Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?

Príspevok v téme: Ktoré jedlá sú zdravé? Môžete ich vymenovať?
3D

Už som úplne dezorientovaná z toho množstva odporúčaní ktoré sa týkajú jedla. V každej knihe je pomaly niečo iné. A o článkoch ani nehovorím. Aj každý "odborník" radí inak. Nemám v tom vôbec jasno, preto vás chcem poprosiť či mi na základe vlastných skúseností viete odporučiť nejaké konkrétne potraviny, ktoré sú pre zdravie prospešné. Myslím vymenovať napr. ovocie, zeleninu, ktoré druhy múky alebo obilnín, ktoré oleje, tuky, bielkoviny, ak mlieko, tak aj ktoré konkrétne mlieka a mliečne výrobky. Čím mám sladiť, keď cukor je škodlivy atď. Čím prípadne dochucovať potraviny, ktoré koreniny alebo príchute zvoliť.
Chápem, že každé telo je iné, ale tak snáď sú aspoň nejaké všeobecné zásady alebo odporúčania. Chcela by som sa konečne začať zdravšie stravovať, ale som veľmi zmätená z množstva rozdielnych informácií, neviem proste ako začať.
Ďakujem všetkým, ktorí si dajú tú námahu a pomôžu mi v tom.

vitavi

Pri alergii na pšenicu máš možnosť jesť bezlepkové obilniny - ryžu natural, pšeno, kukuricu, pohanku a amarant. Jedz prevažne kaše, placky, halušky, knedlíky a cestoviny.
Pri alergiách vylúč i mlieko a mliečne výrobky a ovocie, stav sa po čase zlepší.

Fleur-de-lis

hanka, možnosť si doma piecť je úplne vylúčená?
No záleží o čo ti ide. Či len sa vyhnúť tomu najhoršiemu čo nesmieš, alebo celkovo dosahovať postupne ideálne stravovanie?
Ak nesmieš pšenicu a môžeš si chlieb len kúpiť, tak skús 100% ražný, ak taký niekde v pekárni nájdeš. Problém s kupovaním bezlepkových je, že majú dobu trvanlivosti ohromne dlhú a to ti správne napovedá, že zdravé to byť nemôže...
Ja osobne prechádzam na bezchlebový režim. Jem vajcia, ryby, zeleninu, mäso, zemiaky (najlepšie tie prírodné druhy), občas orechy a semienka. Olivový olej do studenej kuchyne, kokosový do studenej a teplej, ghee... Mliečne momentálne nie, ale teoreticky sú nepasterizované kyslomliečne ok.

Postupne znižujem množstvo sacharidov a vraciam metabolizmus a organizmus do jeho prirodzenej polohy, teda trávenie tukov a využívanie energie z tukov (samozrejme tých zdravých tukov).

Jeden čas som si piekla bezlepkové chleby doma, ale proste mám sa lepšie keď sa akýmkoľvek obilninám vyhýbam a sacharidy skôr dopĺňam cez sladké zemiaky a podobne...

hanka yri

Ja mam. Kazdy napise co vsetko je skodlive a nezdrave; ale co potom ostane?? Poradte alternativy...napriklad aky chlieb si mam kupit ked nemam moznost si doma piect? Alergia na psenicu a mlieko. Dakujem

GoFruit

Fleur-de-lis, konečne to niekto napisal. Sranda ako sa ludia boja ovocia, niekto im nieco nabubukal, aby ani nahodou nejedli tu najzdravsiu alebo jednu z najzdravsich veci na svete a pritom jedia tolko ovela horsich veci. Treba si veci zazit a potom strasit. Na druhej strane, niekto kto este ani nevyskusal jest ovocie nalacno o tom nema ani ponatia. Aj o 21 hod vecer pokial je nalacno je ok. Ale ludia casto nemaju stravene jedlo a daju si ovocie a priberu a citia sa zle. Pokial nie ste na cisto surovej teda zivej strave nemozete ovocie sudit , pretoze nemozete vediet co presne z konzumovaneho vam robi zle a ci to nie je kombinacia ovocia a ineho.

zuzi74

Tiez si myslim a preto si aj vecer nemam problem dat jablcko:-) Akurat sa snazim dodrziavat ten hodinovy odstup od jedla.

Fleur-de-lis

hmm, ak sa človek celkovo stravuje zdravo, teda minimum sladidiel a bielej múky, tak podľa mňa ten prirodzený cukor v jednom ovocí nemôže uškodiť ani o deviatej večer :)

zuzi74

Ovocie by sa malo jest doobeda z toho dovodu, ze obsahuje viac cukru a preto je vhodna konzumacia dopoludnia pocas aktivnej fazy dna, kedy energiu z cukru telo vyuzije.
Ale vseobecne plati, ze ovocie treba jest vzdy nalacno a nemiesat s inym druhom jedla, aby nezacalo v zaludku kvasit. Prestavka medzi ovocim a jedlom by mala byt minimalne 1 hodinu.

Maoam

ked si v hlave premeliem, co jedavali moji stari a prastari rodicia, tak zili velmi zdravo - po tejto stranke...a napriek tazkej drine od detstva sa dozili vsetci velmi vysokeho veku v dobrom zdravi, vsetka cest