ....
Tam pritom robil len na sklade a potom kdesi v pristave s rybami a neskor v jednej restauracii. Boli tam viaceri a spolu s nim este dvaja z naseho mesta. Aj na nich vidim, ze sa zmenili povahou a spravanim. Vsetci su taki snobski odrazu az sa s nimi neda vydrzat. Len sa hadame. Chcela som s nim ist na jedne trhy ktore sa u nas v meste konali pred par tyzdnami tak mi povedal ze to tu u nas niesu ziadne fest trhy ale brakovina. Potom som chcela ist s nim na kolotoce s mojou neterkou a sestrou a on ze take kolotoce ake su na svk su naprd ze to som este nevidela kolotoce v prateri. Lebo medzitym uz bol s kamosmi aj tam. On stale len tie fest restiky, kaviarne, len butiky s oblecenim a kozmetikou. Bavi sa len s ludmi na urovni ako to on nazyva. Prestavame si spolu rozumiet a viac sa vieme nezhodnut v nazoroch ako zhodnut. Mna to uz nebavi a neviem co bude dalej. Co mi radite, ma to s nim este nejaku buducnost. V decembri ma ist opat do Irska, ze vianoce na svk nestoja za nic ani silvester. Ze Dublin je super pocas vianoc vyzdobeny a silvester je tam fasa. Uplne zacal pohrdat svojou rodnou zemou a vsetkym co s tym suvisi. Najradsej by som mu jednu vylepila a vykricala mu vsetko do tvare co si o nom myslim. Ma 31 rokov. Sme len priatelia aj ked neviem ako este dlho :(
Dakujem ak ste to docitali dokonca. Rada si precitam vase nazory, dakujem.

Slobodna

Prečo sedlák? Tak dostal sa k peniazom, ktoré pred tým nemal. Teraz je vo fáze, kedy porovnáva neporovnateľné.
Ondrej: definuj pojem úmerne bohatý :) aký vzorec, resp. priamu úmeru na to použiješ? Podľa mňa je to dosť individuálne a rozdielne - tak ako aj platy v rôznych častiach Slovenska, nehovorím už o porovnaní platov zahraničie-Slovensko.

Nezdá sa vám tak trošku, že tí, ktorí na neho nadávajú, sa správajú presne ako on? Len opačné garde.

5.5 elsa

ondrej 333 presne tak tie peniaze mu vydržia na istý čas a zasa bude tam kde bol takže sedliak ktorý sa dostal k trošku viac peniazom a zamávalo to s ním neuniesol to :)

Ondrej_333

No dievča :), len to riešime - či ten kto pracuje a je ekonomicky produktívny a teda užitočný je aj k tomu úmerne bohatý. A ja tvrdím, že nie a platí to na celom svete, nielen v SK.

Samozrejme, že peniaze každý rieší. Ale ak dievčina, čo založila tému píše pravdu, tak mne sa zdá, že ten jej chlapec im pripisuje príliš vysokú dôležitosť a správa sa ako "sedlák".
To, že si on zarobil pár drobných naviac, ešte neznamená, že my tu sme opice a žijeme na stromoch.

5.5 elsa

ten muž nie je žiaden snob on je obyčajný robotník ktorý sa dostal k viac platenej výplate taký ozajstný snob nerobí na takého už dávno robia iní pre ľudí milionárov je toto obyčajná spodina presne takisto ako pre írov buzerujú ho tam za pár eur lacná pracovná sila za ktoré ho zoderú s kože pána dôležitého toto keby povedal prosperujúcemu podnikateľovi-milionárovi tak by sa mu vysmial do tváre :)

Slobodna

Chlapci vy tu čo riešite? :)
užitočnosť v štáte sa predsa vníma z hľadiska ekonomickej produktivity - to znamená, kto pracuje je ekonomicky produktívny a teda užitočný.
Niekto tu písal, že posudzovať ľudí podľa peňazí nie je správne, ibaže to robia všetci, aj tí, ktorí tvrdia, že nie.
Zoberme si príklad - aký majú ľudia postoj k nezamestnaným alebo bezdomovcom, teda k neužitočným, neproduktívnym jedincom. Určite nie pozitívny. Málokto verí tomu, že drvivá väčšina z nich sa svoj stav pokúša zúfalo riešiť. To nie je hodnotenie ľudí na základe peňazí?
Či chceme alebo nie, každý peniaze rieši.
Nemyslím si, že ten chlap sa vyvyšuje, alebo pozerá na ľudí cez prsty. On nazerá UŽ na veci a ľudí iným spôsobom. Pre zakladateľku témy a niektorých jedincov tu nepochopiteľným. Sú to dva odlišné svety, ktoré vytvárajú dva odlišné pohľady.

