Oplatí sa sporiť v banke?

Sporo

Pýtam sa hlavne kvôli tým nízkym úrokom, čo ponúkajú, že poväčšine to nepokryje ani infláciu, len možno zarobím pár centov ročne, a ak započítam infláciu tak, či onak, mám menej peňazí ako som mal na začiatku roka. Síce budem menej stratový ako keby by mali byť peniaze len doma v skrini...
Čo ma najmä odrádza od sporenia, že nemám okamžitý prístup k peniazom a v prípade že by nastala nejaká recesia v ekonomike, peniaze rýchlo stratia na hodnote a ja s tým nebudem môcť nič robiť.

sklxa

Ved ked niekde brigaduje tak predpokladam ze mu chodi vyplata na ucet, cize zriadit si osobny ucet a k tomu sporenie nie je ziadny problem. Verim tomu ze keby si ich odklada bokom doma tak onedlho nebude mat nic, lebo bude vediet kde su a bude si brat z nich ked pojde s kamosmi von atd.. :-D
A v tej prima banke som pozrela este raz je tych max 100 eur pre klasicky osobny ucet, pre studentsky je to 50 eur.

wreck

pri takych nizkych vkladoch a dnesnych urokovych sadzbach by som povedal, ze sa to skoro ani neoplati. maximalny urok, ktory dokazes ziskat bez roznych dalsich podmienok je 1,20% rocne (zuno.sk). to znamena, ze ak vlozis 20€ mesacne, bude ti trvat 3 roky, kym ziskas cisty vynos necelych 11€.

velky pozor na odrby typu primabanka.sk. k sporiacemu uctu musis mat zriadeny bezny ucet, ktory ta ako studenta stoji 1,90€ MESACNE. pri vklade 20€ mesacne na jeden rok a urokovej sadzbe 5% rocne na urokoch ziskas 6,60€ (pred zdanenim). lenze za bezny ucet za ten rok zaplatis 12*1,9 = 22,80€. nijako nevies splnit podmienku aby si ho mal zadarmo - priemerny denny kreditny zostatok 1000€. k jednemu beznemu studentskemu uctu mozes mat najviac 3 sporenia. takze ked na kazde posles mesacne 20€, suhrnny hruby rocny vynos budes mat 3*6,60€ = 19,80€. to je 16€ cisty vynos. banka ta prave podojila o 22,80€-16€ = 5,20€. takze nielen ze si nezarobil ani cent, ale este banka s tebou vydrbala a musis jej NAVYSE zaplatit vyse 5€ za studentsky ucet, ktory si vobec nepotreboval.

pre teba to zacne byt vyhodne, ak na KAZDY z tych troch uctov MESACNE vlozis minimalne 29€ alebo na JEDEN z tych troch MESACNE 87€.

podobny model ma sberbank pri produkte sporiaci ucet, ktory ti zriadi len k uz existujucemu beznemu uctu, ktory vsak mesacne stoji este viac nez v primabanke.

vzhladom na sucasnu situaciu je najdolezitejsie NEPLATIT ziadne zbytocne poplatky za sporenie a nenechat sa zlakat na zdanlivo vysoky urok (odstrasujuci priklad som tu uviedol). malo by ti pripadat dostatocne absurdne, ze banke PLATIS za to, ze jej davas k dispozicii SVOJE peniaze. drzost bank nepozna hranice, preto je na tebe, aby si si dopredu zistil vsetky podmienky sporenia.

najmensiu ostaru budes mat v banke, ktora ti bez dalsich podmienok zriadi jeden sporiaci ucet, ktory ti bude zadarmo viest a da ti na nom aspon 1% rocne. momentalne viem len o jedinom takom a to je sporenie plus na zuno.sk.

priamu skusenost s nim nemam, ale podobne vyhodny produkt vzhladom na to, kolko chces sporit, asi nenajdes. hladat ale odporucam urcite.

zacat mozes napriklad na financnahitparada.sk

sklxa

Prima banka ponuka urok 5%. K uctu si mozes zriadit 3 sporiace poducty, na kazdom je max vklad 100 eur, sporit mozes min rok max neviem presne, pozri si stranku:)

mate59

každé sporenie sa vyplatí i keď dnes úročia banky vklady veľmi nízko, je to max. do dvoch percent.Sporiaci účet vedú bez poplatku, možeš sa rozhodnúť pre internetovú banku alebo kamennú,úrokové sadzby si pozri na ich stránkach,zaujímavý úrok dáva napr. Sperbank.I ked je nízká inflácia, úroky nízke, sporenie je vždy správna vec a pomaly si nasporíš na niečo, lepšie ako peniaze hned minút.