Moze ist o schizofreniu?

Príspevok v téme: Moze ist o schizofreniu?
direngrey

uz asi 6 rokov mavam velke problemy s ludmi. som uplne sama, nedokazem s nikym naviazat kontakt, nedivam sa do oci an vlastnej matke, proste vzdy uhnem, som nedoverciva a casto sa mi stane, ze ked sa nad niekym zamyslim, pocujem ho rozpravat, niekedy to pride aj samo ze zrazu viem co si mysli aj ked je 100km daleko ten nejaky clovek ak je to o mne. Je to somarina ja viem, ale ono z casti by nieco mohlo aj sediet. A to ma stve, vrta mi v hlave a izolujem sa kvoli tomu postupne od vsetkych ludi viac. V praci so ziadnou kolegynou nevyjdem, len s muzmi sa mi da vyjst. Kazdy den rozmyslam ako ich nachytat, prekabatit ako ich psychologicky dostat aby sa zahanbili za to co rozpravaju. Lebo nieco aj ozaj rozpravaju, co mi bolo aj inou osobou potvrdene. Pripadam si ako taky pomateny spion v kriku co sa sto rokov neumyval lebo len sleduje so zbranou v ruke.
Napadlo ma ci tie hlasy nemozu byt nejaka forma schizofrenie, ze som si to navodila tou nedovercivostou, ci mi nepreskocilo z toho.

kop11problem

Áno, aj podľa lekárov je spúšťačom schizofrénie stres.
Napr. ja, zažil som despotizmus svojho nadradeného voči mojej osobe, cirka rok mi išla tá persóna po krku, to bolo šialené.
Potom som pracoval ako prekladateľ cirka päť rokov pre jednú agentúru. Pracoval som od rána do večera, týždne, mesiace, bez oddychu, stále len práca a práca a práca. Ja som mal v tej kombinácii asi všetky zakázky. Hlavne, že faktúry mi na konci mesiaca vždy zosekali, aby som sa nemal asi veľmi dobre.
Potom som zažil katastrofálne manželstvo, zo strany manželky neboli voči mne žiadne city.
Z toho všetkého som sa jedného dňa psychicky zrútil a skončil som na dôchodku.
Zažil som všetko možné, od hlasov až po ťažké depresie.
Dnešná doba je fakt brutálne ťažká...

emalea

direngrey...súhlasím...dneska je taaak komplikovaná a zložitá doba, komplikované medziľudské vzťahy-pracovné, rodinné, partnerské atď. atď, že človeku musí aspoň občas z toho všetkého v hlave zahrabať!!!

direngrey

vravi sa, ze blazon nevie, ze je blazon, nechcem sa vyhovarat, ze za moje problemy mozu ludia akych mame v praci a tie vztahy..a ze blazni su potom teda oni. ja budem mat diagnouzu schizofrenika a len preto lebo mam sebereflexiu? do certa aj s tym..keby ludia vedeli do oci povedat pravdu, keby mali tie gule na to a nie ohovarali sa za chrbtom a robili sa podrazy a tlaky, nikomu by nesibalo..keby toto svet nepoznal, tak by bolo mozno o polovicu menej chorych na hlavu..

kop11problem

Počutie hlasov je forma psychózy, čiže liekom na schizofréniu sa nevyhneš.
Najdôležitejšie je podľa mňa povedať Dr. pravdu, ale aj s tým, že nechceš mať hneď v papieroch tak závažnú diagnózu, pokiaľ to nie je fakt nevyhnutné. S diagnózou schizofrénia sa dostaneš na pracovnom trhu totálne do outu a v medziľudských vzťahoch detto.

direngrey

kop11problem
fuha ale ako psychiatrovi vysvetlim problem, ako by som to mala formulovat aby som nedostala schizo diagnozu. tiez si nemyslim, ze som taky schizofrenik, ze by som nevedela pracovat ani, mam len povedat nedovercivost a samotarskost alebo co, alebo ze si len predstavujem ze nieco hovoria robia nieco ako podozrievavost? nechcem aby mi dal taku dg ktora sa so mnou povlecie cely zivot, len mozno nieco vysvetlit poprip lieky ale nie na schizo..

kop11problem

A čo je to podľa teba Maomam, ak som počul takisto hlasy? Vidiny som mal cirka tri mesiace, potom to prešlo. To už mám mať v papieroch hneď diagnózu schizo?
Psychóza je, pokiaľ viem, forma schizofrénie, či?
Schizofrenik je vlastne inak povedané šibnutý človek, s takými reakciami som sa stretol.

kop11problem

Ak dokážeš normálne komunikovať a uvažovať, tak isto nie si schizofrenička. Hlavne si daj pozor na to, aby ti psychiater kvôli tým hlasom hneď neuviedol do papierov, že máš schizo, lebo sa to s tebou bude ťahať celý život. Ja som si to uvedomil až po niekoľkých rokoch, že mi dali kvôli hlasom diagnózu schizo a teraz sa nemôžem ani stretávať s vlastným synom.
Pravdepodobne si budem musieť dať spraviť ďalšie posudky. Môj psychiater mi povedal, že aj so schizo vraj môžem pracovať, ale ja tomu neverím, lebo môj praktický lekár by mi najradšej tú diagnózu dal vytetovať na čelo, koko. jeden drbnutý.

Maoam

hradi to poistovna

samozrejme, ze najprv pri prvej navsteve bude chciet vediet, ake mas problemy, priznaky atd. a sam ta diagnostikuje, to moze urobit iba lekar, nema vyznam si hladat diagnozy na nete, pretoze to, cim trpis moze byt napr. nejaka forma psychozy alebo aj nieco uplne ine, skuseny psychiater to urci spravne a takisto urci, ci ti treba lieky a ci aj sedenia u psychologa alebo iba lieky a t d.

nemas sa coho bat, je to lekar ako kazdy iny hlavne, ze ti s tym pomoze, lebo zivotnu kvalitu mas kvoli tymto problemom dost nizku

direngrey

nikdy som nebola u psychiatra mam obavy, ze mi hned nasadi nejake lieky aj sa so mnou porozprava? ci len bude chciet vediet priznaky..kolko sa u psychiatra plati, ci cele to hradi poistovna ak s nou ma zmluvu?