Ondrej_333

Dobre, zabudnime na to, že Slovensko je akciová spoločnosť, ktorú vlastní zopár firiem a aj to, ako k tomu prišli ...
Ale aj tak táto nerovnováha užitočnosti a zárobku nie je minoritný jav. Zober si ľudí zamestnaných v nadnárodných firmách od maloobchodu až po firmy typu VW. Tá istá práca na SK, iný zárobok ako od SK na západ.
Ďalej koľko je ľudí v štátnych službách a koľkí sú užitoční? Porovnaj ich platy napríklad s poľnohospodárstvom.
Ja tu naozaj nevidím úmeru medzi užitočnosťou a bohatstvom.

ctrlf2

ondrej len ty si spomenul uplne minoritne javy ktore sa sice stavaju ale len uplne zriedkavo a pritom ich prezentujes ako nieco uplne bezne, alebo takmer pravidelne. pravidlo ale naopak je, ze medzi peniazmi a uzitocnostou (subjektivne vnimanou samozrejme, u kazdeho jednotlivca je uzitocne/dolezite nieco ine) je dokonala priama umera a ten kto je uzitocny je aj bohaty. a to ze na slovensku existuju nejake polomafianske stbacke zivly ktore neumerne zbohatli je takisto skor charakteristikou nasej zaostalosti nez dokazom ze pravidlo o ktorom hovorim je v principe chybne.

Ondrej_333

Obávam sa, že si to moc idealizuješ. U nás je veľa bohatých nie preto, že sú schopní, ale preto, že sú "schopní všetkého".
Málokde platí úmera medzi užitočnosťou práce jednotlivca pre spoločnosť a jeho zárobkom.
Práca/služba je komodita, ako všetko iné a má len takú hodnotu, akú ti ten čo ti ju dáva/chce ponúkne a ty si ochotný akceptovať. Nič nemá spoločné s tým čo vytváraš - či si užitočný, alebo škodíš. A je jedno, či podnikáš, alebo si zamestnanec.
Nepodceňuj vzdelanie - ak si ho niekto kúpi - nekúpi si vzdelanie, ale len kus papiera. Pokrokové myšlienky priniesli vždy len vzdelaní ľudia a často napriek tomu zomreli v chudobe.

ctrlf2

dalsi, ved samozrejme ze nejaky schopny clovek ktory ma len zakladnu skolu a vie napriklad podnikat zarobi viac ako nejaky opilec kdesi na katedre humanitarnych pavied v hornej dolnej... rozdiel v mentalite nespociva vo formalnom vzdelani ale v tom, co spolocnosti jednotlivci skutocne prinasaju, ako su uzitocni pre druhych a ako sa spravaju. a to sa odzrkadluje vsade, aj na cestach, v restauraciach, na uradoch, v sluzbach firiem, na sudoch, v nemocniciach, v rodinach, vsade... a formalne vzdelanie si dnes moze zaobstarat zvlast na slovensku doslova kazdy imbecil, tak neviem naco to sem pleties kedze to nema s mentalnou vyspelostou spolocne vobec nic. rata sa kolko vies spolocnosti dat, aky mas pre nu prinos, ako si produktivny, uzitocny, aku mas pre nu hodnotu a tato hodnota sa vyjadruje v peniazoch. ked budeme schopni vytvorit take bohatstvo a take bezpecne a pre zivot cloveka priaznive prostredie ako Spanieli alebo Taliani, potom si mozeme hovorit, ze sme na ich urovni.

Fleur-de-lis

no, nesúhlasím. Aj keď rozumiem čo tým myslíš.
Ja som rada, že keď som vyrastala nebol materializmus u nás tak silný. Na západe na tom mentálne nebudú o toľko lepšie, lebo síce vedia vyrobiť peniaze, no netušia čo je v živote naozaj dôležité. Tak nech si tie peniaze užívajú a s nimi aj prázdnotu v živote, ktorá sa s prehnaným materializmom skôr či neskôr dostaví. A ten materializmus som videla na vlastné oči vo viacerých krajinách.
Chudobní ľudia majú to šťastie, že si dokážu veci a vzťahy vážiť. Kto má všetko, pomaly nevie, čo to znamená si niečo vážiť...

Slováci sú aj šikovní aj múdri, akurát možno menej odvážni a pesimisti prevažne.

Ale ja nepovažujem žiadnu spoločnosť za horšiu alebo lepšiu ako je tá slovenská.